1xfan manager
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1X FAN models
Stay with Ukraine

Байдужість чи врятоване життя: питання донорства на Житомирщині

донорство
донорство

Проблема донорства актуальна не тільки в Житомирі, а й у всіх регіонах України. Кожного дня в зв’язку з різними ситуаціями багато хворих потребують донорської крові. Зазвичай це люди, які потрапили в аварію або потребують крові під час операцій, та хворі на рак. Чи легко вони можуть отримати донорську кров? Які труднощі виникають при цьому, та як це ліквідувати?

Байдужість чи врятоване життя: питання донорства на Житомирщині

 

Крапля крові на вагу з життям

За статистичними даними, станом на 2016 рік, в Україні було здійснено 623920 тисяч донацій. В середньому на 1000 жителів нашої держави припадає 14,05 донацій, при тому коли в розвинених країнах нормою вважається 33 донацій на таку ж саму кількість населення.

Я акцентую саме на місті Житомир. Житомирський обласний центр крові забезпечує 32 медичні заклади компонентами крові.  За офіційними даними, 2016-го року в місті Житомир було здійснено 333 донацій тромбоцитів та 928 донацій плазми. Впродовж 10 місяців 2017 року здійснено 244 донацій тромбоцитів та 169 донацій плазми. За останні три роки, на Житомирську область офіційно було зареєстровано 566 донорів, 71 з яких є регулярними донорами. По всіх регіонах нашої держави зареєстровано 15059, з яких 1943 є постійними.

Звісно маленька кількість донорів вражає, оскільки ця потреба зростає з кожним роком. Думки про те, що потреба рідкісної групи крові набагато більша ніж в поширеної групи крові – міф. Склалася така ситуація, що донорської крові не вистачає з усіх груп крові.

 За даними реєстру донорів за групами крові, виділяють статистику наявності різних груп крові та відсоток людей з окремою групою.

Групи крові. Статистика  | TIMES.ZT

 Житомирський обласний центр крові

Житомирський обласний центр крові було реорганізовано з відкриттям в 1999-у році. Центр крові приймає донорів  з 8.00-13.00 години.

   На сьогодні Житомирський обласний центр крові має такі підрозділи:

  1. Відділ організації і трансфузіологічної допомоги.
  2. Відділ комплектування донорських кадрів.
  3. Відділ заготівлі крові та її компонентів.
  4. Клініко-біохімічна лабораторія.
  5. Імунологічна лабораторія.
  6. Відділ виробництва препаратів крові.
  7. Відділ лабораторної діагностики Сніду та інших інфекцій.
  8. Відділ фінансово-економічної служби.
  9. Відділ матеріально-технічного забезпечення.

Кількість працівників Житомирського обласного центра крові разом з його філіями складає 285 людей.

Лише за один рік ЖОЦК та його філії, прийняли понад 14 тисяч донорів.

Житомирський обласний центр крові виготовляє таку продукцію:

  • еритроцитна маса;
  • еритроцити лейкофільтровані;
  • завись еритроцитів;
  • завись еритроцитів з видаленим лейкотромбоцитним шаром;
  • завись еритроцитів лейкофільтрована;
  • відмиті еритроцити;
  • концентрат тромбоцитів;
  • концентрат тромбоцитів лейкофільтрований
  • свіжозаморожена донорська плазма;
  • плазма для виробництва препаратів крові;
  • антистафілококова плазма;
  • Кріопреципітат сухий;
  • Кріопреципітат заморожений;
  • Розчин альбуміну 5, 10, 20%;
  • Імуноглобулін анстистафілококовий;
  • Полібіолін.

Великою проблемою Житомирян є наявність лише одного дорогого апарату в ЦК для здачі тромбоцитів, та  обмаль систем які відбирають ці компоненти з крові. Кожного буденного дня  можуть викачати тромбоцити максимум з 4-ох людей. В Житомирській обласній дитячій клінічній лікарні у відділенні онкогематології є другий апарат для здачі тромбоцитів. Не зважаючи на те, що він старіший, його функції такі ж самі.

«У екстрених випадках діти нашого відділення не залишаються без тромбоцитів. В нас є 3 спеціалізовані працівники, які можуть за потреби провести процес зібрання компонентів крові – тромбоцитів» – повідомила заступник головного лікаря з медичної частини Русак Світлана Олександрівна.

Житомирський обласний центр крові   | TIMES.ZT

Проблема донорства

Почувши слово «донорство» кожен відчуває дискомфорт.  Та коли на вагу людське життя, неважливо, на скільки це нелегка процедура. Через недостатню кількість інформації про донорство, багато хто довго роздумує перш ніж стати донором. Попри  це все є люди, які постійно здають кров, але їх не багато. Зазвичай банк крові поповнюється найбільше у Всесвітній день донора – 14 червня. Саме цього дня,  різні люди або організації проводять акції здачі крові з метою врятувати життя. В середньому більшість людей здають кров, коли попросили знайомі або потрібна довідка на роботу, тощо. Пільги, які надаються для донорів є досить непоганими. Складною є ситуація зі здаванням компоненту крові – тромбоцити. Ця процедура займає більше часу ніж здавання крові на еритроцитарну масу та на плазму. Окрім цього вимагає більшої участі донора у цьому процесі.

«Півтора року тому в соціальній мережі я побачив що хворій дитині потрібні тромбоцити. Після цього я сконтактував з мамою цієї дитини, і тоді, перший раз здав тромбоцити. До того, я рідко здавав кров. Після цього випадку я почав кожного місяця здавати тромбоцити для того ж хворого хлопчика. Це моя громадянська позиція оскільки це найменше, що я можу зробити для нього», – повідомляє Дмитро Клименко.

За наявності шейкеру тромбоцити можуть зберігатися за кімнатної температури близько 5-ти діб. Чого не скажеш про інші компоненти крові.

Здача крові  | TIMES.ZT

Про донорство

 «На сьогодні,  дійсно є широкий спектр вимог до кандидатів в донори, які визначені міністерським наказом порядку медичного обстеження з абсолютними і тимчасовими протипоказаннями. Щодо здачі компонентів крові – тромбоцитів, виникають проблеми в наявності кандидатів, стану їх здоров’я, підготовці напередодні, фізіологічним особливостям по венозному доступу та наявності витратних матеріалів», – зауважує завідувач відділу комплектування донорських кадрів Стефанович Вадим Володимирович.

Донором може стати кожна людина віком від 18 до 60 років. Звісно, якщо пройде за певними показниками. Для того щоб здати кров донор обов’язково має мати при собі документ, який підтверджує його особистість.

Для того щоб донорська кров принесла користь для хворого потрібно дотримуватися певних настанов:

  • Напередодні здачі крові донор не повинен вживати спиртні напої. При переливанні такої крові навіть невелика доза алкоголю може зашкодити хворій людині.
  • Також не рекомендується вживати їжу яка містить жири (молочні продукти, тістечка, яйця, та м’ясо, салати з олією або майонезом).
  • Перед здачею крові донор має обов’язково щось поїсти: овочі та фрукти, нежирне м’ясо, чорний хліб, печиво «Марія», чай.

Це важливо знати, бо якщо донор не дотримається цього то при перевірці аналізів це виявиться. Відповідно до законодавства Україні в такому випадку наступна здача крові переноситься аж на 3 місяці. Тому велика відповідальність покладається на плечі донора.

Донорство крові - порятунок життя  | TIMES.ZT

Катастрофічна потреба

Тих хто потребують донорської крові в Житомирі досить багато. Люди які потребують цього постійно – люди з онкогематологічними захворюваннями.

«Після приймання хіміотерапії аналізи моє доньки виходять з норми. Коли інші компоненти крові можна отримати з банку крові, то такий компонент, як тромбоцити, отримати дуже проблематично. По-перше, для цього потрібно  віднайти донора відповідної групи крові, бажано декілька людей. Бувало, що в день я могла приводити більше 10-ти людей, і один з них підходив. По-друге, дуже важко знайти людину, яка в буденний час покине роботу. В даному випадку я підтримую зв’язок із Житомирським військовим інститутом С.П. Корольова. При потребі мені надають певну кількість людей для здачі. Я навіть не можу уявити, що було б з моєю дитиною якби не курсанти», – запевняє пані Валентина.

Таких людей як вона досить багато. При постійній потребі донорів багато хто, має певний календар з контактними даними та часом людей, які здавали тромбоцити. Це для того щоби після 3-ох тижнів, коли можна повторно здавати тромбоцити, можна було зв’язатися з цією людиною.

Як говорять, здавати кров – дуже корисно для організму, особливо у чоловіків. Вам не тільки перевірять формулу крові та рівень гемоглобіну, але й кількість тромбоцитів. Звісно якщо ви будете здавати кров на тромбоцити. Недостатня кількість тромбоцитів може бути симптомом певної хвороби від якої ніхто не застрахований. В ЖОЦК в лабораторії сучасне обладнання, яке робить якісно цю процедуру. Прийшовши в ЦК ви можете зробити корисну справу для людей і для себе також.

Базуючись на фактах можна вірно говорити, що здавання крові та її компонентів корисне для вашого здоров’я і при цьому ви врятуєте чиєсь життя.

Донорство крові в Україні  | TIMES.ZT

Благодійність

Благодійна організація «Разом до життя» прикладає багато зусиль саме для пошуку донорів на компоненти крові – тромбоцити, для хворих дітей. Окрім цього вони підтримують та допомагають батькам в пошуках коштів на лікування.

«Наша організація існує вже як 7 років. Ми стараємося допомагати ліками, шукати за потреби донорів та просто виконуємо бажання тяжкохворих діток. В нашій команді є люди маркетологи, які допомагають проводити масштабні акції та концерти для збору коштів на лікування», – повідомляє волонтер Людмила Свобода.

Ніхто інший не знає краще проблеми донорства  як волонтери. Багато років вони стають свідками того, що кошти простіше знайти, ніж донорів на тромбоцити. Без тромбоцитів життя онкохворих людей просто не можливе. Звісно і інші компоненти крові не менше важливі, але їх простіше отримати при потребі.

Проаналізувавши всі факти можна вірно сказати, що проблеми в донорстві дійсно є. Вирішення цієї проблеми немає, але можна покращити становище якщо не бути байдужими до подібних ситуацій.

Кров та її компоненти  не можливо штучно відтворити тому люди мають допомагати одне одному.

Міжнародний день донорства крові  | TIMES.ZT

Катерина ТРОХИМЧУК

Будьте першим, хто прокоментував "Байдужість чи врятоване життя: питання донорства на Житомирщині"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*