coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1X FAN models
coin24 crypto exchange
1xfan manager
Stay with Ukraine

Спасайся хто може! Житомирянам ніде укритися на випадок війни

Бомбосховища, які колись були обладнані в Житомирі, переважно вже давно непридатні до використання. Пересічним житомирянам у міськраді радять ховатися у підвалах та цокольних приміщеннях, адреси яких є на сайті міськради. Гарна звістка – для працівників “певних підприємств” є окремі, більш надійні укриття, адреси яких не вказані. Тож є надія, що у випадку війни керівництво міста все ж вціліє і продовжить свою роботу. Власне все, чим може міська рада допомогти в випадку будь-якої катастрофи житомирянам, це сповістити про неї.

На випадок надзвичайної ситуації, зважаючи на події на сході та на кордонах України з іншими державами, журналісти Times.Zt вирішили дізнатися, скільки приміщень для укриття мешканців міста  існує в Житомирі та в якому вони стані.

“Якщо говорити виключно про населення міста, то таких приміщень на сьогоднішній день взято на облік більше 700. Це, в першу чергу, ті приміщення, які розташовані за місцем проживання громадян. Інформація про ці приміщення висвітлена на сайті міської ради. Відповідальність за утримання цих приміщень покладена на тих осіб чи організацій, які надають послуги нашому населенню. Тобто – це голови ОСББ, управляючі компанії та інші організації, які займаються питаннями утримання житлового фонду”, – пояснив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Житомирської міської ради Микола Дідківський. 

Проте, незважаючи на останні події та повідомлення про стягнення військ Росії до наших кордонів, начальник управління вважає, що зараз немає необхідності підраховувати кількість захисних сховищ для цивільного населення, обгрунтовуючи це тим, що, згідно законодавства, міська влада не несе за це відповідальності. Укриттями для цивільного захисту населення мають перейматися управлінці житлових будинків:

“Назвати таку цифру на цю хвилину немає необхідності, тому що кожен день у нас трапляються якісь події, і щодня виникають питання. Наразі є відповідне рішення комісії техногенно-екологічної безпеки міської ради, яке сьогодні-завтра буде опубліковане на сайті Житомирської міської ради. Ним ми зобовязуємо всіх керівників усіх форм власності житла протягом місяця ще раз провести перевірку свого захисного фонду та надати відповідну інформацію для уточнень на сайті міської ради. А через місяць ми комісійно вибірково будемо проводити перевірки відповідно до тих даних, які визначать балансоутримувачі. Якщо є необхідність, наприклад, сьогодні надати консультативну допомогу будь-якому ОСББ чи іншій компанії, то ми готові в будь-який час”. 

Микола Дідківський також пояснив, що укриття від надзвичайних ситуацій чи бойових дій для звичайних житомирян та укриття для “певної категорії людей” відрізняються рівнем захисту:

“Захисні споруди-сховища, які володіють найвищим ступенем захисту, призначені для укриття певної категорії людей, не для жителів, а для працівників певних підприємств”. 

Перевірка стану укриттів від надзвичайних ситуацій у Житомирі відбувається лише раз на рік. Наступна – вже в січні 2022 року:

“У нас складається план-графік на рік і протягом року ми його проходимо, і перевіряємо. Ми ж не можемо щодня ходити і перевіряти, тим паче, що відповідальність покладається на певних керівників. На сьогоднішній день законодавство побудовано  так, що в першу чергу, дано право керівнику визначати. Ми на сайті розмістили все: методичні рекомендації, як провести перевірку, чи підходить це приміщення для того, щоб укривали жителів, чи не підходить, як воно має бути обладнане. Ми розмістили інформацію всю, яка потрібна, для того, щоб керівник визначився з тим, скільки йому потрібно таких площ-сховищ, як їх утримувати  тощо. Ми готові й надаємо постійну допомогу, ведемо перевірки. Перевірки ми будемо починати з кінця січня вже в наступному році. Ви ж розумієте, що це у 700 сховищах, тобто найпростіших укриттях, провести перевірку займає достатньо багато часу. Є дуже багато керівників, які розуміють свою відповідальність, які утримують все в належному стані, до яких питань немає. Є окремі, які не розуміють. У таких випадках ми готові приходити, надавати допомогу для того, щоб всі мешканці міста Житомира були захищені”. 

Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Житомирської міської ради також пояснив, що найпростіші укриття, які передбачаються для житомирян – це як правило, підвальні, напів підвальні, цокольні приміщення багатоповерхових житлових будинків. 

“Будинки, які побудовані  починаючи з 70-80 років, як правило, відповідають тим технічним вимогам, які до цих приміщень висуваються законодавством”, – сказав Микола Дідківський. 

У переліку внесених у єдиний державний веб-портал відкритих даних  Міністерства цифрової трансформації України “ДІЯ” у 2020 році та оновлених 27 січня 2021 року захисних споруд цивільного захисту населення міста Житомир та села Вереси зареєстровано всього 95 укриттів. З них придатних до укриття лише 19 споруд. 38 обмежено готові через причини: розукомплектоване, розукомплектоване обладнання, частково розуокомплектоване, затоплено грунтовими водами, затоплене та підтоплюється та навіть  ФДМУ не підтверджує знаходження ЗСЦЗ у сфері його управління ПАТ “Укртелеком” – балансоутримувач. Також серед стану укриттів є категорія “не готове”, яка налічує всього 34 будівлі та ще 2, на які готуються документи для зняття з обліку.

І це лише список перевірених 95 зі 700 загальних наявних (за словами начальника управління) захисних споруд цивільного захисту населення м. Житомир та с. Вереси.

“В 700 спорудах, які взяті на облік, може поміститись, дефакто, все населення міста Житомира. Питання на сьогоднішній день стосовно технічного стану. Бо якщо, наприклад, там трапився прорив якоїсь труби, чи хтось там побудував собі якісь кладовки чи встановив якісь додаткові двері, то чи зможуть люди потрапити. Але знову ж таки, є керівник ОСББ, який має за цим постійно спостерігати. Коли будемо проводити перевірки, то ці всі недоліки заноситимемо до акту, і керівник буде під ним підписуватися, що він ознайомлений, що в нього є певні порушення, щоб не страждали люди”, – розповів Микола Дідківський. 

Він також зауважив, що укриття мають бути забезпечені елементарними речами: мати нормальний санітарний стан, має бути певний запас води та медикаментів, який створюється безпосередньо, коли люди займають це приміщення. Має бути освітлення, показники напрямку, де розташоване це приміщення та обладнані елементарні місця для сидіння.

“Це в найпростіших укриттях. Протиударні двері є тільки в захисних спорудах, сховищах. Там є певні захисні герметичні двері, певні вентиляційні установки. Для населення це на сьогоднішній день непередбачається. Там дещо інше призначення. Для населення в нас, відповідно до законодавства, за місцем проживання найпростіші укриття”, – сказав Дідківський.

На питання про порядок дій громадян та міської влади загалом у випадку бойових дій чи надзвичайної ситуації начальник управління відповів наступним чином:

“У випадку бойових дій все залежить від того, який характер мають ці події і на якій вони будуть проводитися території. Якщо в нас сьогодні станеться надзвичайна ситуація, яка матиме природний або техногенний характер, то міська рада проводить інформування або оповіщення населення, якщо цього вимагає ситуація – термінове  системне оповіщення. Таких серен в нас 40. Якщо це техногенна ситуація природного характеру, то, як правило, всі попередження  про несприятливі умови ми попереджаємо на сайті Житомирської міської ради і всі засоби інформації дублюють її в себе, якщо вважають за потрібне якомога швидше довести цю інформацію до людей. І відповідно до характеру цієї ситуації, прописується порядок дій, бо він може бути різним. Наприклад, на сьогоднішній день ми маємо надзвичайну ситуацію з поширенням COVID-19. Це медико-біологічного характеру надзвичайна ситуація. Відповідні заходи вживаються. Перш за все – це медичного спрямування, а також певні обмеження певної категорії населення”.

Будьте першим, хто прокоментував "Спасайся хто може! Житомирянам ніде укритися на випадок війни"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*