1X FAN models
coin24 crypto exchange
1xfan manager
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine

3 мільярди інвестицій, політична воля і 30 років: що потрібно, аби Житомир повністю перейшов на джерела відновлюваної енергетики

За результатами моделювання, Житомир може перейти на 100% використання джерел відновлюваної енергетики для свого функціонування до 2050 року. Це обійдеться місту приблизно у 3 мільярди євро. Однак без політичної волі та сприятливої державної політики такі амбітні плани можуть не стати дійсністю.

Обіцяємо – і виконуємо?

У 2018 році Житомир став першим містом у Східній Європі, яке проголосило намір до 2050 року перейти на цілковите використання виключно енергії, отриманої з відновлюваних джерел, тобто на 100% ВДЕ. Тоді ж мер Житомира Сергій Сухомлин підписав меморандум про співпрацю з міжнародною кліматичною організацією 350.org. А рік потому, у 2019 році, в рамках цієї співпраці, науковці Інституту економіки та прогнозування НАНУ змоделювали чотири сценарії переходу енергетичної системи Житомира на 100% ВДЕ.

Це не була лиш громадська ініціатива: місто співпрацювало з науковцями під час підготовки сценаріїв, і міська влада підтвердила: вони ляжуть в основу «дорожньої карти» заходів по впровадженню відновлюваної енергетики.

Власне, міська влада і справді дуже активно працює задля енергоефективності та запровадження новітніх технологій відновлюваної енергетики в місті.

У 2019 році усе вуличне освітлення стало світлодіодним. Біогаз, що збирається на сміттєвих полігонах, спалюють, отримуючи електроенергію. У місті працюють котельні на палетах і у 2021 році мають розпочати роботу твердопаливні котельні, що будуть спалювати дерев’яні тріски. 

В процесі побудови – декілька сонячних електростанцій та теплових на біопаливі. А у січні міська рада наголосила на наближенні до завершення реконструкції ТЕЦ, яка працюватиме на щепі. Очікується, що вона запрацює вже влітку цього року.

У напрямку скорочення викидів та енергоефективності варто згадати про План сталої міської мобільності, який, зокрема, передбачив скорочення кількості маршрутного транспорту та акцент на розвитку електротранспорту. Важливими є заходи з модернізації мереж водоканалу та теплокомуненерго, які дозволять зменшити втрати енергії.

Кліматична нейтральність і 100% ВДЕ – що це і чи реально?

При збереженні позитивної динаміки дій житомирської влади можна сподіватись, що один з сценаріїв, розроблених науковцями, буде втілений, і до 2050 року Житомир досягне кліматичної нейтральності і перейде на 100% ВДЕ.

Однак що це означає?

Передусім, наголошує Олександр Дячук, один з авторів моделювання, «відновлюваною» або «чистою» може бути електроенергія, як отримана в межах міста з відновлюваної енергетики, так і придбана у постачальників, які транспортують її через загальну енергосистему України, але декларують як «чисту», тобто в процесі якої не генерувались викиди в атмосферу. Умовно кажучи, це можливість купувати енергію, згенеровану на сонячних, вітрових, гідроелектростанціях, оплачуючи виробнику.

Моделювання показало, що Житомир теоретично може перейти на 100% відновлюваних джерел енергії до 2050 року. Ціна питання – від 2,1 до 2,8 мільярда євро за весь період, залежно від обраного сценарію. Щорічні інвестиції у втілення стратегії – близько 100 тисяч євро щороку.

Моделювання базувалось на документах споживання та генерації енергії, наданих міською радою, світових тенденціях, темпах зростання економіки, прогнозах міжнародних організацій. Однак на момент створення сценаріїв в них не була врахована пандемія і її вплив на економіку. Крім того, суттєво вплинути на плани може розворот державної політики від підтримки «зеленої» енергетики (що вже спостерігається), зміна пріоритетів міської влади Житомира, нестабільна ситуація для інвесторів.

Ілля Полулях, експерт у сфері електроенергетики, зауважує, що міській владі важко гарантувати перехід на 100% відновлюваної енергетики хоча б тому, що влада може лише гарантувати «чисту енергію» використовувати для комунальної та бюджетної сфери. Населення ж може отримувати «загальну» енергію з мереж, генеровану з вугілля. А бізнесу може теж бути вигідніше купувати дешевшу «вугільну» електроенергію на противагу дорожчій «чистій». Експерт зауважує, що теперішня політика держави щодо «зеленого тарифу» може сповільнити приплив інвестицій у сферу відновлюваної енергетики.

Світлана Романко, керуюча директорка міжнародної кліматичної організації  350.org  в регіоні CЄКЦА (Східна Європа, Центральна Азія і Кавказ), зауважує, що перехід міст на 100% енергії з відновлюваних джерел не тільки не втратив актуальності за минулі рік-два, а навпаки, став ключовою ланкою нового Зеленого курсу України. З огляду на сучасну політику держави щодо ВДЕ варто подумати про впровадження аукціонів як нової форми підтримки відновлюваної енергетики. Експертка зауважує, що проблеми із зеленим тарифом у 2020 році, коли Україна порушила частину зобов’язань перед інвесторами у ВДЕ, не сприяли росту потужностей.  Проте переходити на зелену енергію доведеться, оскільки це вимога Європейського Зеленого курсу, який набирає актуальності для України і, як очікується, буде закріпленим у переглянутій Угоді про Асоціацію з ЄС.

Що передбачають сценарії

Загалом науковці запропонували 4 сценарії, які так чи інакше ведуть до досягнення декларованого 100% ВДЕ у Житомирі.

Перший – базовий, тобто коли міська влада не буде запроваджувати «зелених рішень», не споруджуватиме нових потужностей для генерації «зеленої енергії» ( сонячні, вітрові електростанції, ГЕС, твердопаливні котельні тощо). Але ринкова вартість електроенергії неминуче зросте, треба буде запровадити положення Угоди про асоціацію, або інших екологічно орієнтованих документів, тому обов’язково треба буде робити певні кроки, аби модернізувати виробництва, зменшувати викиди тощо.

Решта три сценарії різняться часткою ВДЕ, яка має бути імпортована, тобто отримана з загальної енергосистеми України.

Власне, моделювання показує, що Житомир має непогані можливості для генерації «зеленої енергії». Обрахувавши площу дахів комунальних, бюджетних установ, де можна встановити сонячні панелі, на пласких дахах приватних будівель та вільних площах промислових територій, науковці заявили про теоретичну змогу встановити СЕС потужністю 418 МВт. Є можливості для збільшення власного виробництва вітрової, гідроенергії, а також виробництва на біомасі.

При цьому також важливо не лише планувати закупівлю та створення чистої енергії, але і скорочення її споживання. Цей шлях – енергоефективність або скорочення викидів.

Для населення варто поставити акцент на утеплення будинків, що зменшить витрати на опалення взимку та кондиціонування влітку, встановлення дахових котелень чи дахових СЕС – дасть електроенергію для цілого будинку, а при спорудженні нових багатоповерхівок можна планувати вже одразу їхнє енергозабезпечення за рахунок виключно «зеленої» енергії (твердопаливні котельні, СЕС, електродуховки та електроплити замість газових тощо). Науковці прогнозують, що до 2050 року 40-50% домогосподарств (тобто приватного сектору) будуть використовувати для побутових потреб сонячну енергетику.

Ілля Полулях зазначає, що Україна рухається до того, аби вирівняти рівень цін на електроенергію з світовим ринком, отже, вони зростуть. Тому для для бізнесу може стати дуже вигідним встановлювати сонячні панелі або станції на біопаливі, аби генерувати енергію для власних потреб.

Скоротити викиди від транспорту складно. Житомир вже зробив низку кроків у цьому напрямку, однак електротранспорт суттєво дорожчий за традиційний, тому масово навряд буде запроваджений. У силах влади перевести громадський транспорт на трамваї та тролейбуси замість автобусів та маршрутних таксі. А от приватний транспорт на біопаливо, водень чи електрику перевести дорого, та і немає підприємств, які би виробляли такий транспорт за помірною ціною.

Тож чи може Житомир перейти на 100% ВДЕ до 2050 року, як це задекларувала міська влада? Цифри та моделювання свідчать про реальність цього плану. Форс-мажори на кшталт пандемії чи падіння світової економіки вносять свої корективи. Експерти, що працюють в темі екології, наполягають на доцільності та правильності саме такого шляху. Експерти в сфері енергетики говорять про складність механізмів, високу вартість. Визначальна, схоже, лише політична воля – як на загальнодержавному, так і на міському рівні. Саме вона – той ключовий інгредієнт, який може привести та утримати інвесторів, запровадити технології, дотриматись визначеного курсу.

Світлана Чернецька

Будьте першим, хто прокоментував "3 мільярди інвестицій, політична воля і 30 років: що потрібно, аби Житомир повністю перейшов на джерела відновлюваної енергетики"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*