Stay with Ukraine
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
1xfan manager
1X FAN models

Фейкове ОСББ. Афера 2017. Частина перша

Фейкове ОСББ. Афера 2017. Частина перша
Фейкове ОСББ. Афера 2017. Частина перша

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) як для Житомира, так і для України загалом – не новинка. Ще за часів президентства Леоніда Кучми, в далекому 2001-му, з’явився Закон про створення ОСББ. З того часу тільки в Житомирі створили понад дві сотні таких об’єднань. Але чи законно?

Що таке ОСББ і «з чим його їдять»?

 Як вже зазначалося вище, існує Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку». І ось як там сформульовано цей термін:

Стаття 1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»

 Виконуюча обов’язки головного спеціаліста управління муніципального розвитку Людмила Білик розповіла нам про це докладніше.

Що потрібно для створення ОСББ?

«Для реєстрації ОСББ потрібні статут, протокол загальних установчих зборів, додаток до протоколу з усіма підписами співвласників ”за” чи ”проти”, протокол зборів правління щодо обрання голови правління і заповнена реєстраційна форма державного зразка.

Чи потрібно платити за реєстрацію?

Реєстрація ОСББ уже давно є безкоштовною. В принципі для його створення взагалі не потрібно ніяких коштів. Якщо раніше вимагали виготовити печатку і штамп, то зараз – ні. Єдине, коли об’єднання будуть реєструвати у приватного нотаріуса, то за його послуги треба сплатити близько 400 гривень.

Потреби діючих ОСББ, на які держава виділяє кошти

Взагалі держава не повинна виділяти кошти. В кожному місті ця стаття витрат вирішується окремо на сесії міської ради. В Житомирі поки що діє 100 % програма підтримки ОСББ. Тобто місто повністю покриває витрати на проведення одного виду робіт капітального ремонту на вибір співвласників. Це можуть бути дах, заміна інженерних мереж, тепломереж або водопостачання та водовідведення.

Стаття 21 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»

 

В інших містах фінансування може бути 70:30, є 50:50. Наше місто – єдине зі стовідсотковим фінансуванням.

Розрахунок щомісячних членських внесків

З моменту створення ОСББ міська рада ніяк не контролює тарифи. Їх розмір вирішують на загальних зборах. Як правило, залишають такі, як і були в ЖЕКу. Але вони (власники) самі складають кошторис, вирішують скільки платити двірнику, прибиральниці, бухгалтеру, зважаючи на наявність штатних одиниць. Також чи голова правління буде працювати на громадських засадах, чи отримувати заробітну плату. Чим більший будинок – тим менша квартплата. В середньому це 3,50 – 4 гривні за м2.

2016 рік – пік створення ОСББ

У цьому році масово почали створювати об’єднання у зв’язку з прийняттям Закону України ”Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.

Стаття 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багат’оквартирному будинку» 

Відповідно до цього Закону всі ЖЕКи повинні бути ліквідовані. Якщо в будинку не оберуть форму управління (самостійно, ОСББ чи управитель, – С.В.), то призначать управителя на конкурсній основі. Чіткої процедури Закон не визначає. Управляюча компанія могла бути з будь-якого міста: з Києва, зі Львова, а не з Житомира. І ті, хто боялися таких змін, створювали ОСББ. До того ж міський голова підтримує створення таких об’єднань. Це був єдиний вихід для проведення капітальних ремонтів будинків, адже вони не ремонтувалися з часів СРСР. В цьому році на такі потреби виділено 30 млн гривень з міського бюджету.

Статистика кількості ОСББ, створених у різний час, інформація надана управлінням муніципального розвитку

ЖЕК чи ОСББ?

Різниця між ними величезна. Я сама проживаю в ОСББ і бачу її: заходиш у двір – весь час прибирають, там чисто. Квітники приведені до ладу. Домофон завжди працює. За ліфт платити не потрібно, адже живу на першому поверсі. Будь-які послуги, наприклад, якщо щось зламалося, надаються дуже швидко».

ОСББ «Космос 1971»

 За адресою вул. Довженка, 39, де раніше був ЖБК «Космос», на місці старої вивіски на дверях гордо красується «ОСББ Космос – 1971».

На дверях ще видно залишки старого паперу, але на його місці вже приклеїли новий

Ще в квітні в повідомленні про квартплату була стара назва:

Повідомлення про квартплату за квітень, надане одним із власників квартири…

А в травні з незрозумілих причин з’явилася нова:

…та за травень (7)

ОСББ було створене самовільно. Мешканці будинку, обурені таким нахабством, вимагали пояснень. Проте на чергових зборах голова «ОСББ» говорив не про це, а про підвищення квартплати. Власники квартир не стали його слухати та виштовхали зі зборів.

Щоб розібратися у цій довгій та заплутаній справі, спочатку ми звернулися до міської ради. Там це об’єднання законним не визнають, а оскільки воно є приватною, а не державною власністю, то нічого зробити не можуть.

«ОСББ Космос – 1971» відсутнє у списку офіційно зареєстрованих ОСББ

Відповідно до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) можна перетворити в ОСББ. Для цього голова колишнього ЖБК «Космос» зібрав підписи від людей, які обрані будинками, що знаходяться під контролем кооперативу (36 будинків – 36 людей).

Стаття 5 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»

Але Стаття 1 (фото 1) Закону дає чітке пояснення різним термінам, зокрема такому як ОСББ, а в Статті 6 наголошується на виключному створенні об’єднання лише (!!!) власниками квартир або нежитлових приміщень (аж ніяк не приватною установою):

Стаття 6 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»

Як виявилося, Анатолій Козарик, голова новоствореної юридичної особи на ім’я «ОСББ Космос – 1971» та голова колишнього ЖБК «Космос» власником жодної (!) з квартир не являється (про це – далі).

За словами Людмили Білик, про незаконність дій голову ОСББ не раз попереджували у міській раді. Адже, щоб створити подібне об’єднання, що управлятиме декількома будинками, потрібно провести збори в кожному (!) будинку, за умови, що людина, яка мешкає в одному будинку, є власником квартири ще в іншому. А не просто ліквідувати ЖБК і «провести збори» (про які ніхто нічого не чув і не бачив). Інакше об’єднання не буде законним. Однак реакції не було.

Стаття 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»

ЖБК «Космос» – комунальний монстр космічного масштабу

Історія створення цього житлово-будівельного кооперативу, як написали б в дитячих казках, сягає сивої давнини. А зокрема часів розпаду СРСР (1991 рік).

Інформація з Єдиного Державного Реєстру

На той час в управлінні ЖБК було близько 40-ка будинків. Згодом деякі з них вирішили створити власні ОСББ, але це їм далося дуже важко. Нижче зображені адреси будинків, які обслуговувалися ЖБК «Космос»: жовтим кольором – створені давно, до реорганізації кооперативу в ОСББ, зеленим – після.

інформація надана управлінням житлового господарства

Складність полягала у тому, що житлово-будівельний кооператив не хотів віддавати будинки, – розповідає Ігор Задорожний, начальник відділу житлового господарства, який став очевидцем «розбірок» через будинок на вул. Бориса Тена, 104:

Проблеми з передачею документації

«Після проведення реєстрації ОСББ в цьому будинку колишній балансоутримувач, на той час ЖБК «Космос», у тримісячний термін мав передати технічну документацію на будинок та підписати акт передачі будинку з балансу на баланс. Під час проведення процедури передачі виникало багато питань щодо передачі цих документів. ЖБК вбачав, що дане ОСББ створене незаконно, і передавати офіційні папери не хотів.

Довгоочікуване підписання акту

Ми з комісією з управління муніципального розвитку, управління житлового господарства взяли участь у проведенні процедури приймання-передачі цього будинку та надали відповідні роз’яснення. Після них ЖБК «Космос» підписав акт передачі будинку в управління ОСББ».

З переліку ОСББ м. Житомира, дата реєстрації ОСББ «Бориса Тена 104»

Як бачите, ЖБК «Космос» заплямував свою репутацію ще у 2016 році. І питань тут більше, ніж відповідей. А чи тільки він? Про голову кооперативу теж відомо багато чого цікавого. Детальніше про це – у наступній частині.

Софія ВОЛОШИНА

1 коментар до "Фейкове ОСББ. Афера 2017. Частина перша"

  1. Дуже актуальна тема. Коже слово в цій статті ПРАВДА! Мешканці нашого буинку також принижені брехнею і шахрайством Козарика.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*