У Житомирській Політехніці проєкт Україна-Норвегія надає АТОвцям реальні можливості для створення власного бізнесу та інтеграції в цивільне життя

Проєкт «Норвегія — Україна» стартував у Державному університеті «Житомирська політехніка» 15 вересня 2020 р. Це програма норвезького уряду для соціалізації й реалізації бізнес ідей колишніх АТОвців, членів їх сімей та тих, хто протягом 2 років буде звільнений з військових лав.

«Навчання відбуваються щодня, проте через загострення COVID-19 ми змушені були перейти на змішану систему, поєднуючи навчання в університеті та онлайн конференції з учасниками проєкту. Заняття триватимуть до 15 грудня, тобто за один семестр слухачі повинні освоїти план в 500 академічних годин. Ми також ознайомили учасників із досить потужним курсом для пошуку грантових програм, яких є дуже багато саме для цієї категорії слухачів. Два учасника програми, наприклад, планують відкрити соціальні підприємства. Вже навіть вдалось реалізувати проєкт Олександру Рудницькому, який мешкає у Коростишеві. Разом зі своєю дружиною він відкрив підприємство, яке займається виготовленням різних декоративних виробів з деревини. Це наша гордість, тому що підприємство успішно стартувало ще за місяць до закінчення проєкту. В учасника вже була ідея й він прийшов на проєкт для того, щоб посилити теорію», — розповіла відповідальна за організацію освітнього процесу на виконання договору за проєктом «Норвегія — Україна», професорка кафедри інформаційних систем в управлінні і обліку, доктор економічних наук Ірина Жиглей. 

В нашій країні проєкт Україна-Норвегія триває вже більше 10-ти років. У 2020 році Житомирська політехніка також стала єдиним учасником в області. 

«Житомирська політехніка — це той університет, який вже протягом 4 років працює з різними освітянськими проєктами, для того, щоб дати шанс та можливість соціалізації колишнім військовим, учасникам АТО чи людям, які зіштовхнулися з проблемами через війну на Сході. Цей проєкт не став випадковим. До цього в університеті навчалось вже більше 500 учасників бойових дій та АТО. Проєкт Норвегія-Україна в Україні триває з 2003 року. У 2020 році ми також стали єдиними в нашому регіоні учасниками. Проєкт дуже корисний, тому що уряд Норвегії виділяє кошти для того, щоб соціалізувати й підготувати до життя в звичайних умовах тих людей, які були військовими або є членами сімей військових. Ми допомагаємо їм започаткувати власний бізнес, розвивати його та даємо нові знання, які потрібні для професійної реалізації», — розповіла перший проректор Житомирської Політехніки Оксана Олійник.

Перший проректор університету також зазначила, що найкращі викладачі університету та успішні підприємці й бізнесмени слухачам курсу надають знання, яких їм не вистачає в сфері організації бізнесу, правового забезпечення, оподаткування, митного оформлення, кредитування тощо.

Для того, щоб реалізувати бізнес плани АТОвців на практиці, потрібно додаткова підтримка від міської та обласної рад. Фінансування, яке забезпечує уряд Норвегії своєю програмою для університету, а це 230 тис. грн. на семестр, гарантує лише теоретичну й практичну складову програми соціалізації. А у сприянні розвитку малого чи середнього бізнесу повинна бути зацікавлена саме місцева влада та держава. 

Проєкт вже успішно реалізовано більш ніж у 15 областях України, зокрема, у Львівській, Миколаївські та Тернопільській областях. Зараз за програмою в Житомирі навчається 29 учасників. 

 

«Цей проєкт вперше у Політехніці, але сподіваємось надовго. Цьогоріч на Житомирщині обрали осередком Житомирську політехніку спільно з громадською організацією, яка опікується ветеранами та військовослужбовцями Житомирщини „Дім ветеранів“. В Україні 18 закладів освіти беруть участь у цьому проєкті. По закінченню курсу учасники отримають 3 документи: диплом Міністерства закордонних справ та Міністерства оборони Норвегії про проходження курсу „Організація власного бізнесу“, сертифікат про завершення курсу в Державному університеті „Житомирська політехніка“ при підтримці Школи Бізнесу Нурд Університету (Норвегія) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії та сертифікат про науково-професійну перепідготовку за спеціальністю 076 „Підприємництво, торгівля та біржова діяльність“», — пояснила відповідальна за організацію освітнього процесу на виконання договору за проєктом «Норвегія — Україна», професорка кафедри інформаційних систем в управлінні і обліку, доктор економічних наук Ірина Жиглей.

Основний меседж програми — це інтеграція в державну систему. Цими проблемами має опікуватись не лише Норвезька сторона, а й наша державна система, Міністерство ветеранів й інші структури. Тому гостро постає проблема співфінансування.

«Дуже сподіваюсь, що ми цей проєкт успішно реалізуємо, отримаємо гарну репутацію від фонду й будемо працювати далі. Ми вже готові робити окремі програми, які пов’язані з IT освітою, з психологічною адаптацією та наданням знань з англійської мови. Тому це широкомасштабна робота, яка не закінчується на реалізації проєкту Україна-Норвегія в осінньому семестрі 2020 р.», — додала Ірина Жиглей. 

З Житомирською політехнікою також співпрацює ветеранська організація та багато успішних бізнесменів, які на своєму прикладі показують АТОвцям кейси розвитку власної справи.

«Фонд Україна-Норвегія запропонував нам взяти участь у проєкті та підібрати університет, в якому навчатимуть учасників програми. Ми обрали саме Житомирську політехніку, тому що знаємо, що там справді фахові викладачі, а університет славиться в Україні своїм рейтингом та випускниками. Міністерство ветеранів запропонувало цей проєкт саме нашому фонду, тому що ми змогли багато зробити після того, як відкрилися у 2019 році. У проєкті для підтримки АТОвців Громадська спілка „Дім ветерана“ піклується про професійний відбір кандидатів та вхідне тестування, тренінги з психологічної та соціальної адаптації, юридичні консультації, бізнес тренінги та екскурсії на великі та малі підприємства, щоб ветеранам та членам їх сімей наочно показати успішні справи та шлях до них», — розповіла керівниця громадської організації «Дім ветерана», волонтерка, громадська діячка Юлія Толмачова.

Вона також наголосила на тому, що кошти на власну справу потрібно брати не кредитами, бо в нашій країні це дуже важко. Особливістю проєкту є самі учасники, адже це ветерани, люди, які пройшли війну, це сім’ї загиблих, які опинилися в складних ситуаціях, коли втратили єдину дитину, чоловіка, батька чи брата.

«Ці люди пережили стрес та шок. Майже всі ветерани приходять з війни з посттравматичним синдромом. Вони мають відчувати, що потрібні тут, у мирному житті. Знайомі не раз розповідали про те, що на деяких великих підприємствах є оголошення про те, що ветеранам не варто звертатися за роботою, тому що їх там вважають психологічно хворими людьми. Ледь не 90% українців вважають, що війни в Україні немає, тому й немає поваги до ветеранів. Це не 2014 рік, коли люди боялися, що війна може прийти прямо до їхніх домівок. Тоді допомагали…», — пояснює Юлія Толмачова.

У проєкті учасники отримують психологічну реабілітацію за допомогою групових та індивідуальних тренінгів з психологом. Учасники проєкту та члени їх родин отримують також індивідуальні консультації.

Багато ветеранів тримають проблеми в собі, через це розвалюються сім’ї, люди йдуть з життя, починають вживати алкоголь — трапляються різні проблеми. Найважче повернути учасників до цивільного способу життя, дати професійні знання для ведення власного бізнесу. 

«Головне, щоб повернувшись додому, ветерани відчували себе потрібними та щоб вони вірили в себе завдяки нашій підтримці. Багато людей, які були успішними підприємцями, пішли на війну, й тепер їхня справа розпалась. Такі проєкти мають бути не тільки у великих містах, а й в місцевих навчальних закладах. Люди повинні мати можливість долучатися до проєкту будь-де. Цей проєкт почався ще у 2012 році, щоб адаптувати й соціалізувати військовослужбовців та військових льотчиків, яких тоді масово скорочували та просто звільняли. Для фонду Норвегії це виключно благодійна робота. В Україні ніколи не було аналогічних або схожих державних проєктів для підтримки АТОвців», — розповіла Юлія Толмачова.

Будьте першим, хто прокоментував "У Житомирській Політехніці проєкт Україна-Норвегія надає АТОвцям реальні можливості для створення власного бізнесу та інтеграції в цивільне життя"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*