Поки українцям активно виписують штрафи за порушення правил карантину, юристи розбираються, чи законні такі дії, повідомляє «UBR».
Трохи більше ніж за два тижні карантину в Україні у Єдиному державному реєстрі судових рішень накопичилося більш ніж 100 судових постанов через порушення санітарних заходів. Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення ст.44-3, за недотримання карантинних заходів — штраф від 17 000 до 34 000 гривень. Проте юристи стверджують, що це порушення ще потрібно довести в суді, і як правило, такі справи не вдається розглянути через помилки при їх оформлені.
«Багато судових проваджень закриваються, оскільки рішення виносяться не на власників магазинів або інших підприємств, а на їх працівників. Але штрафувати можуть виключно суб’єктів господарювання або їх посадових осіб. Ще в багатьох випадках матеріали справи не містять доказів вчинення правопорушення, порушено порядок складання протоколів, відсутні свідки правопорушення і т.п.», – розповіла адвокат АТ Лещенко, Дорошенко і партнери Анастасія Блинда.
Інколи замість штрафу можуть зробити просто усне зауваження, але якщо порушення правил карантину може наразити на небезпеку інших, тоді можлива й кримінальна відповідальність:
«Це стосується випадків, коли людина, знаючи про свою хворобу, навмисне відмовляється від дотримання протиепідемічних норм і правил. У таких ситуаціях людина може і сісти на кілька років, і заплатити більш солідний штраф», — зауважив адвокат ЮК Riyako & Partners Микола Максимов.
На цей час в Україні вже відкрили кілька кримінальних проваджень через порушення правил карантину. Один випадок на Житомирщині — порушником став чоловік, заражений коронавірусом, який все ж продовжив працювати на рейсовому автобусі Австрія-Україна, другий у київській приватній клініці — керівництво ховало свого пацієнта, який повернувся зі Швейцарії, від МОЗ. У таких випадках вони повинні понести відповідальність саме за навмисне порушення карантинних заходів.
Причиною штрафування підприємців є те, що вони не закрилися, як того вимагав Кабмін. Дозволено працювати банкам, аптекам, АЗС, магазинам, що забезпечують продуктами та засобами гігієни, поштам, а що стосується кафе та ресторанів — їм можна лише доставляти їжу та напої кур’єром, продавати «їжу на винос» не можна, адже велика ймовірність отримати штраф, якщо обвинувачам вдасться довести порушення:
«Багато хто закрив свої зали і став працювати продажем на винос, але їх все одно «грюкнули», так як це не адресна доставка. Сторона звинувачення повинна довести, що це не адресна доставка», — розповідає адвокат Андрій Бєляєв.
За пікніки та прогулянки ніхто поки не штрафуватиме. Міська влада закликає мешканців не виходити без гострої на те потреби зі своїх осель, і навіть натякає, що за виїзд з компанією на прогулянку чи шашлики поліція буде штрафувати. Але юристи говорять, що це обмеження конституційних прав і свобод людини, які заборонені в режимі надзвичайної ситуації:
«Правовий режим надзвичайної ситуації цього не передбачає. Тому дотримання карантину шляхом самоізоляції громадян є тільки соціальною відповідальністю кожного з них. Санкція загрожує хіба що за розпалювання багаття в не відведених для цього місцях (штраф від 300 до 1360 грн), або за збори людей понад 10 осіб. Прямої заборони на пікніки або спільні прогулянки в правилах немає», — говорить Анастасія Блинда.
Проте, з обсервацією справа трохи інакша. Згідно з рішенням Кабміну, люди які побували за кордоном, і де зафіксовано коронавірус, повинні після приїзду бути на обов’язковій обсервації 14 днів. За невиконання цієї умови можна отримати штраф.
Будьте першим, хто прокоментував "Карантин: прогулянки за містом не вважаються злочином, якщо вас не більше 10"