У Великій Британії – «золото Мері», в Німеччині – «квіти студентів», в Китаї – «рослина тисячі років» – так у світі називають звичні українцям чорнобривці, які вже встигли стати одним із символів нашого народу: про них співають пісні, складають вірші та бувальщини, присвячують твори образотворчого мистецтва.
Втім, батьківщиною цих квітів вважають Центральну Америку, де ще й досі можна зустріти їх дикі різновиди. В Україну вони були завезені з Європи лише у XVI столітті. Латинська назва рослини пішла від імені онука давньоримського бога Юпітера — Тагеса, який мав здатність пророкувати майбутнє.
Загалом, нараховують 59 видів чорнобривців, три з яких в Україні. Це однорічні рослини родини айстрових, одомашнені і переважно культивуються як декоративні – висаджують у квітниках, на клумбах, вздовж доріжок тощо. Бувають низькорослі, середні та високі – від 20 до 120 см. Квіти можуть мати забарвлення від світлого жовтого, до насиченого багряного та навіть темно-червоного, коричневого.
Суцвіття складне, має і купчасті форми. Період цвітіння в Україні — від червня до жовтня, проте більшість вважають чорнобривці осінніми квітами, що мають досить специфічний аромат – його переважно видає листя, а не самі квіти.
В одному грамі насіння чорнобривців – від 280 до 700 насінин. У сухому приміщенні воно чудово зберігає схожість до 3-4 років. Вирощують чорнобривці з насіння або розсади.
У деяких країнах сушені квіти вживають як приправу – надає стравам золотистого відтінку або заварюють з них чай. У фармацевтичній промисловості використовують лютеїн — це жовтий пігмент, який видобувають з чорнобривців.
Чорнобривці висаджують на грядках серед городини, адже вони здатні відлякувати шкідників. Також можуть бути кормовою добавкою для домашньої птиці, адже впливають на колір жовтка. Визначають ряд лікувальних властивостей чорнобривців, але перед застосуванням узварів, пасти, мазі чи примочок потрібно консультуватися з лікарем.
З суцвіттями чорнобривців готують борщі, додають їх у компоти, вино, настоянки, а також при маринуванні або консервуванні овочів (1–2 суцвіття на банку) чи для надання золотистого відтінку стравам із курятини, випічці.
Юлія Демусь
З горіхами і хлібом: святкуємо Третій Спас (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Чорнобривці – квіти сонця та осені: де ростуть і як використовуються (ФОТО, ВІДЕО) "