Трудова еміграція: тенденції, причини та наслідки

У останні роки в Україні в цілому та Житомирі зокрема спостерігається зростаюча тенденція еміграції робочої сили за кордон. Ринок працевлаштування пропонує тисячі вакансій для українців, готових покинути рідну домівку  заради нової перспективи.

Але що ж спонукає молоді амбіційні кадри пакувати чемодани у пошуках кращого життя за межами України?

Що необхідно знати житомирянину про заробітчанство?

Статистика

 Останній різкий стрибок у зростанні еміграції з України відбувся у 2014 році, причиною якого став збройний конфлікт на Сході України та пов’язаний з ним економічний спад.

За даними Державної прикордонної служби станом на 2017 рік Польща, Росія та Угорщина залишаються лідируючими країнами, куди українці мігрують  найбільше. Так, у Польщу мігрує близько 10 мільйонів наших співвітчизників, Російська Федерація прийняла близько 5 мільйонів, а до Угорщини емігрувало близько трьох мільйонів. Дані країни протягом років залишаються у рейтингу топ-3 серед кількості українців, які найчастіше від’їздять саме туди.

Країни, куди найчастіше мігрують українці

 За даними Національного банку Польщі найчастіше виїжджають люди віком від 19 до 29 років. І якщо раніше емігранти з України отримували роботу на низькокваліфікованих посадах, то тепер вони мають можливість працевлаштуватися на високооплачувані посади на підприємствах та установах. Пов’язана така тенденція і з тим, що 95% українців мають легальне працевлаштування серед усієї маси робітників-емігрантів у Польщі.

Підвищений інтерес до життя та працевлаштування за кордоном спостерігається і у збільшенні кількості звернень до міграційних організацій. Зокрема, виконавчий директор компанії «Єдиний Центр» у Житомирі, Антон Прокопчук зазначає, що тенденція працевлаштування за кордоном зростає щомісяця:

«На ринку працевлаштування спостерігається справжній «бум». Тисячі житомирян щомісяця від’їжджають у країни ЄС, здебільшого до Польщі, з метою отримання роботи та стабільної заробітної платні».

Бажання працевлаштування українців в країнах ЄС продиктоване насамперед низькою заробітною платнею, нестабільною економікою, політичними перипетіями та загостренням ситуації на сході країни.

За даними анкетування визначено основні причини еміграції житомирян

Антон зауважує, що поляки прихильно ставляться до наших співгромадян і всіляко сприяють збільшенню робочих кадрів з України:

«Житомиряни, яких наша компанія влаштувала працювати у Польщі показують досить високі результати у роботі. Їх високий коефіцієнт ефективності заслуговує прихильність польської сторони».

Така тенденція проглядається не лише на рівні Житомира, а й всієї країни.

У свою чергу Польща пропонує українським робочим певні пільги, які полегшують життя у чужій країні. Найпоширенішим серед них є пільги на харчування, проживання, вирішення формальних питань та питань з документацією.

Основні пільги, які надає Польща українській робочій силі

За законодавством починаючи з січня 2017 одна робоча година оплачується 13-ма злотими. Фіксований робочий день для мігранта складає 10-12 годин, але досить часто українці, з метою отримання додаткового заробітку чи премії, беруть понаднормові.

 Умови життя

Польща – перша у рейтингу країна по кількості мігрантів-житомирян, залишивши далеко позаду інші країни ЄС та РФ. І недаремно: зручне географічне положення та створені для заробітчан умови сприяють збільшенню приросту приїжджих з України.

Майже кожен працедавець забезпечує працівників з інших країн житлом. Як правило це хостели на 2-6 чоловік у кімнаті.

Фасад будинку для іноземних працівників

Працівників забезпечують всіма умовами для їх комфортного перебування у Польщі.

Спільна кухня з євроремонтом. Чиста та простора

Пральна машина для спільного користування

Душові кабіни: зручні та просторі

Туалети, скрізь новий санвузол та ремонт

Робочий день починається з самого ранку і триває до вечора:

«З шостої до шостої ми працюємо, як в нічні, так і в денні зміни. Є дві перерви по 20 хвилин. Ніяких запізнень, все за розпорядком», – каже Тетяна Биковець.

Інколи працівники беруть собі додатковий підробіток з метою більшого прибутку. У вихідні українці знайомляться з культурою Польщі, виїздять до великих міст на екскурсії.

Польща очима житомирян

Нові грані країни-сусідки, які відкрили житомиряни під час роботи у Польщі, змушують по-новому подивитися на цю націю. Своїми спостереженнями вони поділились і з нами.

Побут

«Мені довелося пережити «культурний шок»», – розповідає жителька Житомира Тетяна, яка працювала у Польщі: «Скрізь чистота. Кожне подвір’я та кожен сквер – як витвір мистецтва. Присадибна ділянка прикрашена газонами, клумбами, всілякими квітами, кущами. Я жила в невеликому містечку, багатому як на флору, так і на фауну. Біля нас протікала невелика річка, густо населена різнобарвними рибками. Їх заборонено виловлювати. Це здивувало мене. Поляки піклуються про місце, де мешкають».

Сквер для відпочинку біля торгового центру, м. Ополє

Менталітет

Тут можна забути будь-яку річ посеред парку чи в центрі міста і повернутися по неї лише згодом. Вона лежатиме на місці. Поляки чітко розділяють грані «твоє-моє» і в житті не зазіхнуть на чуже.

Поляки – сімейна нація. Кожні вихідні вони влаштовують день сім’ї, надаючи перевагу активному відпочинку: кемпінг, велоподорожі, барбекю…

Традиційний відпочинок з сім’єю

Закони

«Поляки строго підтримуються законів, інструкцій, постанов. Їм і на думку не спаде зробити інакше, аніж написано в документі», – ділиться з нами житомирянка.

Релігійність

Польща – католицька країна. Громадяни з усією серйозністю відносяться до релігії, кожні вихідні ходять до церкви, дотримуються традицій та культури.

Католицька церква. м. Ополє

Відношення до українців

У Польщі досить привітно ставляться до жителів України: усіляко допомагають, підтримують порадами. Спілкуватися допомагає схожа мова – легко можна зрозуміти співрозмовника. Окрім того, більшість дорослого населення Польщі знає і російську, яку вивчили за часів Радянського Союзу.

Поляки підтримують дружні стосунки з українцями

Високий рівень життя та створені комфортні умови змушують замислюватись заробітчан про переїзд до Польщі.  Так, «Європейська правда» оприлюднила результат анкетування, в якому 71% українців із правом на тимчасове проживання готові переїхати до Польщі назавжди.

Корисні поради

Нині, зважаючи на справжній міграційний трудовий «бум», кожному, хто прагне поїхати на заробітки до інших країн Європейського Союзу, необхідно бути максимально уважним та обачним. Адже ринковий попит породжує створення багатьох сумнівних фірм-посередників, які обіцяють супроводжувати клієнта впродовж усього контракту, але зникають, як тільки найманий працівник перетинає кордон.

Житомирська компанія «Єдиний Центр» вказує на критерії, які необхідно мати на увазі при виборі агентства:

  1. обов’язкове підписання офіційного договору з компанією, до якої Ви звернулися. Договір повинен бути завіреним. Це офіційний юридичний документ, з яким є можливість звернутися в суд.
  2. обрана вами компанія повинна бути ліцензована для офіційного ведення бізнесу в даній сфері діяльності. Перевірити це можна на офіційному сайті Міністерства соціальної політики.
  3. оплата послуг повинна проводитися за безготівковим розрахунком. У виданому вам чеку повинні бути вказані всі дані компанії з фактичною адресою.
  4. при підборі вакансії повинні враховуватися побажання клієнта.
  5. цілодобова підтримка клієнта, що знаходиться за кордоном, повинна проводитися протягом усього перебування в країнах ЄС.

Існує й інакший спосіб – власноручний пошук працедавця за кордоном.  Та слід звернути увагу, що за таких умов на Вас чекатиме повна самостійність та відповідальність.

«Нинішня ситуація спричинила умови за яких найбільш вигідно працевлаштуватися за кордоном, там, де гідно оцінюють працю», – вважають заробітчани, які виїхали в інші країни.

І лише за умови зовнішніх та внутрішніх змін у країні, а це, насамперед, викорінення корупції, прозорість та економічний ріст, можна буде говорити про робочу силу, яка буде готова до розбудови  та створення якісно нової держави.

  Марія Денисевич, журналістка

Будьте першим, хто прокоментував "Трудова еміграція: тенденції, причини та наслідки"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*