Де в Житомирі плавати добре?

 

  1. Результати проб води в водоймах Житомирської області
  2. Причини забруднення
  3. Силікатний кар’єр
  4. Соколовський кар’єр
  5. Богунський кар’єр
  6. Гідропарк
  7. Висновки

Розпал літа. Десь у центрі міста сім’я Іваненків збирається на свій довгоочікуваний відпочинок на одному з житомирських пляжів: діти надувають круги для плавання, батьки піклуються про все інше. Готові вирушати, аби насолодитися теплом сонця та водними розвагами. А тим часом у річці Гуйва в селі Ліщин Житомирського району через отруєння хімікатами гине риба, а мешканці, провівши свої вихідні на берегу річки, відчувають загальну слабкість організму, але досить безтурботні аби звернутися через це до лікаря. Пляжний сезон відкритий. Вітаю.

Наша редакція отримала результати досліджень води відкритих водойм у Житомирській області, які були проведені житомирським обласним лабораторним центром міністерства охорони здоров’я України. Відтак, під пильне око санепідемстанції цьогоріч потрапило 25 об’єктів.

Водойми Житомирської обл | TIMES.ZT

Водойми Житомирської обл 2 | TIMES.ZT Водойми Житомирської обл 3 | TIMES.ZT Водойми Житомирської обл 4 | TIMES.ZT

Результати проб води в водоймах Житомирської області

Так, найбруднішими виявилися водойми Бердичева та району. Це пов’язано з тим, що 75% жителів не мають власного стоку, а відтак увесь урбанізаційний бруд витікає у ріки. Існує один простий спосіб вирішення данної проблеми. Водоканали, які забезпечують водопостачанням жителів Житомира та області повинні бути переконані у наявності водовідводів у своїх споживачів. Експерти зазначають, що обов’язкова умова водовідводних систем здатна покращити ситуацію з якістю води у рази, але наразі фінансове питання тримає вирішення даної ситуації у стадії заморозки. І поки держава займається прокрастинацією (процесом відкладання “на завтра” – ред.),  разом з течією річки утікають каналізаційний бруд та невиконані обіцянки.

Для порівняння: лише 25% (що у розвинених державах також є надвисокою позначкою) житомирян не має стоків. А воду найкращої якості визначили у західній частині Овруцького району.

Кар'єр в Овручі | TIMES.ZT

Катастрофічна ситуація навколишнього середовища являється однією із суттєвих проблем як України загалом, так і Житомирщини зокрема. І поки екологи б’ють на сполох, статистика показує, що якість води відкритих водойм в останні десятки років значно погіршується.

Юрій Лутай, завідувач відділом організації санітарно-гігієнічних досліджень ДУ «ЖОЛЦ МОЗ України», зазначив, що існує ряд факторів, яким ми повинні завдячувати сьогоднішньому стану Житомирських водойм.

«Люди самі винні в забрудненні річок, кар’єрів, озер»

Скандальні нелегальні забудови, великі каналізаційні споруди, які не досить добре очищуть, будинки, часні сектори та підприємства без очисних споруд, мінеральні добрива, пестициди, різноманітні хімікати – усе це призводить до погіршення якості води.

Активіст Андрій Блощинський розповідає:

 «Кількість стоків, яка потрапляє у річку – надзвичайно велика. І якщо до Житомира вода більш-менш чиста, то після – катастрофа. Як там купатися я не уявляю».

Річка Тетерів | TIMES.ZT

Так, вода взята на пробу до річки Кам’янка відповідала нормам, після ж Кам’янки перед самим Тетеревом вода стала просто розбавленими каналізаційними стоками, які взяли свій початок у селищі Лісовому.

Річки біля Житомира | TIMES.ZT

Нижче за течією річки Тетерів

Де купатися?

Головними місцями для відпочинку житомирян у розпал літнього сезону являються соколовський, богунський, та силікатний кар’єри, а також єдині у межах міста облаштовані дитячий та дорослий пляжі на Корбутівці у Гідропарку.

Силікатний кар’єр

Силікатний кар’єр знаходиться неподалік  від Силікатного заводу.

Єдиний пляж в Житомирі де Ви повинні будете сплатити символічні 10 гривень за вхід. І це незважаючи на те, що на самому пляжі висить табличка, яка попереджає: «Купатись заборонено».

Силікатний кар'єр у Житомирі | TIMES.ZT

Як зазначають відпочиваючі, пляж набагато чистіший за облаштовані місця для відпочинку у Гідропарку та більш безпечний завдяки пологому берегу і не різкій глибині, як-то на Соколовському кар’єрі.

Тут є навіси та МАФи, але немає рятувальних блоків. За власну безпеку відпочивальники несуть самостійну відповідальність. Проте особливої уваги на те ніхто не приділяє.

Богунський кар’єр

Невеликий кар’єр глибиною близько 20 метрів оточений з одного боку пісчаним пляжем і з іншого кам’янистими виступами. Традиційно вважається диким і стихійним місцем не обладнаним для відпочинку. Але кого це зупиняє?

Богунський кар’єр | TIMES.ZT

 

 Соколовський кар’єр       

Соколовський кар’єр утворився близько 25 років тому на місці гранітного кар’єру. І хоча граніт там вже не видобувають, територія залишається закритою. А тому відпочивати там можна лише на невеликому клаптику пляжу.

Соколовський – найглибший із кар’єрів у Житомирі, який максимально сягає ста метрів в глиб. За цієї  причини  він являється справжнім раєм для дайверів. Однак, разом з тим, найнебезпечнішим через своє нерівномірне дно. Більш того дно вкриває  різноманітна арматура, коріння дерев та будівельне сміття – слід урбанізації, скритий від людських очей.

Соколовський кар’єр. Житомир | TIMES.ZT

 

Гідропарк

Як єдиний облаштований в Житомирі пляж Гідропарк має суттєві недоліки.

Пляж в Гідропарку. Житомир | TIMES.ZT

Пара-трійка зонтів і в n-ну кількість разів більше відпочиваючих, які, не встигши зайняти багатостраждальні навіси від сонця, змушені шукати притінок де-інде. Кабіни для перевдягання, всередині яких – повна антисанітарія: бруд, сміття, кимось полишені речі. І, нарешті, душові кабіни на чотири персони, які сховають Вас від пильного ока сусіда але, натомість, відкриють для всього пляжу. Неперевершене архітектурне рішення.

Роздягальні в Гідропарку | TIMES.ZT

Що в результаті?

За результатами цьогорічної екологічної інспекції найпопулярніші житомирські місця для купання – соколовський, богунський та силікатний кар’єри і Гідропарк – за якістю води відповідають санітарним нормам. Тим не менш, для пляжного відпочинку фахівці рекомендують вибиратися за місто.

У Європі є просте правило: двічі на місяць в місцях для купання вивішувати результати проб води. Так, кожен має змогу ознайомитися з якістю води та відповісти на питання: «А чи хочу я тут купатися?». До того ж, така прозорість зменшує недбале ставлення до місць масового відпочинку. Працівники житомирської санепідемстанції готові оприлюднювати проби водойм безпосередньо на місці відпочинку. Але зазначають, що відповідних кроків зі сторони влади для реалізації задумки вони не бачать. «Нам необхідний звичайний стенд, де б ми змогли вивішувати результати проведених робіт». Раніше для таких цілей використовували дерева, але, як показала практика, рішення виявилося провальним – ніхто не звертав уваги на одинокий клапоть паперу повішаному на стовбурі.

Чистота місцевих пляжів залишає бажати кращого. Гори сміття, яке лишають по собі відпочиваючі, занедбані місця відпочинку, порослі водоростями, татаринням та пластиковими пляшками береги створюють досить сумну картинку.

Сміттєзвалище біля водойми у Житомирі | TIMES.ZT

Безтурботна поведінка суспільства та недбала реакція влади – перший дзвіночок до масштабного екологічного колапсу в майбутньому.

А поки екологи б’ють на сполох, відпочиваючі на свій страх і ризик продовжують екстремальний челендж на пляжах Житомира.

Марія Денисевич

Дивіться також: Пустеля під Коростишевом: чиновники та гендлярі нищать ліс заради піску

 

2 коментарів до "Де в Житомирі плавати добре?"

    • Намагаємося створювати цікавий та корисний контент.
      Дякуємо за коментар.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*