Безпечне «тихе полювання»: які є отруйні гриби на Житомирщині?

Житомирська область славиться не тільки красою своїх лісів, а і родючістю. Найбільш грибними місцями вважаються околиці Малинського, Коростишівського та Житомирського районів, де ви з легкістю можете знайти і опеньки, і підберезники, і сироїжки, і навіть білий гриб. Але в цій справі потрібно бути дуже обережним, адже в лісах є не тільки безпечні для людини гриби, а й отруйні.
Початківець грибник обов’язково повинен навчитись відрізняти, які гриби їстівні, а які можуть бути навіть смертельно небезпечними для людини, та займатися цією справою під наглядом досвідчених людей. Але навіть найдосвідченіші знавці мають перед початком кожного грибного сезону обов’язково освіжити знання, щоб випадково не взяти щось отруйне.

Які отруйні гриби є в Житомирській області?

  • Бліда поганка

Бліду поганку відносять до сімейства мухоморових, тому його нерідко так і називають: зелений мухомор. Його досить легко сплутати з сироїжками, тому він вважається одним із найнебезпечніших грибів. Всього шматочок блідої поганки може нашкодити, адже у ньому міститься отрута альфа-аманитин, яка зупиняє синтез білка в клітинах, через це клітини гинуть. В першу чергу відмовляють нирки і печінка.

Найбільш характерним показником, що перед вами саме бліда поганка, а не сироїжка чи гриб-парасолька — це наявність в основі ніжки гриба «яєчка».

  • Пантерний мухомор

Частіше за все в Житомирській області зустрічається саме Пантерний Мухомор. В цьому грибі міститься дуже велика кількість різних токсинів, які вражають не тільки шлунок і печінку, а й серце і легені. Тому цей мухомор ні в якому разі не можна збирати та краще взагалі обходити стороною. Вживання великої кількості мухомора в їжу викликає сильне отруєння і навіть смерть.

Пантерний мухомор, як правило, росте поряд з дубом, буком, там, де лужні грунти. Від інших грибів його відрізняють відомі всім білі крапельки на капелюшку.

  • Сатанинський гриб 

Трубчасті гриби, наприклад боровик та білі, вважаються найціннішими та найсмачнішими. Але, навіть і серед них є отруйні гриби, такі як Сатанинський гриб. Він вважається дуже небезпечним для здоров’я людини, хоча і є відносно-їстівним. Цей вид містить небезпечні для здоров’я людини токсини колоїди. Якщо добре не обробити сатанинський гриб, то його токсини вражають нервову систему людини, її нирки та печінку.

Щоб відрізнити цей отруйний гриб від боровика чи білого гриба, на які він дуже схожий, потрібно надломити його капелюшок. На повітрі м’якоть окислиться та почервоніє, а потім посиніє.

  • Несправжні опеньки

Ростуть несправжні опеньки на пеньках листяних і хвойних дерев. При вживанні в їжу гриб викликає тяжке отруєння, а іноді й навіть смерть. В цьому грибі дуже багато токсинів і головна його небезпека в тому, що несправжні опеньки дуже легко переплутати з звичайними.

Від звичайних опеньок несправжні відрізняються тим, що у них відсутні кільця із плівки на ніжці. Також, справжні опеньки володіють приємним запахом, чого не можна сказати про помилкові, що відрізняються неприємним ароматом землі.

  • Помилкові лисички

Помилкові лисички небезпечні тим, що можуть викликати галюцинації. Також отруєння ними провокує діарею, слабкість та рвору.

Щоб зрозуміти, справжні перед вами лисички чи ні, слід звернути увагу на деталі. Помилкові лисички відрізняються тим, що їх капелюшок не жовтий, а помаранчевий, має рівні краї, та, якщо його надломити, буде текти сік.

Як запобігти отруєнню грибами?

  • Збирайте тільки ті гриби, в нешкідливості яких ви впевнені.
  • Не куштуйте сирі гриби.
  • Всі зібрані або куплені гриби перебирайте для вибракування сумнівних.
  • Не вживайте в їжу старі гриби;
  • Якщо перебираючи гриби ви знайшли підозрілі – краще викиньте усі. 
  • Дуже важливо дотримуватись технології приготування грибів та страв з них. 
  • Після збору гриби треба використати не пізніше, ніж через 6 годин. Довше тримати гриби небезпечно, так як продукт починає псуватися.
  • Не можна збирати гриби поряд з дорогою, а також поблизу промислових підприємств. Вони швидко вбирають з ґрунту всі шкідливі речовини, які в неї потрапили.
  • Консервувати різні види грибів потрібно окремо: всі вони по-різному переносять кип’ятіння і мають різні терміни дозрівання.
  • Дітям до 14 років гриби вживати не рекомендується, в них не виробляються потрібні ферменти для перетравлення грибів, тому діти більш схильні до отруєнь. 
  • При підозрі на отруєння грибами негайно потрібно звернутись за медичною допомогою.

Автор: Аліна Харченко

Будьте першим, хто прокоментував "Безпечне «тихе полювання»: які є отруйні гриби на Житомирщині?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*