Як зарічанський ліс зникає у кишенях місцевих «феодалів» (частина І)

Житомиряни традиційно люблять відпочивати у Гідропарку. З житомирського берега Тетерева відкривається гарний краєвид на зарічанський берег. Густий хвойний ліс милує око. Здається, у жаркий день від цього видовища навіть трохи прохолодніше. Думаєте, так буде завжди?..

Одного дня ви можете прокинутися – і замість лісу з того берега на вас дивитиметься армія бридких пеньків. Ось таких (це знято саме у Зарічанах).

Ліси висихають – чи нам брешуть в очі?

«Висихання лісів» – улюблена тема чиновників та лісників. Нещодавно з метою роз’яснення населенню всієї масштабності проблеми «висихання» – лісничий Станишівського лісництва ДП «Житомирський лісгосп» Віталій Матковський завітав на сесію Новогуйвинської селищної ради.

«Для працівників лісових господарств це дуже невтішна ситуація. У нашій роботі першочерговими напрямками роботи є: лісовідновлення, охорона і захист лісу. Санітарні рубки і є захистом лісу від шкідника. Діємо ми законно, на підставі обстеження лісопатологами та спеціально виписаних перед тим лісорубних квитків…» ­– наголосив Віталій Матковський у своєму виступі.

Ми у Зарічанах. Хочемо побачити на власні очі цей нещасний засохлий ліс. На диво, він виглядає дуже і дуже здоровим: у дерев скрізь густа зелена крона. Звичайно, ми не дипломовані фахівці, але зовні, принаймні, жодних ознак висихання не видно. Хоча ні! Молодий хлопець, який живе на околиці села під лісом – скаржиться нам на два всохлих дерева, які загрожують упасти прямо на його подвір’я.

Тож декілька сухих дерев ми справді побачили. Правда, місцеві злі язики нам повідомили, що дерева всихають біля обійсть із зрозумілих причин: селяни звикли виливати помиї, в тому числі з побутовою хімією – прямо за паркан… Хлопець чекає вже не перший тиждень, коли приїде спеціальна служба і спиляє сухостої. А спеціальна служба не дуже квапиться. «А чому Ви самі їх не зріжете?..» У хлопця на очах жах: «Ви що, мені за це такий штраф вліплять!..»   

Запам’ятали? За одне зрізане дерево простих зарічанців карають штрафом!

Ми у зарічанській сільраді. Голови немає на місці, і ми спілкуємося з його заступницею Оленою Рябовою. Вона теж натхненно розповідає про «висихання». «Знаєте, я думаю, що лісів у нас скоро не буде! Вода не тримається, йде кудись під землю…» – серйозно заявляє чиновниця.

Десятиліттями, століттями, тисячоліттями на берегах Тетерева росли реліктові ліси. Що ж таке сталося раптом зараз, що «вода не тримається»? Може, у когось просто не тримається совість у голові?..

Цікаво, що О. Рябова – дружина Валентина Рябова, який обіймає посаду головного лісничого зарічанського військового лісництва. Того самого лісництва, в якому ми зробили ці моторошні фото.

Що пиляє лісопилка у Зарічанах?

Ми зайшли на територію приватного підприємства «Домінант-Вуд». Воно впевнено «домінує» у сфері тутешньої деревообробки – точніше, є повним монополістом. Нам вдалося відзняти декілька фото, які дають уявлення про виробничий розмах. У дворі складено промисловий брус. Вгадайте з одного разу: які дерева йдуть на виробництво житлових зрубів: биті короїдом, засохлі – чи здорові?

Ставимо пряме запитання одному з працівників: звідки у них сировина? Той ховає очі і починає щось мимрити, мовляв, не знаю, звідкись привозять. Таку ж хитру відповідь ми почули і від О. Рябової: везуть нібито з усієї України, з миру по нитці…

Але ось яка штука. На одній з вулиць Зарічан ми випадково зустріли лісовоз, який виїздив саме з лісу. З промисловою деревиною у кузові. І куди він їде, як ви гадаєте?..

Заглиблюємося на територію військового лісництва. Ґрунтові дороги серед лісу у вологу погоду щедро вкриті слідами від покришок вантажних автомобілів. Це видно неозброєним оком. Рубають і вивозять безупинно.

Так звані «санітарні рубки» насправді є тотальними: вирубується ціла ділянка лісу. Потім друга. Потім третя…

Отже, підсумуємо. Зарічанський ліс на повну потужність нищать – під приводом того, що він «пошкоджений» та «сухий». У Зарічанах активно діє деревообробне підприємство, яке працює на досить якісній сировині. Куди вивозять «пошкоджений» ліс і звідки «Домінант-Вуд» бере здорову деревину – нібито невідомо. Вам достатньо даних, аби скласти картину в один логічний пазл?..

Тотальна лісова катастрофа

Аналітики та екологи навіть не беруться судити про достовірний обсяг втрат українського лісового фонду за останній рік, бо рахують вони по-різному, цифри на виході у всіх різні, і правда у кожного своя. Не будемо ходити далеко за межі області, а звернемося до статистики по Житомирській області за останні роки. Державними лісогосподарськими підприємствами, що належать до сфери Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства, за останні роки проведено заходи з поліпшення санітарного стану лісів, а саме:

  • У 2016 році було проведено рубки на площі 20,7 тис. га, при цьому заготовлено 1млн. 326,2 тис. м³ загальної деревної маси. З них вибіркові санітарні рубки виконані на площі 17,2 тис. га, при цьому заготовлено 406,9 тис. м³ загальної деревної маси. Суцільні санітарні рубки виконані на площі 3,5 тис. га, при цьому заготовлено 919,3 тис. м³ загальної деревної маси.
  • У 2017 році було проведено рубки на площі 26,0 тис. га, при цьому заготовлено 1млн. 398,9 тис. м³ загальної деревної маси. З них вибіркові санітарні рубки виконані на площі 24,5 тис. га, при цьому заготовлено 1029,7 тис. м³ загальної деревної маси. Суцільні санітарні рубки виконані на площі 1,5 тис. га, при цьому заготовлено 369,1 тис. м³ загальної деревної маси.

Відтворення зрубаних лісів державних лісогосподарських  підприємств, що належать до сфери управління ЖОУЛМГ, проведено на площі, га:

  • 2016 рік –  7416 га
  • 2017 рік –  8452 га

Ніби все гарно виглядає. Ліс рубають ­– ліс садять. Але подивіться уважно на ці два фото. На першому – нібито пошкоджений ліс у Зарічанах, який активно рубають. На другому фото – молодий саджанець, який росте між пеньків. І де рослина виглядає насправді хворою та пожовклою?..

Є й інший бік цієї медалі, з цілим підпільним світом нелегальних рубок і браконьєрів, на яких також назбиралася чимала статистика. Станом від початку 2018-ого до сьогодні було відкрито 5 кримінальних справ на порушників на Житомирщині. Цікаво, що вищезгаданий Валентин Рябов теж фігурує у таких документах. Зокрема, 05.05.2017 р. працівники Національної поліції спільно з працівниками Державної екологічної інспекції виявили на території Зарічанського військового лісництва незаконних рубок на суму 400 тис. (!) гривень. Вказані матеріали були направлені до Житомирського ВП ГУ НП. Але посадові особи даного територіального підрозділу проігнорували факт кримінального правопорушення і не зареєстрували його.

Однак вказаний акт виявлення незаконних рубок був повторно направлений до СУ ГУ НП в Житомирській області працівниками УСБУ в Житомирській області. Внесено відомості до ЄРДР № 12017060000000112 від 21.06.2017 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, що підтверджує факт укриття злочину посадовими особами Житомирського ВП ГУ НП Житомирській області.

За допомогою сучасних методів розпізнавання образів та класифікації зображень вдалося ідентифікувати 24 об’єкти, на яких зникли лісові насадження в період з осені 2016 по кінець літа 2017 років загальною площею близько 60 гектарів. Навіть з висоти земної орбіти видно свіжі «залисини» на зарічанських землях.

Хто і куди вивозить ліс у таких жахливих обсягах?..

(закінчення буде)

Злата МІЛЛЕР

Іво САНДРИЧ

Читайте також:

Зубко пообіцяв захистити ліс у Зарічанах, який нищать місцеві “феодали”

Будьте першим, хто прокоментував "Як зарічанський ліс зникає у кишенях місцевих «феодалів» (частина І)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*