coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
1xfan manager
Stay with Ukraine
1X FAN models
Stay with Ukraine

На городі – солдатська могила: знахідка на Бердичівщині (ВІДЕО)

На городі жителя села Семенівка, що біля Бердичева, кипить робота: пошуковці з Бердичева та Житомирської обласної організації «Пошук» виявили тут останки трьох військових часів Другої світової війни. Власник земельної ділянки навіть не підозрював про таку знахідку.

«Розказували старі люди, що тут колись була війна і багато солдатів тут загинуло. Тут город, збирали сіно для худоби, ніхто нічого не знав, що тут солдати є», – розповідає Роман Польовий, власник городу в селі Семенівка.

Пошуковці розповідають: це троє солдат Червоної армії, які загинули в бою за село Семенівка у липні 1941-го року. Один з них був стрільцем-піхотинцем, другий –  мінометником і третій – кулеметником.

«В липні 41-го року наші війська намагались відбити місто Бердичів, щоб відновити лінію фронту між двома арміями – шостою і п’ятою. Це був 44-ий мотострілецький полк південно-західного фронту, який намагався відбити Бердичів і Семенівку, вони всі  в цьому бою загинули. Весь полк був знищений з 8 липня по 15-те практично весь полк поліг на цих полях», – розповідає Олександр Афанасьєв, брав участь у розкопках.

Чоловіки припускають: в районі сіл Семенівка та Іванківці у часи Другої світової війни загинуло більше тисячі військових. Загиблі герої прибували сюди залізницею з Козятина, з ешелонів одразу ішли в наступ без підготовки. Цього разу з рештками солдат виявили багато набоїв для стрілецької зброї, які не встигли використати. Знайшли три пусті короби для стрічок кулемета «Максим». Також деякі особисті речі – складні ножі, протигази, ручки, олівці, компас, закриту флягу, з якої під час очистки від землі з дірочки раптово потекла рідина, схожа на прокисле молоко. Ще серед знахідок – солдатський казанок з 5-кутною зіркою та каска з діркою від кулі, хоча череп воїна геть роздроблений.

«Знайдені румунські монети, скоріше за все вони брали участь у поході на Бессарабію. Польські монети знайдено, можливо, вони брали участь в кампанії 39-го року. Смертні медальйони є при всіх, але вони старого зразка і вони на сьогоднішній день нечитабельні», – говорить Олександр Ловинюк, голова Житомирської обласної організації «Пошук».

Із солдатами знайшли так звані ладанки. Це своєрідні металеві книжечки, всередині яких лежали записки з адресами. Та з плином часу метал ржавіє і папір згниває, тож прочитати нічого не можна. Але є шанс з’ясувати про полеглих більше.

«Знайшли портмоне з якимись паперами та значком якимось, важко сказати, все буде передано на експертизу. Думаю, що експерт спробує встановити, хто це був. Якщо це вийде, це буде велика вдача, бо на жаль на сьогодні жодного чоловіка звідси ми не встановили», – додає Олександр Ловинюк.

Пошуковці припускають: радянські військові могли загинути в результаті артилерійського обстрілу під час наступу на Семенівку. Про це говорять численні осколки і характер поранень, що видно по скелетах. Чоботи у воїнів доволі зношені. Скоріше за все, вони вже мали бойовий досвід.

«Це кадрові військові судячи по амуніції. Це люди не першого року служби, вони вже видно повоювали. Загинули при контрнаступі я так розумію на Бердичів, бо в чехлах немає штик-ножів, вони були прикріплені до гвинтівок, яких також немає», – каже Олександр Ловинюк, голова Житомирської обласної організації «Пошук».

За минулий рік на Житомирщині пошуковці «підняли» 101-го бійця. Багато з них були кадровими військовими з розпізнавальними знаками, які частково вдалось прочитати. На Бердичівщині полеглих у Другу світову знаходять часто.

«Тут уже за декілька років знайдено близько 50-ти солдат безвісти зниклих, які нікому не були відомі. Поховані вони були місцевими жителями, так як особисті речі, гроші, документи – все при них», – говорить Олександр Афанасьєв.

У Семенівській ОТГ навесні вже втретє ховатимуть з почестями знайдених солдат. Жодного з них досі не вдалось ідентифікувати.

Будьте першим, хто прокоментував "На городі – солдатська могила: знахідка на Бердичівщині (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*