Stay with Ukraine
1xfan manager
1X FAN models
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine

Вперше! Житомирський Форум Регіонального Розвитку

Вперше! Житомирський Форум Регіонального Розвитку
Вперше! Житомирський Форум Регіонального Розвитку

Як на Житомирському Форумі Регіонального Розвитку обговорювали можливості розвитку? Які можливості та реалії розвитку Житомирської області на всеукраїнському на міжнародному рівні? Які шляхи та методи обирати для розвитку громад, для поліпшення економічних ресурсів та інвестиційної привабливості?

Станом на 2017 утворюється все більше і більше об’єднаних територіальних громад, як у Житомирській області, так і в інших областях України. Європейський досвід показав, що такий тип зміни устрою, як децентралізація є доволі ефективним, і вже не перший рік реформа активно виконується на просторах нашої країни. Чи все робиться правильно в Житомирській області? Чи правильно розставлені пріоритети при виконанні робіт для поліпшення життя та рівня територіальних громад? На що краще звернути увагу, які сфери потрібно розвивати, як потрібно планувати бюджет, як працювати зі спонсорами та інші питання є досить важливими при формуванні нового устрою країни, і були розглянуті на заході, що був організований Житомирським центром розвитку місцевого самоврядування та Агенцією регіонального розвитку.

Житомирський Форум Регіонального Розвитку

Учасники, виступи, основні теми форуму

20.10.2017 у приміщенні готельно-ресторанного комплексу «Гайки» відбувся Житомирський Форум Регіонального Розвитку. На Форум зареєструвались понад 100 учасників, серед яких були міські голови міст Житомирщини, громадських організацій, медіа, інвестори, підприємці регіону, та, звісно, були присутні представники об’єднаних територіальних громад. Як зазначили організатори Форуму, метою цього заходу є демонстрація та обговорення можливостей регіонального розвитку Житомирської області коштом внутрішніх та зовнішніх ресурсів. Відкриття форуму відбулося за участі Ігоря Гундича, голови Житомирської ОДА та Володимира Ширми, голови Житомирської обласної ради.

Відразу після цього почалося пленарне засідання  на тему «регіональна політика нової якості», де висловлювалися:

  • Ігор Гундич – на рахунок теми регіонального розвитку Житомирської області через призму децентралізації.
  • Володимир Ширма – на тему Вибори-2017 у новостворених громадах Житомирської області.
  • Олексій Шатило, директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та міжнародного співробітництва Житомирської обласної державної адміністрації – щодо стратегії планування регіонального розвитку Житомирської області.
  • Анна Гайдучок, менеджер Західного Хабу програми U-LEAD with Europe – про інституційну підтримку центрів розвитку місцевого самоврядування та громад програми U-LEAD з Європою.

Форум Регіонального Розвитку в Житомирі. Почесні гості

Після надання коментарів, були розкриті теми наступними спеціалістами:

  • Василь Федюк, радник з питань планування та координації регіонального розвитку групи радників з впровадження державної регіональної політики програми U-LEAD з Європою – Залучення інвестицій як драйвер соціально-економічного розвитку регіонів.
  • Борис Пахолюк, заступник директора департаменту економічного розвитку Житомирської міської ради – Реалізація розвиткових проектів на прикладі Житомира.
  • Артем Сачук, директор Агенції регіонального розвитку Житомирської області – Агенція регіонального розвитку як інструмент залучення інвестицій.

Далі, після більш інформаційної, пасивної частини заходу відбувалися секційні засідання, що були розподілені на три частини, а учасники були розподілені на дві секції. Ця частина форуму була віднесена до більш практичної частини, тобто, виконання задань, відповідно до тематики секційних завдань, отриманих модераторами, обговорення та підготовка бачень та презентація. Всі учасники були максимально включені у процес. Модераторами у засіданнях були: Засідання стосувалися різних тем, таких як тема інвестицій, а саме приватних інвестицій та пріоритети інвестування публічних коштів для регіонального розвитку, проекти для інвестування публічних коштів та представлення Дорожної карти регіонального розвитку.

  • Юрій Бойко, засновник та керівник проекту StockWorld, комунікаційного центру фондового ринку.
  • Артем Сачук, директор Агенції регіонального розвитку Житомирської області
  • Жанна Соловйова, радник з регіонального розвитку Житомирського ВП «Центр розвитку місцевого самоврядування»
  • Сергій Сорока, заступник директора Агенції регіонального розвитку Житомирської області.

Стан сучасного регіонального розвитку, цілі, плани, методи досягнення

Зараз Україна перебуває у стані так званої перманентної реформи, але так чи інакше Житомирщина показує лідерство. Як зазначив голова Житомирської ОДА, Ігор Гундич: «Ми по децентралізації займаємо постійно лідируючі місця. А восьме місце, такого місця у нас не було останніх років 10, навіть 20, я вважаю що це наш спільний результат. Про проекти, хотілося б бачити по державному фонду регіонального розвитку, всі проекти беремо у цьому році, до березня наступного року. Але не було ні одного розвиткового проекту, сьогодні багато питань, і ремонти садочків, і ремонти шкіл, інші проекти, але в першу чергу наші голови дивляться на реконструкію вже існуючих об’єктів, ніхто не звернув увагу на проекти, що би приносили громадам, районам додаткові кошти». Потрібно більш гнучко мислити, і цей форум має стати поштовхом, щоб 21 листопада, коли будуть здаватися проекти, ми побачили більшість корисних, розвиткових проектів, і над цим потрібно працювати постійно. Без таких проектів розвитку громади не буде, потрібно думати, яким чином реально збільшити доходи.

Форум Регіонального Розвитку в Житомирі

Як відзначив Ігор Гундич, Житомирська область тримає такі високі показники саме завдяки командній роботі. «Не можна сказати, що хтось зробив менше, а хтось більше, залежить від того, наскільки люди далеко мислять, наскільки вони стратегічно бачать ситуацію і розвиток країни. На сьогодні, ті голови об’єднаних територіальних громад, що утворилися в 2015-2016, що створюються у 2017 році, що не чекають примусового об’єднання, це люди, що дійсно бачать у цьому майбутнє, розвиток. Вони самі проявляли ініціативу, дивилися на спроможність громад». Але, як зазначив Ігор Петрович: «Я ніколи в житті не пропущу неспроможну громаду, це спільний результат, командна робота, кожен вклав сюди частинку свого здоров’я, життя».

Житомирській області повезло, що роль керівника займає очільник міста, а на головах є величезна відповідальність, щоби надихати, вести за собою людей. На жаль голови не прагматичні, вони не бачать на три кроки вперед, що вкрай необхідно для продуктивного розвитку громад та країни.

Володимир Васильович Ширма зазначив: «Я бачу у перспективі, що такі форуми мають проводитися у всіх об’єднаних територіальних громадах, тому що кожна громада має пропагувати себе, це стимул, процес який має початок і має завершення». За більш, ніж 20 років кожен голова ОТГ отримав такі повноваження, яких за ці всі роки ні у кого не було, ті повноваження, які дійсно повинна мати громада. Голови мають працювати з людьми, приїжджати в село, приїжджати в громаду, зустрічатись, говорити, чути людей.

Центр розвитку місцевого самоврядування

У нас є 13 громад, і 29 жовтня відбудуться вибори, і вибори будуть непрості. Процес охоплює 13 громад Житомирської області: Радомишльської та Овруцької міських, Ємільчинської, Любарської та Пулинської селищних, а також вісім сільських: Брониківської, Піщівської, Словечанської, Курненської, Мартинівської, Соколівської, Глибочицької та Оліївської об’єднаних територіальних громад. І якщо все дійсно буде відбуватися саме так, як і планувалося, то у 2020 році відбудуться загальні місцеві вибори. Якщо говорити про вибори, що відбудуться у цьому році, то конкуренція серйозна, найбільша конкуренція в Оліївській об’єднаній територіальній громаді – 10 кандидатів, Любар – 8, Радомишль – 7, а найменша в Курне – 1 кандидат, та в Ємільчино – також 1 кандидат. Але ще є громади, які не мають представника в обласній раді, наприклад, Андрушівка, Брусилів.

Стратегія планування регіонального розвитку Житомирської області. «Стратегію потрібно вдосконалювати, а передумовою її вдосконалення є формування і наявність об’єднаних територіальних громад», – зазначив Олексій Шатило. В стратегії області визначено три ключові стратегічні пріоритети:

  1. Розвиток економіки.
  2. Розвиток соціальної сфери.
  3. Розвиток інфраструктури міст, сіл, громад.

Ці стратегічні цілі передбачають далі розподіл на операційні цілі. Кожна операційна ціль має свою субціль, або конкретні завдання. І така ж кількість має бути у місцевих локальних стратегіях. Стратегія передбачає відповідь на низку питань: як, де, коли, з ким, за який рахунок і т.д. Це все повинно бути відображено і аргументовано.

Стратегія нашого розвитку поділяється на два етапи:

  1. 2015-2017 рр.
  2. 2018-2020 рр.

Перший етап ми вже пройшли, але маємо доволі низьке виконання, бо є упущення, з тієї причини, що є об’єднані територіальні громади, у яких відсутні власні стратегії розвитку області. А стратегія області – це сукупність результатів і інтересів, усіх суб’єктів прийняття рішень нашого регіону. Зараз ключовим суб’єктом є ОТГ, відповідно до цього змінюється мапа проектів.

Другий етап скоріше всього завершений не буде, є проект стратегії розвитку датований до 2025 року. Ця стратегія має знайти свою підтримку в обличчі провідних глобальних консалтингових компаній. Вона має таку назву: «Стратегія інноваційного-інвестиційного розвитку Житомирської області». Є такий піделемент стратегії, як територіальна інвестиційна схема, це те, що ми давно намагалися зробити, але до кінця нам це не вдавалося зробити. Вона пошарово буде накладати елементи інфраструктури нашого регіону, в тому числі і в розрізі усіх громад, тобто: дорожня інфраструктура – шар, енергетична інфраструктура – шар, соціальна інфраструктура – шар, трудові ресурси – шар, наявні виробничі підприємства – шар, фінансова інфраструктура – шар, і т.д., і т.п. Кількість цих шарів буде уточнюватися у процесі розробки. Стратегія та територіально-інвестиційна система повинні стати реальним інструментом для залучення зовнішніх агентів, зовнішніх суб’єктів нашого регіонального розвитку, тобто, елементом залучення інвесторів, як закордонних, так і вітчизняних.

Отож, виходячи з всього почутого на форумі, можна зробити висновки, що такі форуми дійсно вкрай потрібні та важливі, потрібно розвиватися, обмінюватися досвідом, ідеями! Такі заходи дійсно зближують всіх учасників процесу регіонального розвитку країни. А процедура планування розвитку, мотивація народу, розробка стратегії та її виконання, це насправді дуже важка, та кропітка робота, але у якісному її виконанні вона має принести дуже відчутні результати, як для кожної громади, так і для регіону в цілому, адже, як ми пам’ятаємо, у нас командна робота, і вклад кожного учасника є дуже значущим та важливим. Реформа має принести свої результати, основним завданням для міських голів міст Житомирщини, громадських організацій, медіа, інвестори, підприємців регіону, та голів об’єднаних територіальних громад є якісно та прагматично виконувати свої обов’язки, ставити нові цілі, розвивати нові проекти, та розвиватися самим, працювати так, щоб приносити користь та доходи громаді. А чим більше буде докладено зусиль – тим краще буде загальний результат, і розвиток не тільки громад, а і всієї країни у цілому!

Катерина МАЧУЛЬСЬКА

Будьте першим, хто прокоментував "Вперше! Житомирський Форум Регіонального Розвитку"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*