Будівництво заводу в Житомирі в районі промзони розпочнеться вже з наступного місяця – у травні. Звести сміттєпереробний комплекс планують за адресою проїзд Складський, 20.
Про це сьогодні, 21 квітня, розповіли міський голова Сергій Сухомлин та директор групи компаній, яка виступає замовником та оператором цього проєкту – «Грін Бін Україна», Євген Барах.
“Ми керуємося Концепцією інтегрованого розвитку Житомира, у якій передбачено відкриття сміттєпереробного комплексу у 2021-2023 рр. Два роки тому ми почали цей складний проєкт. Фактично – це перший завод в Україні, який починає будуватися. На цьому шляху ми пройшли дуже багато питань, я вже не кажу про те, що було декілька сесій, які виділяли землю, потім змінювали конфігурацію, тому що там археологи щось знайшли. Далі археологи виставляли рахунок кампанії за супроводження на суму 8,4 млн грн. Вчора обласна комісія вже закрила картку по археології, тому зараз немає ніяких проблем, для того, щоб починати будівництво. Хотілось би, щоб цей завод був побудований якнайшвидше, і ми нарешті перейшли до цивілізованої форми поводження з твердими побутовими відходами», – пояснив Сергій Сухомлин.
Сміттєпереробний завод за рік зможе переробляти до 510 тис куб.сміття, проте надалі планують збільшувати обсяги.
«Весь пакет дозвільних документів вже є в наявності. Технологія сміттєпереробного заводу не передбачає спалювання, вона передбачає переробку сміття. На заводі буде окрема компостувальна та сортувальна лінії, і в кінцевому результаті завод буде виробляти компост, Р3Ф- пальне, яке може бути альтернативою вугілля, для забезпечення тепловою енергією як промислових, так і звичайних споживачів, і звичайно, вторинна сировина, як третя складова.
Кінцевою датою завершення робіт та введення заводу в експлуатацію має бути період з січня по березень наступного 2022 року. Тобто до кінця цього року ми хочемо повністю забезпечити виконання будівельних робіт по промисловому цеху та по адміністративних будівлях. А хорватські наші партнери почнуть постачати обладнання наприкінці серпня на початку вересня, яке вже виготовлене. Тобто до кінця цього року в тестовому режимі хочемо перевірити функціонування цього цеху», – розповів директор групи компаній «Грін Бін Україна» Євген Барах.
На підприємстві буде створено 150 нових робочих місць. Мер нагадав умови, згідно яких підписували договір на будівництво заводу:
«Мінімальна вартість утилізації та переробки сміття у сміттєпереробних заводах по Європі 37-40 євро за тонну. А, наприклад, в Австрії – це до 120 євро за тонну. Ми ж підписали угоду, за яку проголосували на сесії, що вартість переробки складає трохи менше 3 євро за тонну (75 грн). Це (ред. буде) абсолютно незначне зростання тарифу».
Полігони для захоронення сміття все ще будуть потрібні, тому що залишатимуться певні види відходів, які не підлягатимуть переробці. Це близько 10-15% усього сміття за рік. В тому числі й будівельне сміття, яке поки не переробляється.
Житомирський міський полігон, якому вже більше 70 років, а ступінь завантаженості наближається до 100%, будуть рекультивувати та закривати.
В подальшому сміттєпереробний завод не буде забирати старе сміття з полігону та інших сміттєзвалищ, тому що з моменту потрапляння сміття у баки й до моменту потрапляння на завод має пройти від 24 до 48 годин. Все інше сміття, на жаль, переробці вже не підлягає.
Зараз у Житомирі встановлено всього 210 баків для роздільного збору сміття. Проте у міськраді пообіцяли, що найближчим часом їх кількість буде значно більше.
«Чуда не буде, адже Фінляндія йшла до цього приблизно 15 років, починаючи з дітей, і тільки коли вони виросли (ред. роздільний збір сміття систематизувався). Компанія зараз встановлює баки на два види сміття, незабаром буде на чотири, тому що це зменшує собівартість переробки сміття вже на самому заводі», – зазначив Сергій Сухомлин.
Будьте першим, хто прокоментував "До кінця 2021 року у Житомирі побудують перший в Україні сміттєпереробний завод"