Перший відкритий медовий фестиваль організували і провели у Семенівській об’єднаній територіальній громаді. Медовий ярмарок від тамтешніх пасічників рясніє різними медовими смаколиками.
Пані Тамара з чоловіком Віктором унаслідувала пасіку в Тереховому від дідуся.
«Від панів пасіка лишилася. Бо дід був пасічником у панів у нашому маєтку в селі, там наче Джозеф Конрад народився, є легендарний музей. І от в цьому садку – називався огрудок – там мій дід був пасічником. Коли панів проганяли з села, вони попросили його взяти собі бджіл», – розповідає Тамара Яковчук, займається пасікою.
Коли подружжя працювало у Молдові, бджіл забрали з собою. Повернувшись у Терехове, не лишили їх, а привезли на батьківщину.
«Чоловік дуже боявся, а зараз він дуже з ними справляється, файно. Для нас це віддушина, він тут ходить як Адам в Раю. Я качаю мед і до мене приходять такі слова: Співає мед в духмяній медогонці, танцюють краплі золотим дощем, це щедре літо йде до нас у гості по вінця виповнене вщент», – додає вона.
Із 70-го року, каже чоловік пані Тамари, пасіка стала частиною їхнього життя. Нині у них близько 30-ти вуликів.
«Головна особливість меду в тому, що він швидко засвоюється організмом і корисний для серця, головного мозку, шлунково-кишкового тракту, печінку нормалізує роботу», – говорить Віктор Карєлін, займається пасікою
Цілющий смаколик пан Віктор радить споживати в міру. Цьогорічний медозбір, каже, не такий великий, як минулого року.
«Весняний був дуже гарний у нас в селі. Із садків перший чистий я отримав, без домішок. Гречка – у нас не сіяли. І дуже жаль. Липа нічого не дала, слабо акація, практично не було», – додає він.
Фестиваль меду у громаді хочуть зробити традицією. Щоправда думають трошки раніше його проводити, щоб до Медового Спасу.
«Для популяризації бджільництва, тому що це такий трудомісткий процес. Це ремесло, яке з давніх-давен в Україні славетне. І саме завдяки бджолярам це ремесло переросло у мистецтво. Ми хочемо, щоб нашу громаду відвідували туристи, а наші бджолярі мали змоги реалізувати свою продукцію», – каже голова Семенівської ОТГ Наталя Семенюк.
У громаді, каже вона, живе чимало пасічників різного віку. Більшість мають проблеми, бо поля обробляються пестицидами і бджолосім’ї гинуть. Тому це досить ризикований вид ремесла.
На фестивалі, окрім меду, смакують стравами з його додаванням. Не обійшлося і без медовухи від кума Панька.
«Я вважаю, що такі фестивалі потрібні, вони показують всю яскравість і барви українського народу, показують, що село ще живе, що є люди, які хлібороби, пасічники, які збагачують нашу Україну, наше село. Фестивалів потрібно чим побільше, щоб люди відчували смак до життя», – каже Юрій Стасюк, відвідав фестиваль.
Відвідувачі фестивалю кажуть: свято обов’язково має стати традиційним для громади. Адже це весело, колоритно та смачно.
Будьте першим, хто прокоментував "Фестиваль меду стане новою традицією на Бердичівщині (ВІДЕО)"