Шодуарівський парк – це місце відпочинку та прогулянок житомирян. Щодня мешканці міста збираються там, проводячи час з рідними людьми та надихаючись його культурною атмосферою. Передусім парк привертає увагу мальовничою природою та значною кількістю пам’яток, кожна з яких має свою історію створення.
Створений на початку XX століття, парк простягається на березі річки Тетерів. Його засновником був відомий барон та художник Іван Максиміліанович де Шодуар. Він народився 1859 році в селі Івниця житомирської області. Спочатку навчався в Другій Київській гімназії, а згодом закінчив Ризький політехнікум. Він відіграв помітну роль у розвитку міста Житомир, вкладаючи кошти у різноманітні товариства, лікарські заклади та облаштування метеостанції. Зокрема меценат підтримував діяльність музею Волинського єпархіального старосховища. Колекція його живопису досі складає основу картинної галереї Житомирського обласного краєзнавчого музею.
На початку 1900-х років барон побудував триповерховий палац, в якому планував облаштувати музей та картинну галерею. Для його будівництва був залучений відомий київський архітектор Зиновій Журавський. Він був автором таких діорам як «Букринський плацдарм» та «Трипільська культура».
У садибі палацу було висаджено близько 80 видів унікальних дерев та рослин, що були привезені з різних континентів світу. Також були встановлені відомі скульптури, серед яких статуя богині Артеміди, яка є копією давньогрецької скульптури Діани Версальської. Також Де Шодуаром були побудовані сходи до набережної для мешканців міста, що мають 184 сходинки. Їх виготовив каменяр Вацлав Длоуг.
Під час революційних подій, палац потрапив до рук радянської влади, а парк втратив свій автентичний вигляд. Зі скульптур вціліла лише статуя богині Артеміди. Також зберегли свій вигляд графські сходи, що ведуть житомирян вниз до річки.
Не менш визначною пам’яткою Шодуарівського парку є підвісний пішохідний міст, конструкція якого була споруджена у 1982 році. В той час він простягався приблизно на 350 метрів у довжину. Наразі його висота становить понад 40 метрів, що відкриває привабливий краєвид на річку Тетерів та оглядовий майданчик.
Сьогодні Шодуарівський парк служить місцем для проведення різних заходів. Тут можна зустріти вуличних музикантів, любителів бігових тренувань та виставок. Це місце надає можливість відвідувачам провести вільний час із насолодою та зануритися в історію міста Житомир.
Марина Лозко
Будьте першим, хто прокоментував "Шодуарівський парк: історія пам’ятки Житомира (ФОТО)"