Будівництво благодійного реабілітаційного центру фонд Місія в Україну в Житомирі розпочалося ще минулого 2020 року. У провулку Шпаковського, 15, серед дерев та природи Житомирська міська рада виділила Фонду ділянку на правах оренди з правом забудови на території рекреаційної зони біля річки Тетерів. На землі, площею близько 1 га, компанія збирається побудувати двоповерховий комплекс для надання реабілітації діткам. Адже через малу площу існуючої будівлі та недостатню кількість спеціалістів черги на реабілітацію чекає більше 5 тис дітей та їх родини. Проте будівництво комплексу було зупинене минулого місяця через сумніви прокуратури щодо законності отримання земельної ділянки – тривають суди.
“Ми опікуємося найнезахищенішими категоріями населення – це діти з інвалідністю, діти-сироти, з родин АТО, малозабезпечені. Ми охороняємо материнство й дитинство. За 23 роки роботи маємо великі результати. З 2006 року Місія проводить комплексну медико-соціальну реабілітацію діток з інвалідністю. За ці роки більше трьох тисяч діток отримали допомогу. І ця допомога неодноразова. Ми працюємо щодня з 9 до 5 ранку.
Те приміщення, яке має сьогодні Фонд, воно є пристосованим, незручним і тісним. Приміщення не дає нам можливості збільшувати кількість послуг. Зараз ця необхідність критична. Багато років ми йшли до того, щоб створити такий проєкт й розпочати будівництво нового центру. З радістю хочемо сказати, що на сьогоднішній день місто, адміністрація і депутати міської ради опікуються й переймаються проблемами цих діток. Фонд отримав земельну ділянку в користування, де в минулому році розпочав будівництво.
Уже 15 років місією надається реабілітаційна допомога в Житомирі. Тут працює команда висококваліфікованих професіоналів. Ми навчались в передових центрах України та закордоном, тому вже отримали досвід роботи з дітьми. Ми допомагаємо тим, хто не може заплатити в приватних центрах спеціалістам. Це неповні сім’ї, діти з важкими патологіями, яких не всі центри можуть прийняти. Щороку більше 300 дітей отримують в нас допомогу, але для міста й області цього дуже мало. Ми можемо взяти дитину на реабілітацію тільки два рази в рік, а потрібно набагато частіше. Навіть нашою командою, яка зараз є, ми можемо надавати послуги більшій кількості дітей. До кожного спеціаліста у нас стоять великі черги. Щоб їх не було, нам просто потрібно розширити нашу площу. Зараз ми працюємо в пристосованому приміщенні. Там колись були склади хлібозаводу. Ми відремонтували, але їх мало. Томи ми дуже вдячні, що нам дали таку можливість розширення і дякуємо нашим спонсорам як в Україні, так і за кордоном. Всі ці гроші вони виділяють на будівництво, тобто державних тут немає ні копійки – це все за приватні пожертви”, – розповіла віце-президент Фонду “Місія в Україну” Ірена Венгловська.
Мама 14-річного Сергійка Наталія Паламарчук поділилась, що коли її син у 4 рочки потрапив під колеса автівки, то в сім’ї не було грошей на лікування в приватних клініках, а в державних розводили руками, адже хлопчик отримав дуже тяжкі травми голови, не міг говорити та ходити.
“Коли ми потрапили в Місію, моїй дитині було 4 рочки. Його збила машина. Дитина не говорила і не ходила зовсім. Місію ми відвідуємо вже 10 років. Ми отримали не одну реабілітацію, ходили в садок, школу життя, до психологів, ерготерапевтів. Місія нам багато в чому допомогла. Продуктові набори надавала, так як ми не могли їх собі самі купити. Місія зробила ремонт в кімнаті і повністю утеплила балкон. Зараз моя дитина сама ходить, говорить і може сама піти в школу. Я дуже вдячна, що є такий центр, і хочу щоб він надалі був в Житомирі, тому що такі мами як я не можемо собі дозволити поїхати і заплатити. Так, держава може раз в рік дає путівку, але таких, як наші діти, ця путівка не рятує. Нам на рік треба хоча б 3-4 рази. Є дуже багато знайомих мам, які дуже хочуть потрапити на цю реабілітацію, але місія не може всіх взяти, бо немає куди. Реабілітація нам потрібна пожиттєво і постійно, тому що якщо запустити, то порушення повернуться. У сина черепно-мозкова травма, забій головного мозку, церебральний параліч і лівобічний геміпарез”, – розповіла жінка.
Вона також зазначила, що якби не було такого фонду, то лише на один курс лікування потрібно витратити більше 10 тис грн. А таких курсів на рік потрібно не менше трьох.
Головний лікар реабілітаційного центру “ Місія в Україну” Олександра Башек розповіла, що зараз центр опікується дітьми до 18 років, але якщо буде можливість далі розширятися й працювати з молоддю, то було б чудово.
“На сьогодні нам доводиться обирати і робити 1-2 курси. Після закінчення будівництва ми зможемо збільшити кількість спеціалістів, розширити кількість послуг та кількість дітей. Тому що на сьогодні максимум, який ми можемо – це 300 дітей, а потреба області понад шість тис дітей з інвалідністю. Більшість з них потребують наших послуг і ця цифра щороку зростає. На сьогоднішній день місто й область не в змозі надавати усім нашим діткам комплексну постійну системну безкоштовну реабілітацію. Тому потреба є нагальною та критичною”, – наголосила Олександра Башек.
Вона також розповіла, що будівництво розпочалося у 2020 році після того, як знайшли спонсорів:
“У нас дуже цікавий проєкт й ми змогли задіяти іноземних архітекторів, передових архітекторів в галузі реабілітації й медицини з США, а також місцевих – компанія “Архіград”. Вони комплексно працювали і створили інноваційний проєкт, який на сьогодні в Україні ще не бачили.
Ми мріяли більше 10 років і шукали можливості з різних боків, і лише у 2016 році ми офіційно звернулися в правовому полі до міської ради з потребою про виділення земельної ділянки.Розробка проєкту зайняла трохи багато часу, тому що ділянка особлива, не рівномірна і полога, тому розроблений специфічний проєкт під це місце.
На сьогодні маємо всі дозволи, договір з підрядником й пройшли всі експертизи. Будуємось в кілька етапів на прохання нашого правління для контролю. В планах закінчити в кінці 2022 року”.
Після завершення будівництва у новому реабілітаційному центрі планують подвоїти кількість допомоги для діток, якість та кількість послуг. Крім цього, також планують розширити команду логопедами, ерготерапевтами та іншими спеціалістами. Зараз у фонді працює 42 спеціалісти – це терапевт, фізичний терапевт, сенсорний, психолог, соціальний педагог, лікарі, спеціаліст з альтернативного спілкування, поведінковий терапевт та інші.
“Зараз ми повинні були зупинити будівництво – виникли певні складнощі, але сподіваємося що вони будуть вирішені. На сьогоднішній день геокадастр оспорює наші права і справа знаходиться на розгляді у суді. Сподіваємось, що суддя зможе врахувати всі аспекти, і відбудеться позитивний розгляд справи. Вони ставлять під сумнів законність надання нам земельної ділянки”, – Ірена Венгеловська.
“Я не можу назвати більш потужного фонду в Житомирі. Це єдиний благодійний громадський осередок, який системно і багато років поспіль працює із породіллями та вагітними жінками, з дітьми з інвалідністю та їхніми сім’ями. З березня 200 року, коли в Україні розпочалася деінституалізація, до міста Житомира було повернуто із спеціалізованих навчальних закладів, які надають освітні послуги і медичну реабілітацію для діток з важкою інвалідністю – 354 дитини, і з них тільки 21 через складні життєві обставини, через невиконання батьками їхніх обов’язків. Частина дітей тимчасово повернулася до цих навчальних закладів, але на сьогодні деінституалізація активно продовжується і ми дуже сподіваємось, що дітки з Житомира й області зможуть отримувати тут допомогу. Якщо в державі є такий проєкт, то мають бути державні й громадські установи, як у всьому світі”, – пояснила директорка Житомирського міського центру соціальних служб міської ради Ольга Юрченко.
Такі дитячі реабілітаційні центри вже є по всій Україні, зокрема у Львові, Києві, одесі, Луцьку та Хмельницьку. Зауважимо, що з 2016 року фонд витратив на благодійність 42 млн грн. “Місія в Україну” щотри роки проходить медичну ліцензію й має вищу (першу) акредитацію.
Будьте першим, хто прокоментував "Будівництво в Житомирі реабілітаційного центру для дітей з інвалідністю зупинено – землею цікавиться прокуратура й суд"