Натуральні, ароматні і по-справжньому теплі свічки створює своїми руками житомирянка Людмила Дембіцька. Таке захоплення в її житті з’явилося випадково два роки тому, а нині вона активно експериментує з матеріалами та формами.
«Я 32 роки працювала вчителем початкових класів, часу на якусь творчість не вистачало, хоча інтерес до такого був завжди. Коли ж прийняла рішення піти з освіти, почала шукати, чим би зайнятися. Знайома запропонувала робити свічки з натуральної медової вощини. Для мене це було несподіванкою, але спробувала, – розповідає пані Людмила. – Переглядала відео, шукала інформацію в інтернеті. Для початку придбала кілограм вощини (12 листків) і справа пішла. Тут головне, щоб матеріали були натуральні та якісні, з ними приємно працювати. Для роботи потрібен килимок на стіл, металева лінійка, канцелярський ніж, ножиці. Аби віск краще «піддавався», має бути відповідна температура.
Приміром, я грію лампою килимок, відрізаю вощину потрібного розміру і катаю на ньому свічку. Всередині ґніт із льону, який по завершенню поливаю воском. Для свічки з більшим діаметром потрібен товстіший ґніт. Це все розраховується методом проб: щоб не занадто швидко горіло, не коптило, щоб не «пливла» вся свічка».
Матеріали для роботи, декорування та упакування Людмила купує переважно в інтернеті, але при потребі вощину можна знайти й в бджолиних лавках по місту. Аромат у свічок відповідний – медовий, а от колір вощини досягається за рахунок природніх барвників і може бути абсолютно різний – рожевий, зелений, синій. З часом майстриня навчилася робити свічки із поєднанням вощини різних кольорів або з додатковими елементами на основі, які вирізає звичайними металевими формами для випічки.
«Свічки – це така сезонна річ. Вони популярні в холодну пору: до новорічно-різдвяних свят, а далі на День Святого Валентина, 8 березня, Стрітення, Великдень, однак використовувати їх можна увесь рік. Багато хто зберігає подаровані свічки, а я кажу, шо свічки для того, щоб їх палили. Я сама, коли сідаю за роботу, вмикаю музику, запалюю свічку і з задоволенням працюю. Це такий релакс і відпочинок для мене, – зізнається Людмила Дембіцька. – Зараз на створення однієї свічки витрачаю 3-5 хвилин, бо є вже розуміння процесу і відточені рухи. Формат одного листка вощини – 41 на 26 см. Для весільних свічок беру листок на всю ширину, але найпопулярніші свічки висотою 12-13 см, тобто ріжемо навпіл.
Звичайно, усю свічку за раз не палять, але горіння вистачає на годин 5. Якщо треба товстіша свічка, то для цього використовуємо два аркуші. Якщо запалювати свічку на короткі проміжки часу (як у інструкції, яку я додаю), то вона не буде обтікати. Можна підібрати підставку під свічку з дерева або глини. Я тестую свої свічки, перевіряю «новинки».
Світлини робіт Людмила викладає на своїй сторінці у соцмережі або ж у спільноті «VMILA», назву до якої та логотип придумала сама. А ще майстриня самостійно вирощує квіти для декору свічок і створення ароматних воскових саше.
«У перший рік я купувала і сушила стебла лаванди, а потім придбала собі кілька кущиків та посадила біля будинку. Також саджу й інші квіти, які використовую в роботі. Для декору використовую ще й стрічки, мереживо. Пакую в паперові пакети чи коробки, якщо це набори. Все шукаю і купую в інтернеті, підбираю під кожен виріб. З цим мені допомагають рідні, – продовжує Дембіцька.
– Крім звичних свічок, роблю й тематичні у формі серця чи навіть круглі. Також пробувала робити «ялинки», «лотоси», «пасхальні яйця», заливаючи віск у форму. Виходить доволі цікаво. Раніше практикувала додавання до свічок ароматичних масел – цитрусових, кориці, бергамоту, лаванди, але зараз роблю це лише на прохання. Кажуть, що мої свічки красиві. Це тому, що я працюю з любов’ю і вкладаю в кожен виріб частинку своєї душі».
У найближчих планах Людмили Дембіцької спробувати робити свічки з соєвого, пальмового та кокосового воску з додаванням аромамасел. Крім катаних свічок з вощини, хоче взятися саме за «контейнерні», заливаючи віск в глиняну тару із дерев’яним ґнітом.
Влітку пані Людмила мала нагоду провести майстер-клас для відвідувачів «Гончаренко Центр» у Житомирі. Таким досвідом задоволена, тож нині рада поділитися своїми вміннями та напрацюваннями з виготовлення свічок і з іншими.
текст Юлія Демусь
фото «VMILA»
Будьте першим, хто прокоментував "З ароматом меду: житомирянка виготовляє свічки з вощини (ФОТО)"