До кінця поточного року розміщувати на депозитах тимчасово вільні кошти загального фонду місцевим бюджетам відтепер заборонено. Така ініціатива Кабміну викликала невдоволення органів місцевого самоврядування по всій Україні.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан вважає, що це рішення призведе до того, що у більшості міст не будуть реалізовані заплановані великі проекти.
«Ці проекти вимагають спільного фінансування з місцевих бюджетів від 10 до іноді 70 відсотків. Для того і були депозити. Це дозволяло уникати ситуацій, коли місцеві депутати могли розподілити кошти на інші цілі. Це була гарантія того, що проект буде реалізований», – наголошує він.
Розділяють таку думку і фахівці у сфері місцевого самоврядування. Вони наголошують, що через таку заборону громади Житомирщини можуть взагалі не реалізувати довгострокові проекти. До прикладу, протягом 2018 року на депозитних рахунках ОМС Житомирської області було розміщено 1 млрд 1 млн 48 тис. грн, що трохи більше ніж в середньому по інших областях. Дохід, який отримали місцеві бюджети за рахунок цих коштів – 71,9 млн. грн.
Так, наприклад, малинський міський голова Олексій Шостак наголошує, що тимчасово вільні кошти зберігати у банках вигідно, адже це дозволяє заробляти для місцевого бюджету.
«Зрозуміло, що не можна розміщувати на депозитах кошти, які місту необхідні саме зараз: для модернізації, для підтримання та забезпечення життєдіяльності міста. На депозити спрямовуємо кошти, під які вже розписано видатки, і їх термін – за 3 місяці чи півроку. Потрапляють виключно ті кошти, які будуть використані, наприклад, влітку. До прикладу, на термомодернізацію – будуть витрачені лише у березні, а закладені у бюджеті вже зараз. Тимчасово вільні кошти, допоки відбудуться тендери, будуть заключені договори, ці кошти мають працювати у банках. Вигідніше їх тримати не просто на казначейському рахунку, а в банках, при цьому заробляти для місцевого бюджету та підтримувати державну фінансову системи, так як розміщаються в державних банках. Умови співпраці з державними банками дозволяють нам оперативно класти і знімати такі кошти».
Прийняття Постанови викликало численні звернення органів місцевого самоврядування до Асоціації міст України, в яких висловлюється вкрай негативна оцінка щодо втручання Уряду у повноваження органів місцевого самоврядування у спосіб, не передбачений законодавством.
Будьте першим, хто прокоментував "Через Постанову Кабміну міста втратять можливість реалізовувати великі проекти."