До кінця року в центрі Житомира планують облаштувати нову туристичну локацію. Над цим нині активно працюють у Поліському національному університеті, що знаходиться на Старому Бульварі.
За словами ректора Олега Скидана, центральний корпус університету розташований у будівлі, яка є пам’яткою архітектури і занесена до реєстру пам’яток місцевого значення. Її було споруджено 1897 року за проєктом відомого архітектора Володимира Безсмертного. Саме тут тривалий час працював окружний суд Волинської губернії. З встановленням у Житомирі радянської влади, будинок назвали Палацом праці. В 1922 році перед будівлею поставили перший в місті пам’ятник Леніну і проводили тут мітинги. Наступним етапом було перебування в будівлю навчального закладу.
«Фасад корпусу дуже красивий і цікавий. Головний вхід має дерев’яні різьблені двері з мідною ручкою, які теж є витвором мистецтва. Також зберігся вигляд судової зали, де проходили засідання, а нині тут конференц-хол. У внутрішньому дворику вигулювали арештантів, а у підвальній частині донині є каземати для арештантів, – розповідає Скидан.
– У 50-60 роках їх використовували для зберігання добрива та навчальних матеріалів, оскільки тут розташований агрономічний факультет. Вже десятиліттями ці приміщення пустують, і зараз ми взялися приводити їх до ладу, аби створити туристичну локацію. У нас говорять про філармонію, водонапіру вежу, але цей корпус теж пам’ятка того періоду, гарно збережений, тож цілком може бути включений до туристичного маршруту. Є туризм кулінарний, релігійний, а це «туризм людських страждань» так би мовити. У цих підземних казематах є кімнати, де нема можливості ходити у повний зріст. Після завершення усіх підготовчих робіт, плануємо там певну стилізацію провести, тематичне освітлення, аби наблизити до відповідних умов реалістичності.
Під час екскурсії відвідувачам розповідатимуть про історію будівлі, запропонують пройтися коридорами колишнього суду і звичайно заглянути у каземати. Це все було б доречно у контексті відновлення історії і Житомира, і Волинської губернії, підвищення туристичної привабливості міста. Власне, каземати – це ще одна складова того, що ми можемо показати».
Ректор університету демонструє, що вже вдалося прибрати частину приміщень, але роботи призупинено на період несприятливих погодних умов. За попередніми підрахунками, місце буде доступне для відвідувачів лише за кілька місяців. Це колективна діяльність співробітників кафедри суспільних наук та кафедри економіки підприємства і туризму. Крім цього, у закладі вищої освіти готують фахівців за спеціальністю «Туризм», а найближчим часом буде ще й «Музеєзнавство та пам’ятко-охоронна діяльність». У перспективі до роботи та проведення оглядових екскурсій залучатимуть і їх.
Нагадаємо, що Постановою Верховної Ради України визначено, що у 2022 році столітній ювілей із часу заснування Поліського національного університету відзначатиметься на державному рівні. Зазначається, що цей заклад вищої освіти пройшов шлях від землемірного училища до університету національного рівня.
Текст та фото Юлія Демусь
Будьте першим, хто прокоментував "Екскурсія до каземату: в Житомирі відкривається туристична локація 100-річної давнини (ФОТО)"