«Х’юстон, у нас проблеми!» Американський астронавт у Житомирі (відео, фото)

«Х’юстон, у нас проблеми!..» Хрестоматійна фраза, яку житомиряни могли почути хіба що у фільмах. А тут перед нами живий американський астронавт – який, перебуваючи на орбіті, зв’язувався з Центром управління польотами NASA не раз і не два. Навіщо Рендолф Джеймс Брезнік прибув до Житомира?

Вперше Ренді здійснив вихід у космос 16 листопада 2009 року. А наступного дня, вже після стиковки з космічною станцією, в астронавта народилася донька. «Хоча космічна станція велика… я не думаю, що вона зможе вмістити мою посмішку!» – згадує він емоції того дня.

У приміщенні експозиції «Космос» Житомирського музею космонавтики городяни зустрілися з астронавтом, полковником ВПС США Рендолфом Джеймсом Брезніком.

Підготовка до кожного виходу в космос – важка і тривала робота. Адже умови невагомості жодним чином не подібні до земного життя. У підготовці Брезнік провів 2 роки. Як і всі астронавти зі свого загону, він проходив тести на витривалість у підводному середовищі поблизу узбережжя Флориди та в печері Сардина. Все це – аби відпрацювати до автоматизму дії та реакцію у непередбачуваних умовах.

У космосі потрібно швидко приймати рішення на рівні підсвідомості. У Х’юстоні (США) знаходиться модель космічної станції, де астронавти тренувалися по 6-8 годин на день. Згодом відбулась остання частина підготовки в околицях Байконуру (Казахстан). У «космічних рейнджерів» є гарна традиція нести квіти до могил Гагаріна та Корольова. 28 липня 2017 відбулось чергове стикування з космічною станцією, що знаходиться на відстані 400 км від Землі. Це сталося над Південною Америкою (Патагонія). Шлях до космічної станції тривав 6 годин.

«У космосі багато що стає з ніг на голову»

«В екіпажі були представники з Італії, Росії, ну і, звичайно ж, мої земляки. По прибуттю ми займались ремонтом станції, а також чисткою та прибиранням, адже інші космонавти залишають після себе бруд…» – каже Рендолф.

«Модулі, що згоряють в атмосфері, ми використовуємо як сміттєпровід. У космосі немає ніяких ремонтних служб та ресторанів, тому всю їжу, напої, ремонтне приладдя, а також подарунки та іграшки відправляють у спеціальних капсулах з нашої планети. Проте ми спробували виростити свіжий продукт на станції самотужки. І за 1,5 місяці салат достиг!

Головною нашою місією було проведення наукового дослідження з хімії, біології, дослідження поведінки рідин, пального та його згоряння в космосі. Але й про відпочинок ми не забували: кожної п’ятниці у нас був пікнік, а щосуботи – перегляд фільму. Плюс у тому, що фільми ми могли дивитися в той же самий час, коли  вони виходили в кінотеатрах! Мені найбільше сподобались «Хранитель Галактики», «Диво-жінка» та «Той, що біжить по лезу бритви»! – ділиться Брезнік. Він та більшість його колег повернулися на Землю лише 11 грудня.

Як вдягти вишиванку на скафандр?

М’язи людини в умовах невагомості не напружуються так, як при земному тяжінні. Для того, щоб вони не атрофувались, астронавтам необхідно по 2,5 години на день займатися фізичними вправами. А ще цікаво те, що на орбіті кожні 45 хвилин ніч змінює світанок і навпаки! Можна спостерігати за різними природними стихіями. Наприклад, за блискавкою, яка з космосу виглядає набагато світлішою, аніж цивілізоване місто в нічну пору. Або спробувати знайти найвищу вершиною земної кулі Еверест, яку важко розгледіти серед інших гір в Гімалаях. Та найбільше космічне враження Ренді – як працює природа, створюючи полярне сяйво.

Фотографія для американського астронавта це хобі, яке допомагає відволіктись від суму за родиною та близькими. Він фотографує все. Навіть організував міжнародний фотопроект, де викладає на порівняння фото, зроблені на Землі та з космічного простору. Одним з таких його фото було зображення українського прапора на фоні ілюмінатора. Саме цей подарунок – разом із сертифікатом аутентичності – Рендолф Джеймс Брезнік вручив меру Житомира Сергію Сухомлину. «Космічний» український прапор здійснив 2221 оберт навколо Землі.

У відповідь американець отримав від громади Житомира вишиванку. І пообіцяв надіслати фото у вишиванці з наступного виходу у відкритий космос. От лише запитання: чи зуміє Ренді вдягти сорочку на скафандр?..

Тетяна МОНЬКО

Артем НОВИЦЬКИЙ

Будьте першим, хто прокоментував "«Х’юстон, у нас проблеми!» Американський астронавт у Житомирі (відео, фото)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*