Маленькі «козли» Великого Кіно

У Лос-Анджелесі щойно оголосили переможців щорічної премії «Оскар». Але крім вражаючих фільмів, Голівуд дарує нам не менш гучні секс-скандали. Харві Вайнштейн, Роман Поланскі, Вуді Ален, Ларс фон Трієр. Ці особи не лише зірки кіно. Вони – сатири з ріжками та копитцями. Уособлення статевого насильства та сексуальних домагань у світі Великого Кіно.

Офіційного трактування новомодного поняття «харасмент» немає, хоча явище досить поширене не лише у кіношній індустрії, а майже у будь-якій сфері людської діяльності. Це сексуальне домагання, яке включає в себе образливі зауваження, непристойні пропозиції, психологічний тиск, зловживання більш вигідним становищем – і фізичне насильство, як кінцеву форму.

Харві Вайнштейн: «Титанік» із саморобним айсбергом

Скандали з «полуничкою» запустили своєрідну ланцюгову реакцію – актриси заговорили про домагання з боку своїх покровителів. Справжньою «іконою» харасменту у Голівуді став американський продюсер, колишній власник всесвітньо відомих компаній Miramax Films та Weinstein Company Харві Вайнштейн. Він зумів зробити зірками понад 30 акторів та кінорежисерів. У фільмів, до яких він доклав руку, понад 300 статуеток Оскар.

Здавалося б, що ще потрібно для повного відчуття щастя та усвідомлення творчої самореалізації? Та ниці забаганки все ж таки перемогли. Жертвами секс-терору Вайнштейна стали такі знаменитості як Анджеліна Джолі, Ума Турман, Салма Хайек, Гвінет Пелтроу, Єва Грін, Роуз Макгавен, а також десятки інших жінок. Постраждалі згадують, що Харві проводив зустрічі з актрисами та журналістками в готелях, зустрічав їх у халаті та без спіднього одягу, пропонував масаж, спільне прийняття ванни або інтимні стосунки в обмін на успіхи в кіно. Декого зі своїх жертв він ґвалтував, а потім відкуповувався від них дорогими подарунками чи ролями у кінострічках.

Результатом цього стало карколомне падіння з життєвої вершини – Харві втратив все: сім’ю, роботу, визнання, вплив… Можливо, ще ніколи життя і кар’єра успішного чоловіка не перетворювалися на жменьку попелу так ефектно і так стрімко, як це сталося з могутнім кінопродюсером. Сьогодні всі його досягнення забуті, гучні проекти перекреслені, а його ім’я стало синонімом непристойної поведінки та сексуальної розпусти. Гіганта «фабрики зірок» можна порівняти з «Титаніком», який затонув. З єдиною відмінністю: свій фатальний айсберг він створив власноруч.

Роман Поланскі: 40 років втечі від Саманти

Історія з Харві Вайнштейном не поодинока. Один з найтитулованіших кінорежисерів сучасності Роман Поланскі також погруз у болоті сексуальних звинувачень. У 1977 році Поланскі пригостив 13-річну модель Саманту Геймер шампанським з таблетками, після чого зґвалтував дівчинку. Наслідки цього вчинку він розхльобує майже 40 років. Хоча, на відміну від Ванштейна, кар’єру Поланскі не можна назвати зруйнованою: він продовжував знімати фільми (за межами США), з ним охоче співпрацювали зірки різної величини, деякі знаменитості навіть заступалися за нього. А Саманта взагалі йому пробачила (пізніше вона про це навіть написала книгу).

Поланскі змушений був тікати від американського правосуддя до Європи. Для кіноакадеміка незручністю було те, що він не може знімати свої шедеври у епіцентрі світової кіноіндустрії та особисто отримати заслужений «Оскар» у США. Крім того, поліція так і не зняла з нього обвинувачення.Час від часу в його адресу лунають чергові звинувачення в зґвалтуваннях та жорстокі жарти. Останнє викриття мало місце восени 2017 року. 61-річна актриса Рене Лангер висунула обвинувачення про зґвалтування її режисером у 15-річному віці. Не забувають про відомого режисера і феміністки, які намагається зірвати заходи за участі актора.

Вуді Ален: прийомна дочка = коханка

Ім’я Вуді Алена, відомого своїми цинічними пародіями та ексцентричним гумором, назавжди вписано в історію кінематографу. Його фільми були удостоєні самих престижних нагород. Але геніальний у роботі, Ален в особистому житті виявився далеким від ідеалу. Чотири роки назад його прийомна дочка, акторка Ділан Ферроу звинуватила Алена в тому, що він її розбещував у семирічному віці. Тоді на цю заяву особливо не звернули уваги і тільки на хвилі постійних викриттів, історія знову набула популярності.

Сам режисер від обвинувачень відхрещується. Він заявляє, що цю історію сфабрикувала його колишня дружина Мія Ферроу (мати Ділан), яка таким чином помстилась актору за своє невдале сімейне життя та розлучення. Хоча актор поки що не притягувався до відповідальності за розбещення дитини і його вину не доведено – багато зірок висловили жаль з приводу того, що співпрацювали з Аленом.

Але звинувачення виглядає правдоподібним через одну обставину. Вуді Ален колись удочерив дівчинку азійського походження, а через деякий час став жити з нею, як… чоловік з дружиною. Ще одна цікава деталь. На запитання, як він ставиться до «Вайнштейнгейту» – Вуді Ален заявив, що йому «дуже сумно», і все це «скидається на полювання на відьом».

Ларс фор Трієр: «німфоман танцює у темряві»

Роздутий скандал у західній пресі з Вайнштейном надав багатьом відомим жінкам впевненості у собі та рішучості публічно розповісти про подібні інциденти. Зокрема, співачка Бьорк звинуватила датського режисера Ларса фон Трієра у сексуальних домаганнях. Як відомо, зірки разом співпрацювали у 2000 році над фільмом «Та, що танцює у темряві». Продюсер відкидає всі звинувачення як абсурдні. Стосунки у зірок під час роботи над фільмом були досить напруженими, і режисер припускає, що це зроблено навмисно, з метою дискредитувати його в очах суспільства.

Офіційних обвинувачень Ларсу фон Трієру наразі не висунуто.

Харасмент: покарати не можна мовчати. Де поставити кому?

Схоже, на хвилі епічного скандалу з Вайнштейном понервувати доведеться багатьом. Адже своїми розпусними походеньками відомі також: Біл Косбі, Чарлі Шин, Дастін Хофман, Кевін Спейсі та навіть Мерайя Кері.

Назріває питання. Чому Голівуд так довго закривав очі на це ганебне явище, а в деяких випадках навіть і заохочував? Тема «мовчання ягнят» стала каменем спотикання у суспільстві. Поведінка кіноакадеміків роками обговорювалась у кулуарах, але ніхто не вчиняв жодних дій. Також цікаво: чому лише зараз, через кілька десятків років, жінки заговорили? Що це – бажання покарати винних, зведення рахунків, помста, привернення уваги?

Причин мовчання може бути багато. По-перше, жертви не впевнені в успішному результаті – в тому, що винний не вийде сухим з ​​води, особливо якщо на його стороні – сила, вплив, влада або гроші (або все відразу). По-друге, для жінок принизливо визнати себе жертвою. Не кожна захоче надавати цьому розголосу. Як наслідок, злочин залишається безкарним.

Іншої думки притримуються зірки українського шоу-бізнесу. Ольга Сумська та Ірина Білик, за їхніми словами, також були жертвами сексуальних домагань. Як не дивно, жіночою солідарністю тут навіть не пахне. Співачки навпаки, притримуються думки, що жертвам були вигідні сексуальні стосунки з метрами кіно, які потім вони – ставши незалежними, успішними та знаменитими –  використали в метою піару. Для підвищення популярності, привернення до себе згасаючої уваги або ж… з метою банального заробітку.

У Голівуді та Європі всі «серйозно занепокоєні». Ляпнути що-небудь політкоректне на тему харасменту вважається правилом гарного тону – навіть на фестивальній червоній доріжці. Але хто знає, які «козли» зараз «пасуться» за лаштунками Великого Кіно?..

Орина МАРКЕВИЧ

Будьте першим, хто прокоментував "Маленькі «козли» Великого Кіно"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*