Пустеля під Коростишевом: чиновники та гендлярі нищать ліс заради піску (фото, відео)

Справжній природний курорт, який так полюбився жителям Житомира, Коростишева та Києва – урочище, що носить у народі назву «Буймер». Водойма утворилася на місці занедбаного піщаного кар’єру в селі Глибочок. Це місце має неймовірно гарну природу, прекрасні пейзажі та чисту воду. Точніше – мало…

Кар’єр оточений величним сосновим лісом. Дерева створюють затишок, очищують повітря та наповнюють його приємним ароматом. Сюди регулярно приїздили відпочивати люди. Тут завжди було приємно проводити час. Люди купалися, засмагали, влаштовували пікніки, розбивали кемпінги. Увечері співали пісень під гітару.

Так виглядав Буймер минулого року з висоти пташиного польоту. Якщо уважно придивитися – можна побачити ділянки з вирубаним лісом…

Ось ще одне відео 2017 року. Судячи з черевика, який весь час теліпається у кадрі ліворуч – його зняв дельтапланерист.

Офіційна назва кар’єру Буймер – «Смолівське родовище пісків». Цей об’єкт являє собою надзвичайно перспективну точку для розгортання бізнесу. І саме це звело чудові краєвиди нанівець…

Як все починалося

Кар’єр почали розробляти ще на початку 50-х років ХХ ст. Піщані поклади становили близько 18 мільйонів метрів кубічних. В кінці вісімдесятих років кар’єр почав розроблятися підприємством «Житомирзалізобетон».  До 1997 року тут видобули майже 4 мільйони метрів кубічних піску. Але потім через складну економічну ситуацію видобуток призупинили.

Провівши нескладні математичні обчислення, отримуємо: залишки піску тут складають приблизно 14 мільйонів метрів кубічних.

Непрацюючий кар’єр «припав до душі» підприємствам «Еко-Нест Плюс», ТОВ «Сілі-кор» та ТОВ «Кварц- 2007». Основним видом діяльності даних об’єктів господарювання є добування піску, гравію, глини  і каоліну. На території «Буймер» у майбутньому підприємці бачать заводи, які будуть займатися видобуванням піску. ТОВ «Еко-Нест Плюс» зацікавилося безпосередньо водоймою, а інші два підприємства – прилеглими частинами території лісу, розмірами в 39,4 гектари та 42, 3 гектари.

Битва за ласий шматок

Ці події відбувалися не так давно – у 2015 році. Виїзне засідання бюджетної комісії Житомирської обласної ради було відзняте на відео.

На відео видно палкий розбір спірних питань на зустрічі між представниками підприємств, місцевою владою та громадськими активістами. Небайдужі люди серйозно підійшли до питання збереження цілісності даної території у тому вигляді, в якому вона є, та збереження права людей на відпочинок на даній місцевості. Місцева ж влада вперто та наполегливо відстоювала свою точку зору. Наполягаючи на тому, що відпочинок – відпочинком, а Буймер і прилегла територія лісу має слугувати місцем для зведення підприємств та створення робочих місць. Представник одного з підприємств пообіцяв створити 33 робочих місця з зарплатнею від 3 до 7 тисяч гривень.  До місцевого бюджету, в разі видобування з кар’єру піску обіцяли сплачувати від 200 до 300 тисяч гривень щомісяця.

Але діяльність підприємств на цій території тягне за  собою: вирубку лісу, забруднення водойми, утворення виробничих відходів та викидів, а також безперервний шум від робочого процесу. А від даного місця не так далеко живуть люди, яким таке сусідство може заважати та спричиняти серйозний дискомфорт у їх повсякденному житті.

Щодо місцевих, то одностайної думки з приводу даної ситуації немає. Одні за побудову підприємства, інші за місце для відпочинку. Одним набридли нічні «вечірки» біля водойми, а інші не хочуть, щоб забруднили чисту водойму  і остаточно винищили ліс.

2015 року заступник голови обласної ради Руслан Годований висунув пропозицію: обійти кожну з 752 домівок та дізнатися думку кожної родини стосовно виниклого конфлікту. Таким чином, за його словами, можна дійти консенсусу та зберегти демократію. Чи ходили до місцевих? Невідомо.

Пісок проти дерев. Прибуток проти совісті

На землі, прилеглій до озера, росте прекрасний ліс. Вік дерев тут становить близько кількох десятиліть.  Високі сосни чарують гостей. Але пісок все це пожирає. Дерева вже почали нищити, і, як показує досвід інших населених пунктів Житомирщини – ЦЕ ТРИВАТИМЕ БЕЗУПИННО аж до повного винищення! Як і в багатьох інших випадках, брутальне вирубування тут маскують сумнівними (або й фальшивими) санітарними висновками про поширення якихось хвороб серед дерев.

Так, земельна ділянка в селі Глибочок була визнана піщаним родовищем. Але не слід забувати й про те, що це так само і рекреаційна зона, до того ж дуже непогана та популярна серед людей. Що ж має більшу вагу: збереження природи – чи бажання окремих гендлярів (та наближених до них чиновників) заробити?

Зінаїда Зубленко, сільський голова Харитонівської сільської ради – вважає, що діяльність підприємств на вказаній території є необхідною для територіальної громади. Свою позицію жінка підкріплює словами про те, що громаді потрібні робочі місця, а сільській раді – податки.

Як чиновники – діючі та колишні – «прилипають» до спритних гендлярів

19 березня 2018 року прес-служба прокуратури Житомирської області повідомила про попередження неправомірного зменшення майже на 40 га земель лісового фонду для розробки піщаного кар’єру.

Суди між ТОВ «Сілі-Кор» та Житомирською обласною радою за майже 40 гектарів піщаних родовищ у Коростишівському районі сколихнули небайдужих громадян. «В травні 2015 року був наданий дозвіл на зменшення розміру ділянки землі Шахворостівського лісництва, площею в 39,4 гектари на території Харитонівської сільської ради, що перебуває в користуванні ДП «Коростишівський лісгосп АПК». Дозвіл був наданий рішенням Житомирської обласної ради для розробки піщаного кар’єру ТОВ «Сілі-Кор». Зазначене рішення було скасоване судом за позовом прокуратури області…»

11 жовтня 2017 року було відкрите провадження Господарським судом Житомирської області у справі за позовом ТОВ «Сілі-Кор» до ДП «Коростишівський лісгосп АПК». Товариство вимагало скасувати заяву лісгоспу, датовану 15.03.2017, якою лісгосп відмінив ним же видану в 2015 році заяву про вилучення 39,4 га на користь «Сілі-Кор» для розробки піщаного кар’єру.

11 грудня 2017 року суд у задоволенні позову відмовив, проте товариство подало апеляційну скаргу.

27 лютого 2018 року Рівненський апеляційний господарський суд залишив заяву без задоволення.

Так на Буймері було раніше…

…і так озеро виглядає зараз…

А тепер увага!!! Система YouControl розкрила імена власників даного підприємства. Одна половина статутного капіталу (50%) належить Сергію Соболєву, а інша (50%) – В’ячеславу Поліщуку, колишньому заступнику голови Житомирської обласної державної адміністрації.

Ще є запитання?..

Тетяна ОВСІЄНКО

Будьте першим, хто прокоментував "Пустеля під Коростишевом: чиновники та гендлярі нищать ліс заради піску (фото, відео)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*