coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1xfan manager
1X FAN models
Stay with Ukraine

Документи, фото та рукописи: в Житомирі відкрили виставку «Ломикамінь. Леся Українка в Криму» (ФОТО)

Документи, фото та рукописи: в Житомирі відкрили виставку «Ломикамінь. Леся Українка в Криму»

Рік тому було офіційно представлено проєкт «Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму», куди увійшли дослідження креативної директорки Українського інституту Тетяни Філевської про життя Лесі Українки під час її перебування в Криму, де та лікувалася і творила протягом трьох років.

Саме там вона і познайомилася з давньогрецькою культурою та іменем Іфігенії – героїні давньогрецького епосу про Троянську війну. Основна дія античної трагедії “Іфігенія у таврів” відбувається в Криму, а Леся Українка робить її римейк, створюючи пʼєсу “Іфігенія в Тавриді”, проте за життя письменниці закінчити її так і не вдалося.

Вже 25 лютого 2025 року – у 154-й День народження Лесі Українки, в Житомирському обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку “Ломикамінь. Леся Українка в Криму”, що є частиною проєкту «Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму» (інша частина, присвячена жіночому спротиву в Криму з початку тимчасової окупації росією у 2014-му якраз експонується в Одесі).

В. о директора музею Анатолій Душко каже, що привезти виставку допомогла команда ГО “Житомир, зроби голосніше”, а її засновниця – Людмила Зубко наголошує, підготовка тривала протягом декількох місяців. Зокрема, раніше спільно із Тетяною Філевською вони у Житомирі реалізували проєкт “Жовтень у жовтні”, тож без проблем домовилися про проведення виставки «Ломикамінь. Леся Українка в Криму».

Виставку вдалося розмістити в одній із зал кразнавчого музею, де ознайомитися із нею відвідувачі зможуть до 4 травня. До слова, у такому форматі виставка діє вперше і знаково, що відкрили її саме в Житомирі, адже Леся Українка народилася в 1871 році у місті Новоград-Волинський (зараз Звягель) на Житомирщині, де нині діє літературно-меморіальний музей Лесі Українки.

На виставці представлені історичні артефакти та сучасні мистецькі твори, зокрема архівні матеріали та рукописи Лесі Українки (копії_, ескізи кримськотатарських візерунків із родинного архіву Косачів, фрагмент голосу Лесі Українки, записаний у Криму, відеороботи сучасників, твори кримськотатарських та житомирських художниківне, а також експонати з фондів краєзнавчого музею.

історичні артефакти та сучасні мистецькі твори, зокрема архівні матеріали та рукописи Лесі Українки, ескізи кримськотатарських візерунків із родинного архіву Косачів, фрагмент голосу Лесі Українки, записаний у Криму, відеороботи сучасників, твори кримськотатарських та житомирських художників, флористичні композиції, що символізують зв’язок поколінь та ін.

Крім цього, є уривки із щоденника групи активісток в окупації “Зла Мавка”, які називають себе іменем героїні найвідомішої п’єси Лесі Українки “Лісова пісня”, але, за словами Тетяни Філевської, їх Мавка – не тендітна і беззахисна дівчина, а дієва, зла та дуже ефективна.

Загалом виставка «Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму» демонструє те, що постать Лесі Українки стала символічним містком між історією та сучасністю, підкреслюючи неперервність традиції жіночого спротиву на кримській землі.

Саму ж назву Тетяна Філевська також пояснила. Розповідає, що у Крим Лесю Українку відправили для лікування, але для неї це стало великим випробуванням, оскільки опинилася далеко від рідної Волині. Водночас це випробування і самотність вона використовує як можливість для саморефлекції і пізнання себе. У Криму вона знайомиться із європейською цивілізацією. З-поміж іншого, вирішує піднятися в гори, хоча стан її здоров’я на той час не дозволяв цього і лікарі відмовляли. Деякий відрізок шляху на вершину Ай-Петрі Лесю Українку навіть несли на руках. Високо в горах, де навколо лише одне каміння і жодної рослини, вона помітила квітку саксіфрагу (лат. saxifragа – «та, що ламає камінь») та назвала її “ломикамінь”. Ломикамінь певним чином відображає не лише дух Лесі Українки, а й незламність усіх українців.

Заступник Постійного Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков зауважує, що за роки окупації вже виросло покоління дітей в Криму, які не знають, що таке Україна, а в Україні – що таке Крим, відповідно.

Разом з тим, після початку повномасштабної війни від Криму відійшла увага як всередині України, так і за її межами, тож завдяки мистецтву, в тому числі таким проєктам і виставці, що присвячена 10 рокам жіночого спротиву на півострові, її намагаються повернути.

Із постаттю Лесі Українки відкривається пласт зв’язків Криму та України (руйнується міф росії про те, що він завжди був російським), Криму і Європи.

“Виставка веде нас історично з часів давньої античності до сьогоднішнього дня і завершується історією групи “Зла Мавка”, – додає Тетяна Філевська.

Юлія ДЕМУСЬ

Боротьба триває: в річницю повномасштабного вторгнення у Житомирі вшанували пам’ять полеглих Героїв (ФОТО)

Останні зимові вихідні житомиряни проводжали на льоду (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Документи, фото та рукописи: в Житомирі відкрили виставку «Ломикамінь. Леся Українка в Криму» (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*