Житомир у газовій блокаді. Школи, коледжі і виші закрили

Холодні аудиторії; діти в шубах сидять на уроках; деякі лежать вдома із застудою… Щоб такого не сталося, по всій Україні на деякий час закривають університети, коледжі та школи. У Житомирі дитячі садочки не припинять працювати – як і лікарні, які обігріватимуться з резервних запасів газу.

Під час екстреного засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій – заступник міського голови Сергій Кондратюк заявив: треба перетерпіти декілька днів, погрітися вдома до настання більш теплої погоди. Після цього навчальні заклади продовжать роботу.

Що вимагає «Укртрансгаз» від «Житомиргазу»

1 березня 2018 р. у Києві на засіданні Кризового комітету при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості ухвалили ряд надзвичайних заходів. Зокрема, від операторів газорозподільних систем вимагають таке.

  1. Обмежити розподіл природного газу великим промисловим та середнім споживачам.
  2. Обмежити розподіл газу об’єктам теплової генерації на 10% до 7 березня 2018 р. включно.
  3. Припинити розподіл газу споживачам, яким на березень 2018 р. не підтверджено номінації жодним постачальником.

Війна нервів

Причиною надзвичайних заходів з економії природного газу став гострий конфлікт між «Нафтогазом» та «Газпромом». Після оголошення рішення Стокгольмського арбітражу, вкрай невигідного для РФ, російський газовий монополіст пішов на відкритий шантаж України та ЄС. «Газпром» відмовився постачати газ Україні і повернув «Нафтогазу» аванс – тим самим прямо порушивши контрактні умови та демонстративно проігнорувавши арбітражне рішення у Стокгольмі.

Більше того, 2 березня керівник «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що його компанія розриває контракти з «Нафтогазом» стосовно постачання та транзиту природного газу. Немає жодних сумнівів, що ця заява узгоджена з вищим керівництвом РФ та особисто з Путіним. Але за умовами діючого контракту, жодна зі сторін не має права одноосібно розривати його. Відтак «Нафтогаз» отримав повне право знову звернутися до міжнародних арбітражних інстанцій – або ж до міжнародних судових установ. Де має дуже високі шанси на успішний захист своїх інтересів.

Дехто з аналітиків вже назвав останні події навколо українсько-російських суперечок – «газовою війною нервів». І, з огляду на кремлівську істерику, нерви виявилися міцнішими в української сторони. Увечері 2 березня стало відомо, що польська компанія PGNiG розпочала термінові поставки природного газу в Україну. Ймовірно, до таких кроків можуть вдатися й газові підприємства з інших країн Східної Європи.

Скільки триватимуть «газові канікули»

Кризовий штаб Ради національної безпеки та оборони України ввід у дію Національний план дій, розроблений заздалегідь спеціально для таких випадків. Серед інших заходів, план передбачає «повністю зупинити роботу в дошкільних навчальних закладах, школах і вищих навчальних закладах терміном до 6 березня».

При цьому навчальні заклади опалюватимуть задля підтримання мінімально допустимих температурних норм. Енергетичний удар з боку РФ нанесений з розрахунком: саме в останні морозні дні кліматичної зими. За прогнозами синоптиків, у Житомирі від вівторка 6 березня почнеться значне потепління, а денна температура впевнено переступить нульову позначку.

У свою чергу, Міністерство освіти наказало продовжити вимушені канікули до 7 березня включно – через те, що учні та студенти можуть опинитися цього дня у недостатньо прогрітих приміщеннях.

Артем НОВИЦЬКИЙ

Тарас СТРІЛЬЧИК

Аліна ДОМБРОВСЬКА

Будьте першим, хто прокоментував "Житомир у газовій блокаді. Школи, коледжі і виші закрили"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*