Вже 30 потужних портативних електростанцій «ZTX Power» вдалося виготовити і безкоштовно передати різним підрозділам ЗСУ співробітникам житомирського підприємства – ТОВ «ЗЕТЕІКС», яке було створено в 2021 році та спеціалізуються на розробці і впровадженні технології «Розумний Будинок”, будівництві сучасних приватних будинків з високим рівнем енергоефективності тощо. Додають, що учасниками підприємства є одні з перших засновників інтернет послуг в Житомирі (інтернет-провайдер «Mylan» та оператор телекомунікації «Електра Телеком»), тож мають відповідні знання і досвід завдяки яким успішно впроваджують проєкт із портативними електростанціями.
Наразі вже розроблено і протестовано 5 видів павербанків і зарядних станцій. Залежно від потужності станції хлопці мають такий модельний ряд – «ZTX POWER300 / 600/ 1200/ 2000w», «ZTX Power Commander8000w».
«Ми не продаємо свої вироби, а виготовляємо і передаємо їх військовослужбовцям на волонтерських засадах. Аби придбати комплектуючі, залучаємо донати і оголошуємо збори конкретно на цю потребу. Загальні витрати на даний момент становлять більше 486 тисяч гривень, з яких монобанку «Power для ЗСУ» отримали 239 тисяч гривень. Але потреба у фінансовій підтримці є постійно, адже запити на портативні електростанції і павербанки продовжують надходити. Зараз ми працюємо над виконанням звернень від підрозділів 47 бригади (дві станції), підрозділу 42 бригади (одна станція), для мобільної вогневої групи (два павербанки на 90 тис мАh), для 403 окремого стрілецького батальйону (одна станція), підрозділу мінометної батареї 46 батальйону оперативного призначення (одна станція та павербанк), ще одна станція для підрозділу, який я вказати не можу.
Тобто, є запит на шість станцій і три павербанки на 90 мАп, але це те, що ми фізично могли прийняти, а іншим були змушені відмовити через терміни або неможливість спрогнозувати, чи будуть донати на станцію чи ні. По-суті, це безперервний процес: ми отримуємо запити від воїнів з передової чи волонтерів, які їм допомагають, опрацьовуємо їх, проводимо збір коштів, замовляємо деталі і виконуємо роботу, – наголошує директор ТОВ «ЗЕТЕІКС» Микола Кирилович. – На виготовлення однієї станції потрібно 2-2,5 днів і ще півтора на перевірку і тестування в польових умовах, але це за умови наявності всіх комплектуючих, що зазвичай буває дуже рідко. На першому етапі, створюючи прототипи, необхідні елементи ми купували в Україні. Коли зрозуміли, що є реальна потреба, а наш виріб дійсно допомагає армійцям у багатьох моментах, відкрили монобанку, звернулися до волонтерів, фондів, організацій, підприємств з пропозицією фінансово долучитися до проєкту, бо самостійно витягнути його досить складно.
Наша ціль – допомогти ЗСУ тим, що ми вміємо і можемо робити найкраще, тож залучаємо свої трудові ресурси. Зокрема, на цей напрямок були перенаправлені працівники «ЗЕТЕІКС», які займалися розробкою рішень по «розумних технологіях». Аби знизити загальну собівартість станції, деталі почали замовляти «AliExpress». Процес замовлення комплектуючих з Китаю, передбачає, що поки ми видаємо готову станцію, у той самий час вже мають прибувати нові деталі на наступні станції із черги.
Доставка займає два-чотири тижні, але й ціна, якщо порівнювати з аналогами на вітчизняному ринку, мега втричі. Ще частину комплектуючих купуємо на місці. Визначившись з оптимальними параметрами і розмірами портативних електростанцій, маючи замовлення на понад 10 одиниць виробів, алюмінієві корпуси для них виготовили на житомирському підприємстві «Сталевий світ». Спеціальні міцні, практичні і водонепроникні сумки для станцій замовляєм теж житомирської компанія туристичного і тактичного спорядження «Travel Extreme».
Друзі Віктор Длогуш та Володимир Прищепа із компанії «Моршинська» допомогли нам запустити програму «Зарядись сам! Заряди друга! Зарядись на Перемогу!», мета якої передати захисникам на передову енергію і позитивний заряд: для цього у нас є енергетик «Воля» і і електростанція – такий комплект отримують воїни ЗСУ. Серед наших постійних помічників – житомирські волонтери Олена Труш, Наталя Мужицька та інші, які допомагають, як зі збором коштів так і організацією передачі . Окрема вдячність усій команді «ЗЕТЕІКС» і безпосередньо провідному інженеру Артему Лисюку за його терпіння, пошук постійного вдосконалення виробів і витримки, коли «китайські» елементи починають давати збій».
За словами Миколи, ще задовго до повномасштабної війни, ракетних атак і загрози блекауту його підприємство мало певні напрацювання щодо забезпечення енергонезалежності осель на випадок форсмажорних обставин. Для цього використовували б/у акумулятори з електроавтомобілів, даючи їм таким чином «друге життя». Повторне використання елементів живлення називають «лагідною утилізацією».
Свою ідею із незалежним джерелом живлення вирішили втілити задля допомоги військовим ще в перші місяці повномасштабного вторгнення російських військ. Остаточної впевненості додало спілкування з колегами, які стали на захист країни та іншими оборонцями: всі переконували у необхідності електростанцій. Нині і самі «ЗЕТЕІКС» впевнені на 100%, що це має бути обов’язково у всіх без виключення підрозділах ЗСУ.
Портативна електростанція «ZTX Power» працює тихо, на відміну від генератора, а також не потребує палива, забезпечуючи 12+ годин безперебійної роботи «Starlink» (зв’язок), чотири повних циклів зарядки акумуляторів «DJI Mavic»(години безперебійних польотів), 30-40 повних зарядів смартфонів, 48+ годин роботи радіостанції в постійному режимі, 20 -30 годин роботи ноутбуків, освітлення в бліндаж чи приміщення на тривалий період.
«Собівартість виробу залежить від багатьох факторів і чинників, починаючи з ажіотажу на будь-який компонент, пов’язаний з електрикою/світлом, що призвело збільшення вартості у 3-5 разів так і об’єми , частота замовлень. Наша електрозарядна станція «ZTX Power 1200» (ємність батареї 1200 Вт, час заряджання 2,5-3 години, потужність 550 Вт) обходиться у межах 21000 грн. Іноземні аналоги в піковий період ажіотажу «ECO FLO Delta 1260» – 49 тисяч, а на сьогодні – приблизно 33-34 тисячі. «Bandera Power» (Вінниця) з нижчими параметрами (ємність батареї 600 Вт) можна купити за 28-30 тисяч, – веде далі Микола. – По своїх станціях можемо впевнено сказати, що заявлені параметри відповідають дійсності, це все практично перевірялося неодноразово. У деяких представлених на ринку, попри аявлені 600 Вт, видає 480-516 Вт. Знову ж таки, акцентую увагу, ми нічого не продаємо – все безкоштовно йде військовим. Власне, саме цим хлопцям і дівчатам найбільша подяка. Поки вони стримують ворога, ми маємо тримати стрій і всіляко допомагати їм».
Директор ТОВ «ЗЕТЕІКС» додає, аби їх проєкт був значно ефективнішим та мав більше охоплення, що у свою чергу дозволить знизити собівартість приладів, необхідно мати лімітоване замовлення на партію станцій чи павербанків. Це суттєво уніфікує процес, дасть змогу замовити комплектуючі одного виду але більшої кількості (оптом) за нижчими цінами. У перспективі це може бути фонд, волонтерська організація чи благодійник або меценат, який покриє фінансові витрати і забезпечить батальйон чи бригаду військових у станціями чи павербанками у повному обсязі.
Реквізити для переказу коштів на придбання комплектуючих: 5375411203735373 (Моно) 4149439317596181 (Приват), Kirilsiu@gmail.com (PayPal).
Юлія Демусь
У Житомирі волонтери шиють м’які ноші для військових на фронт: як підтримати
Будьте першим, хто прокоментував "“Енергія для ЗСУ”: як у Житомирі підприємство “ЗЕТЕІКС” налагодило виробництво портативних електростанцій для ЗСУ (ФОТО)"