Stay with Ukraine
1xfan manager
1X FAN models
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine

Життя цивільних за часів війни: в Житомирі проходить інтерактивна виставка «На зламі» (ФОТО)

Нова реальність, яка прийшла в Україну у 2014 році, назавжди змінила життя багатьох громадян на «до» та «після». Особливо болісно це відчули на собі мешканці сходу країни. Цивільне населення Донецької та Луганської областей опинилося в пастці беззаконня, люди втратили рідних та близьких, позбавлені звичного життя, змушені були назавжди покинути свої домівки.

Про те, що таке опинитися в епіцентрі військових дій, втратити сім’ю, домівку, жити в повній невизначеності, позбутись здоров’я і свободи, кардинально змінити своє життя та безліч проблем, які доводиться долати щодня, розповідає інтерактивна виставка «На зламі».

Сьогодні, 24 червня, в Житомирі на вулиці Михайлівській мешканцям міста презентували мандрівну виставку, яка розповідає про зміни в житті цивільного населення внаслідок війни на Донбасі.

Показ організувала громадська організація Східноукраїнський центр громадських ініціатив за підтримки німецької організації Kurve Wustrow в рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу».

«На виставці зібрано понад п’ятдесят інтерв’ю, а також статистичних свідчень змін в українському суспільстві і в долі людей, які сталися після 2014 року, — говорить менеджер проєктів Східноукраїнського центру громадських ініціатив Антон Удовенко. — Наша організація займається документуванням порушень прав людини, тому в нас величезний масив зібраних матеріалів, інтерв’ю від постраждалих і від свідків порушень прав людини. В нашій базі загалом понад 500 інтерв’ю, зібраних за ці шість років. І ми вирішили в такий інтерактивний спосіб представити результати нашої роботи. Основна наша ціль — відновлення справедливості, щоб усі злочинці понесли покарання за свої злочини, вчинені під час війни. Звичайно, ми говоримо в тому числі і про бойовиків, які тримали людей в незаконних в’язницях. Тут в нас є окремий стенд, присвячений цьому. Це стенд “Нова влада”. Ми там розповідаємо історії незаконно ув’язнених осіб, а також там є карта незаконних в’язниць, яка проаналізована документаторами нашого центру».

Внутрішньо переміщені особи з 2014 року стали частиною громади Житомира. І саме завдяки їхнім зусиллям експозиція «На зламі» завітала в наше місто. 

«Я сама є внутрішньо-переміщеною особою, — розповідає голова ГО „Мир на долоні“ Ірина Гладка. — Я створила громадську організацію, де майже чотириста внутрішньо переміщених осіб з Луганську, Донецьку, Криму. До нас також долучені і переселенці з АТО. 20 червня був день біженця, і звісно, ми хотіли поставити цю виставку раніше, але так сталося, що вона мандрує всією Україною. Ми хотіли нагадати усім, що крім коронавірусу і решти проблем сьогодення, ми не маємо забувати, що в нас досі йде війна, страждають люди. Це такі, як ми, які сьогодні і досі намагаємось інтегрувати в місто. Також хочемо привернути увагу, що взагалі ці люди мешкають в місті, ці люди й досі мешкають в Донецькій і Луганській областях, в регіонах, які граничать з окупованими. І нам хотілося б щоб ці люди отримували допомогу і підтримку. Тому що вони кинуті, вони мають багато проблем і не можуть потрапити на свою рідну землю. Вони не можуть відвідати навіть могили, які там залишилися. На сьогоднішній день багато хто з них є persona non grata або може отримати певні проблеми при перетині кордону».

На думку Ірини виставка покликана не лише нагадати, але й змінити бачення та розуміння того, як війна вплинула на життя людей, які отримали статус «внутрішньо переміщеної особи»:

«Про цю виставку я б хотіла сказати, що тут є багато інформації про міфи. І дійсно, вони до сьогоднішнього часу не всі подолані. Чому „На зламі“? Я вважаю, що треба зламати стереотипи, докласти зусиль. Ми є переселенці на цій території, ми маємо щось робити, щоб це подолати. Так склалося, що ми вимушені були переїхати. Сказати, що тимчасово? Ви знаєте, до якогось часу я так вважала. На сьогоднішній день я вже розумію, що мені дороги назад немає. Мені треба облаштовуватся і думати про своє майбутнє саме на цьому місці, а не міркувати про те, що я колись повернуся. Так, я хочу повернутися додому. Але зробити це на законодавчому рівні вже не можливо. Хочеться мати доступ до тих могил, які там залишилися, близькі люди мої там залишилися, і не всі мої родичі виїхали. Всіх розкидало по країні. А хотілося б, щоб все якось вже стабілізувалося, проблем поменшало».

На сьогодні в Житомирі мешкає більше двох тисяч внутрішньо переміщених осіб. Хтось, як Ірина Гладка, знайшов тут своє місце, роботу, друзів, натхнення та бажання допомагати іншим. Хтось і досі перебуває у пошуку.

«Шість років тому місто Житомир прийняло перших переселенців. Ми свого часу віддали під їх розміщення наш єдиний комунальний готель „Житомир“ для того, щоб люди знайшли собі дах над головою, — пригадує заступниця міського голови Вікторія Краснопір. — Хочу сказати, що в Житомирі мешкає більше ніж дві тисячі сто внутрішньо переміщених осіб. Звичайно, що є приклади людей, які знайшли себе і успішно інтегрували в нашу громаду. Є приклади людей, які і досі дуже складно звикаються з тим, що їм прийшлося переїхати і облаштовуватися на абсолютно новому місті серед абсолютно інших людей. Але точно можна сказати, що кожна внутрішньо переміщена особа дійсно переживає внутрішній злам, і уявити це собі кожному з нас дуже-дуже непросто. Україна і наше місто наразі перебуває в полоні величезних світових викликів. І ми думаємо про маски, про дезінфекцію і все інше, але ми трішечки, можливо, підзабули, що є війна, і є люди, які нас оточують зі своїми внутрішніми проблема, люди, які пережили злам. А це не тільки внутрішньо переміщені особи, це учасники бойових дій, це сім’ї загиблих, через долю яких пройшла війна.

Ця виставка якраз і дає можливість людям пригадати, що поруч з коронавірусом і іншими викликами є ще тема війни. І ми маємо це пам’ятати».

Експозицію виставки «На зламі» можна буде переглянути протягом кількох найближчих днів у фойє приміщення Житомирської міської ради.

Будьте першим, хто прокоментував "Життя цивільних за часів війни: в Житомирі проходить інтерактивна виставка «На зламі» (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*