Драгонбот — це окремий вид спорту, який прийшов в Україну не так давно, у 2004 році. З’явився він завдяки професійним спортсменам, які раніше займались олімпійськими видами спорту — веслуванням на каное та байдарках. Проте на світовому рівні драгонбот зовсім не новинка. «На чемпіонатах світу, такі змагання налічують близько 6 тисяч учасників — це як окрема олімпіада» — пояснює майстер спорту та багаторазовий призер України по веслуванню на байдарці, майстер спорту з веслування на човнах «Дракон» та призер чемпіонатів Європи з драгонботу Дмитро Мороз.
У драгонботі немає вікових обмежень — займатися спортивним веслуванням можуть з 12 років до 60 і більше. «З 10-ти років я займався веслуванням на байдарках і каное та регулярно отримував перемоги на змаганнях. Ці здобутки звичайно приносили мені гордість та користь, проте після 25-ти років занять я зрозумів, що хочу бачити такий же запал до цього спорту в очах у інших житомирян. Бо коли довго виступаєш, то здобутки уже не такі значні, як той перший кубок чи медаль, а повністю покидати цю справу я не хотів. Все-таки як приємно, коли люди, з якими ти виступав і змагався один на один, потім зустрічаються у команді драгонботу та разом веслують у човні» — ділиться спортсмен.
У Житомирі в 90-их роках веслування було на піку популярності. Річка Тетерів та інші водойми області були переповнені кількістю бажаючих потренуватись у плаванні на каное чи насолодитись романтичним запливом у човні. «Але потім ця тенденція знизилась — почали продаватись бази, які здавали в оренду водний транспорт, та і люди стали менше цікавитись та почали займатись своїми справами. Проте я не перестав тренуватись, а зі мною ще декілька моїх товаришів Бардашевский Юрій, Ліміновіч Сергій» — згадує Мороз.
Веслувальний вид спорту вимагає неабиякої фізичної підготовки та майстерності, адже вчитись тримати рівновагу потрібно з самого дитинства. Проте в драгонботі немає особливих вимог до фізичної форми, адже у цьому виді спорту люди працюють командою, де головне — спільний дух та наполегливість. Федерація України з веслування на човнах «Дракон» має свої підрозділи у різних областях. Зокрема у 2011 році заснувалася перша Житомирська команда «Сальса» а у 2015 році зареєстрували Федерацію з веслування на човнах «Дракон» і в нашому місті.
«В Україні драгонботом почали займатись набагато пізніше, ніж в Європі, проте зараз ми лідируємо серед інших країн. Хоч у європейських містах є більше можливостей та спеціально оснащених тренувальних баз, проте українці здобувають перемоги завдяки своїй наполегливості та тренуваннях у „спартанських“ умовах. Бо коли починається зима і морози перетворюють річки на кригу, веслувальники завершують тренування. Але у нас є водойми, які не замерзають, тому навіть у люті морози ми збираємо команду та тренуємось на воді» — розповів майстер спорту.
Дмитро Мороз зазначив, що він тренує багато корпоративних команд, які займаються для задоволення або виступають на фестивалі «Поліський дракон», який проводиться влітку.
Однак, є спортсмени, які займаються на постійній основі, зокрема з 2014року веслувальники з міста Житомира беруть участь у чемпіонатах Європи та Світу з драгонботу та стають переможцями й призерами на цих змаганнях. «Велику роль для розвитку драгонботу на Житомирщині відіграє спортивний інвентар, зокрема весла та човни. Перший час ми виїжджали на змагання, де нам видавали інвентар для виступу. Перший власний човен у нас з’явився у 2011 році, а вже у 2015 році придбали ще одного” – розповів Дмитро.
Були також спроби участі у грантових програмах з метою залучення додаткових коштів для прибання інвентарю. Так, влітку 2018 року було підготовлено проект Бюджету Участі „Драгон Сіті — веслування на човнах „Дракон“ в місті Житомирі“. Ми на протязі трьох років були учасниками в цьому проекті, тому тривалий час готувались та приклали максимальну кількість зусиль. Завдяки спільній та злагодженій роботі усієї команди було досягнуто результату — проект набрав необхідну кількість голосів для його реалізації. Тепер, нарешті у нас є весь необхідний інвентар для проведення тренувань та участі у змаганнях.
Що ж стосується власних внесків — то і учасники команди стають „спонсорами“ проведення благоустрою території бази (наприклад, роздягальні, яку облаштували у міському Гідропарку на станції прокату човнів „Чайка“, на який ми проводимо тренування ). Проте щомісячних символічних внесків не достатньо, аби покрити витрати команд для участі у міжнародних чи змаганнях на рівні України. Тому певну частину фінансування надають також міське та обласне управління молоді, культури та спорту» — пояснив Дмитро Мороз.
Максим Поліщук разом зі своєю дружиною займається драгонботом уже два роки та розповів: «Я працюю ведучим різних заходів, так і познайомився з Дмитром Морозом. Потім у 2017 році мене попросили провести чемпіонат „Поліський дракони“. Я загорівся бажанням спробувати себе у цьому виді спорту, спочатку було важко, але зараз я дуже пишаюся що тоді не здався на півшляху. Ми вже здобули кубок України і на професійних дистанціях, а команда дівчат у цьому році тричі стала бронзовими призерами чемпіонату світу, який відбувся у Києві».
«Я вперше прийняв участь у змаганнях з драгонботу теж у 2017 році на „Поліських драконах“. Разом із футзальною командою „Євроголд“ ми прийшли, полюбили цей вид спорту і продовжуємо змагатись дотепер» — розповів Юрій Мороз.
Житомирські корпоративні та професійні команди тренуються не лише на воді, а й регулярно відвідують тренування у спортивних залах та активно відпочивають як дружня родина.
«Місто Житомир на разі прославляють на Всеукраїнському та міжнародному рівнях завдяки клубу „Сальса“ під керівництвом Юрія Бардашевского та клубу „Кайзер“ під керівництвом Олени Гроліч. Клуби неодноразово ставали чемпіонами України та Європи, зокрема у 2019 році стали Чемпіонами України та призерами клубного Чемпіонату Світу в різних дистанціях та видах програми змагань» — розповів Мороз.
Будьте першим, хто прокоментував "Дмитро Мороз: Житомир — місто, де живуть «Дракони» (ФОТО)"