1X FAN models
1xfan manager
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange

Німці відкривають місця пам’яті жертвам геноциду на Житомирщині (ВІДЕО)

Іванопіль, Дівошин, Любар, Колодянка і Калинівка на Житомирщині: у цих населених пунктах урочисто відкривають інформаційні стели пам’яті жертв німецької окупації. Ініціатор збереження гіркої правди про безневинне знищення євреїв та ромів під час Другої світової війни  – німецький Фонд «Меморіал убитим євреям Європи». З 2010-го по 2015-ий рік на західній Україні ним відкрито 5 місць пам’яті жертвам геноциду. У червні та вересні їх продовжать відкривати на Житомирщині та Вінниччині.

 «Збереження пам’яті у 21 столітті можливо лише завдяки інформації. І тому нам було важливо в Іванополі розбудувати ті пам’ятні місця, які тут існували і доповнити їх новим матеріалом», – каже Уве Ноймеркер, директор Фонду «Меморіал убитим євреям Європи».

86-річний Деонізій Совінський у віці 9 років бачив декілька десятків людей різного віку, яких вели на розстріли. Його з допитливими товаришами налякали і прогнали пострілом в сторону.

 «Купку підвели, виставили в лінієчку, попадали – і наступні. Там різного віку були: молоді циганки і цигани-чоловіки, старі і діти були. Маленьких діточок там, кажуть, не розстрілювали, а вдарили чим – і кинули туди в яму. Жаліли кулі, так кидали», – каже Деонізій Совінський, свідок розстрілів ромів німцями.

Розстріли людей в Іванополі відбувались під час німецької окупації. Тоді населений пункт звався Янушпіль. Історики зазначають: у травні 1942-го року німецькі підрозділи біля нього вбили більше 800 євреїв. Зокрема і з навколишніх сіл. Через декілька днів на території цукрового заводу розстріляли і до 80-ти ромів. Про останніх, на думку організаторів проекту «Захистимо пам’ять», є взагалі мало відомостей.

 «Про свою культуру титульна нація не думає, то про нашу – тим-паче, немає часу. У нас зараз саме модне і глобальне – це політика і політиканство. От там сьогодні всі центри зміщені в ту сторону. А людство просте, особливо наша нація – цигани – звичайно не до нас. І взагалі не знаю, чи дійде увага до нас, іншої нацменшини з боку держави», – розповідає Ігор Крикунов, директор і головний режисер циганського академічного театру «Романс».

Інформаційну стелу в Іванополі встановили поблизу місця перезахоронення вбитих циган.

 «Виходячи із своєї історичної відповідальності Німеччина повністю профінансувала цей проект. Але він був би взагалі неможливим без допомоги і підтримки українських партнерів на місцях», – розповідає Уве Ноймеркер.

Зі слів місцевих мешканців, досі достеменно не відомо точної цифри безневинно розстріляних людей в Іванополі. У селищі сподіваються, що таке безжальне знищення людей більше ніколи не повториться.

 «В нас також сьогодні іде війна і кожен із нас має пам’ятати, що все ж ми живемо на своїй землі, ми не допустимо ніякого ворога сюди і більше таких безжальних розстрілів мирного населення ніколи не буде, ми свою Батьківщину завжди захистимо», – коментує Іван Марков, селищний голова Іванополя.

У майбутньому німецький фонд хоче співпрацювати не лише з Україною, а й з її сусідами для збереження пам’яті знищених євреїв та нацменшин. У рамках проекту німці відвідують місця масових поховань жертв, розстріляних своїми предками. Збереженням пам’яті, кажуть, сподіваються спокутувати їх гріх і провину.

Будьте першим, хто прокоментував "Німці відкривають місця пам’яті жертвам геноциду на Житомирщині (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*