Коростишів вкривається бутом, шламом та пульпою – результати гранітного буму

Коростишів – місто, що стоїть на граніті. Численні кар’єри каменю та не менш численні підприємства, що його обробляють. Гранітні вироби Коростишева відомі по всій Україні, а також далеко за її межами. Експорт каменю нарощується та процвітає. Але що від цього отримує саме місто? Приготуйтеся до найгіршого…

Ці страхітливі «марсіанські» пейзажі сфотографовані в околицях Коростишева. Землю у багатьох місцях ніби вкрила болотяна плівка, крізь яку не може пробитися ніщо живе…

Проблема неправильної утилізації відходів існує, і вона величезна. При виготовленні виробів з граніту та іншого декоративного каменю утворюється значна кількість відходів. Це бут, шлам та пульпа. Кажучи простою мовою, це обрізки каменю, кам’яна пилюка та суміш води з цим пилом. Такі відходи забруднюють землю та ґрунт. Під їх впливом знищується рослинність. А пил, утворений від переробки каменю, розвіяний по полю – наповнює повітря шкідливими частками. Пульпа містить важкі метали, які, при потраплянні  в організм людини, можуть викликати захворювання легенів і навіть рак.

Далі на фото видно, як в околицях Коростишевом викидають відходи в непризначених для цього місцях, просто неба. Зі слів місцевих, такі машини курсують тут часто, в день їх можна побачити кілька десятків разів. І це лише вдень!

Вважається, що проблема викликана відсутністю спеціальних полігонів, куди б підприємці могли відвозити відходи зі своїх виробництв. Ще 2013 року керівник апарату обласної держадміністрації Олександр Никитюк під час відкриття полігону побутового сміття на Житомирщині зазначав, що у районі планують відкрити і пульпозвалище, де здійснюватиметься утилізація відходів від переробки каменю.

Однак минуло 5 років – і пульпозвалищем вже стали околиці «міста каменярів»…

В ідеалі, відходи граніту мають завозитися на спеціальні підприємства, які в подальшому займалися б їх утилізацією, а ще краще – переробкою. Вони можуть слугувати, як вторинна сировина для виготовлення деяких видів будівельних матеріалів. Можливість додаткового заробітку на відходах є вигідним варіантом, чи не так? До того ж, і навколишнє середовище буде залишатися більш чистим.

21 грудня 2017 року на сесії обласної ради депутатами було погоджено виділення 5,5 мільйонів гривень з обласного екологічного фонду на розробку проекту та забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення і знешкодження промислових відходів від діяльності каменеобробних та гірничих підприємств, що знаходяться в Житомирській області. Утилізацією має займатися КК «Еко-сервіс», що знаходиться в Коростишівському районі на території  Стрижівської сільської ради. Підприємству  «Еко-сервіс» передали у постійне користування 15,5 га землі. На цій ділянці планується будівництво об’єкта, що буде профінансоване безпосередньо за кошти  держави. 30 січня таке розпорядження підписав Ігор Гундич, голова Житомирської обласної державної адміністрації.

Тетяна ОВСІЄНКО

Читайте також:

Пустеля під Коростишевом: чиновники та гендлярі нищать ліс заради піску

Будьте першим, хто прокоментував "Коростишів вкривається бутом, шламом та пульпою – результати гранітного буму"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*