coin24 crypto exchange
1xfan manager
coin24 crypto exchange
1X FAN models
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine

Діяльність Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області у період дії воєнного стану

Агресія російської федерації проти України стала справжнім випробуванням для українського суспільства. Свою роль до перемоги відіграє кожний громадянин, кожний орган державної влади, місцевого самоврядування, кожний структурний підрозділ. Як повномасштабне вторгнення в Україну вплинуло на діяльність одного з центральних органів виконавчої влади та які зміни з’явилися у процесі здійснення державного фінансового контролю розповіла начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області Людмила Костюк.

Як повномасштабне вторгнення позначилося на діяльності Управління з самого початку війни?

З 24-го лютого наказом Голови Держаудитслужби було призупинено всі контрольні заходи з метою адаптації до реалій воєнного часу. Весь перший місяць ми були задіяні в операційних заходах з налагодження нашої діяльності, збереження державного майна, резервуванням баз даних на випадок втрачання серверів тощо. Окрім того, ми активно займалися підтримкою наших колег, які опинилися на фронті або ж змушені були залишати рідні міста та домівки. Тому спочатку було доволі важко, але вже через місяць ми повернулися до нашої повноцінної діяльності без будь-яких обмежень. Окрім того, у нас повністю налагоджена інфраструктура внутрішньої системи комунікації, тому за потреби (у разі певних ризиків) ми без проблем переходимо на віддалений режим роботи.

Які зміни з’явилися у процесі виконання фахівцями посадових обов’язків?

Як я уже говорила, не зважаючи на введення воєнного стану фахівці служби і Управління, зокрема, повноцінно виконують свої обов’язки у сфері державного фінансового контролю. Єдині функції, які наразі не здійснюються, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №252 від 11.03.2022, це перевірки щодо виконання місцевих бюджетів.

Чи змінилися принципи вашої діяльності? Можливо змістився фокус пріоритетних напрямків?

Незмінними залишися принципи діяльності служби. Як і раніше ми забезпечуємо: захист реальних державних інтересів, виявлення втрат та їх відшкодування, попередження фінансових порушень та їх наслідків. Окрім того, ми дотримуємося ризик-орієнтованого підходу до планування і гарантуємо оперативне реагування на будь-які виклики та потреби уряду чи держави.

Що стосується пріоритетних напрямків діяльності, то відповідно до деяких змін, внесених Держаудитслужбою до стратегії, перевагу зараз мають перевірки закупівель та перевірки у сфері будівництва. Тут варто зазначити, що такі контрольні заходи, як ревізія та аудит є не менш важливими і вони залишаються, однак моніторинг та перевірки закупівель все ж є найбільш ризиковим напрямком на сьогодні.

Чи змінилося щось і що саме у процедурах закупівель? Чи впливає це на процес їх перевірки органами державного фінансового контролю?

Стосовно процедур закупівель є деякі зміни і пов’язані вони насамперед з Постановою Кабінету Міністрів №169 від 28.02.2022. Вона врегульовує закупівлі, здійснення яких потребує використання особливих механізмів, нерозривно пов’язаних із введенням воєнного стану. Усі ж інші закупівлі проводяться відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі».

Що ж стосується здійснення контролю у сфері закупівель, то окремої уваги «заслуговує» таке явище, як коливання курсу долара та цін на ринку і саме тому ми досить прискіпливо ставимося до всіх ризиків, що із цим пов’язані.

Якого характеру порушення виявляються наразі в ході контрольних заходів?

Можу сказати, що порушення суттєво не змінилися і залишаються типовими і під час війни. Якщо говорити про моніторинги та перевірки закупівель, то найпоширенішим є невиконання об’єктами контролю висунутих вимог щодо усунення, встановлених в ході контрольного заходу порушень, серед яких: неякісний розгляд тендерних пропозицій учасників, укладання договорів, умови яких не відповідають тендерним пропозиціям переможця, незаконне застосування замовниками переговорних процедур закупівель, внесення змін до договорів без наявних на те законних підстав, не укладання договорів з переможцями торгів у терміни, визначені законом тощо.

Якщо ж мова йде про ревізії та аудити, то найчастіше недотримання фінансової дисципліни призводить до: здійснення об’єктами контролю витрат державних і комунальних ресурсів з порушенням законодавства, неефективного їх використання, а також до недоотримання або втрат державним і місцевими бюджетами відповідних надходжень.

З Ваших слів, можна зробити висновок, що введення воєнного стану суттєво не позначилося на діяльності Управління і реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю й зараз залишається на високому рівні. Чи дійсно це так?

Так, все правильно. Ще раз наголошу, що Управління продовжує виконувати свої функції в повному обсязі та ні в якому разі не зменшує ефективності своєї роботи. Наочним прикладом та чудовим підтвердженням цьому є результати нашої діяльності. Так, за 8 місяців 2022 року нами проведено 435 заходів державного фінансового контролю в ході яких виявлено порушення законодавства, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму понад 26 млн грн, а також виявлено факти неефективних управлінських рішень або ризикованих операцій, що призвели або могли б призвести до недоотримання об’єктами контролю доходів та непродуктивних витрат державних і комунальних ресурсів на суму понад 1,13 млрд грн. Варто також зазначити, що завдяки проведеній роботі фахівців Управління забезпечено відшкодування фінансових порушень на суму понад 25 млн грн, а завдяки впровадженню наданих за результатами аудитів рекомендацій об’єктами контролю досягнуто економічного ефекту (отримано додаткових доходів) в майже 189 млн грн. Враховуючи усі сучасні реалії та виклики часу, можу з впевненістю сказати, що Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області твердо стоїть на варті фінансово-економічного благополуччя держави.

Пресслужба Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області

Будьте першим, хто прокоментував "Діяльність Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області у період дії воєнного стану"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*