Житомирщина має чимало видатних митців і науковців, проте, чи знаємо ми про те, що деякі уродженці Житомира та області мають у своїй колекції нагород «Оскар», премію Нобеля, «Золоту пальмову гілку», «Греммі» та навіть премію «Блакитна планета». А як вам те, що житомирянин врятував цілу експедицію на Північний полюс?
Про це все йдеться у книзі «Житомир і лауреати найвідоміших премій світу та України» нашого земляка Геннадія Махоріна. Журналісти «Times.ZT» дізналися більше про книгу та були приємно вражені такою кількістю ексклюзивних фактів.
«Поштовхом до написання книги стало видання, зроблене колективом авторів на чолі з Євгеном Букетом, очільником київської просвіти – “Репер Нобеля”. Це книга про лауреатів премії Нобеля і України. А я вирішив створити книгу не лише про лауреатів Нобелівської премії, а і інших відомих міжнародних нагород та премій, і їх зв’язок з Житомиром. Тобто про наших житомирян, які були лауреатами цих нагород, або, наприклад, які тим чи іншим чином були пов’язані з цими лауреатами. Моя книга вміщує декілька розділів: нагороди для науковців, нагороди для рятівників людей, нагороди для митців», – ділиться автор книги.
Геннадій Махорін розповідає, як пов’язана володарка премії «Оскар» за дизайн костюмів для фільму «Жанна д’Арк» Варвара Каринська з Житомиром, а також кого із відомих житомирян було нагороджено премією «Греммі»:
«Якщо ми говоримо про розділ із митцями, то там розповідається про відзначених премією “Греммі” – це і Святослав Ріхтер, і Давид Ойстрах і його зв’язок із Житомиром, і Володимир Горовиць. Премія “Оскар” – лауреатка цієї премії найвідоміша модельєрка, яка конструювала костюми для зірок кіномистецтва, наприклад, для Елізабет Тейлор та інших – Варвара Каринська. Вона робила костюми для балерин, і вона є авторкою балетної пачки, яка дозволяла балеринам вже вільніше рухатися і краще реалізовувати свою майстерність. І я прослідковую зв’язок Варвари Каринської з Житомиром, через посередництво Альфреда Федецького, відомого фотографа, і крім цього він перший почав робити кінохроніку у нас в Україні, і навіть зробив публічний кіносеанс у Харкові. Альфред Федецький народився у Житомирі».
Окрім цього, є зв’язок між Житомиром і премією «Золота пальмова гілка».
«Також є ті, кого відзначили премією “Золота пальмова гілка” – головною премією Канського кінофестивалю. У книзі я розповідаю, що лише кілька режисерів отримували цю нагороду двічі, серед них – Френсіс Форд Коппола, і вдруге він отримав нагороду за фільм “Апокаліпсис сьогодні”, а лише небагатьом відомо те, що цей фільм знято за мотивами твору Джозефа Конрада “Серце пітьми”, а Джозеф Конрад народився в Бердичеві, а його батько жив у Житомирі та був ініціатором заснування Старого Бульвару в нашому місті», – пояснює Геннадій Махорін.
Ще одна цікава історія пов’язана з порятунком експедиції Умберто Нобіле на Північний полюс. Рятував експедицію уродженець Житомира:
«Михайло Калатозов, лавреат цієї премії за фільм “Летять журавлі”, став режисером кінострічки “Червоний намет”, у якій розповідається про експедицію Умберто Нобіле на Північний полюс. Мова йде про історію порятунку цієї експедиції. Вона зазнала аварії, частина учасників експедиції загинула, а частина опинилася на кризі, ізольовані від світу, і приречені на загибель. Ось у порятунку цієї експедиції брав участь уродженець Житомира – Борис Чухновський, і він знайшов, де вони знаходяться, зафіксував координати та передав їх по рації, і криголам почав рятувальну операцію експедиції. Борис Чухновський мусив здійснити аварійну посадку, і до нього прямували, щоб його врятувати, але він сказав, щоб врятувати спочатку членів цієї експедиції, бо вони довгий час знаходяться у безвихідній ситуації. І вже за 4 дні до Бориса дістався криголам і його врятували».
А як вам те, що володарка премії «Блакитна планета» народилася на Житомирщині?
«Я розповідаю також про лауреатку багатьох наукових премій Джейн Любченко, яка входить у п’ятірку найвідоміших жінок США, вона нагороджена премією “Блакитна планета”, її називають ще “Нобелівська премія в галузі екології”, а вона сама з Житомирщини. А її прабабуся одна з перших жінок, яка отримала право в США здобувати вищу освіту», – додає автор видання.
Не оминув Геннадій Махорін і тих, кого відзначено Шевченківською премією:
«У книзі є розділ із лауреатами Шевченківської премії і лауреатами державної премії у різних галузях науки та техніки. Більшу увагу я приділив саме митцям – Анатолій Авдієвський, Олександр Білаш, Анатолій Гайдамака, Василь Земляк, Володимир Канівець, Борис Лятошинський, Раїса Кириченко, Микола Максименко, Наталія Ужвій, Мирослав Попович, Валерій Шевчук – це ті, хто відзначений Шевченківською премією в галузі мистецтва та літератури».
Нагадаємо, ялинка Перемоги, різдвяна атрибутика і виставка хусток у краєзнавчому музеї в Житомирі (ФОТО).
Будьте першим, хто прокоментував "Нобелівська премія, «Оскар», «Греммі» та «Золота пальмова гілка»: нагороди видатних уродженців Житомирщини "