Рекомендації користувачі усіх соцмереж цієї осені заполонили відео про дубайський шоколад. Одні куштують і діляться враженнями, інші розповідають, де та за скільки його можна купити у магазинах або замовити доставку поштою, роблять огляд і дегустацію одразу кількох позицій чи навіть допомагають підібрати дешевші аналоги серед вітчизняних виробників. До слова, ціни на дубайський шоколад в Україні різняться – можна знайти варіант за 160-300 гривень (залежно від ваги плитки), а є й по 600 чи навіть 1500 гривень.
Оригінальна плитка дубайського шоколаду від «FIX Dessert Chocolatier», що розташований в Дубаї, називається «Can’t Get Knafeh of It», коштує близько 68,25 дирхама (приблизно 19 доларів або 700 гривень). Основний секрет – у поєднанні текстур та смаків: ніжний молочний шоколад з фісташковою начинкою та хрустким тістом катаїфі, що є традиційним для арабських десертів.
Окрема категорія – кондитери, які досить оперативно підхопили тренд і вже встигли не лише відточити техніку виготовлення дубайського шоколаду, а й виставити нові позиції для замовлення.
Житомирянка Олександра Ільченко кондитерською справою займається близько 7 років, переважно готує торти, різноманітні тістечка і десерти, проводить майстер-класи. З того ж таки ТІК-ТОКу дізналася про дубайський шоколад та не втрималася, аби й самій не зробити кілька шоколадок на пробу. Першу партію смакувала разом з синами і чоловіком. Враження, розповідає, в усіх були найкращі.
«Коли вона зроблена з якісних смачних продуктів, це не може бути не смачно, – додає Олександра. – Спеціально шукати та купувати інгредієнти мені не довелося, оскільки використовувала те, з чим і так завжди працюю – бельгійський шоколад «Веліче» (молочний), фісташкову пасту «Натфарін», пасту тахіні, тісто катаїфі. Процес приготування показала лише на особистій сторінці, оскільки не мала мети робити дубайський шоколад на замовлення і не «світила» це на робочій сторінці. Справа в тому, що я не дуже люблю темперувати шоколад, а коли ще й доводиться робити це у великих об’ємах, то задоволення, скажімо так, сумнівне. Проте одразу ж почала отримувати звернення від постійних клієнтів з проханням зробити такі шоколадки і для них. Були думки, що дубайський шоколад навряд чи активно купуватимуть, бо ціна однієї плитки, з урахуванням вартості якісних інгредієнтів, досить не маленька.
Врешті, мене таки дотисли і я зробила першу партію, а потім ще. Трохи експериментувала з дизайном, поки не визначилася остаточно. Не можу сказати, що з дубайським шоколадом виникають складнощі на якомусь з етапів, але особисто для мене, як уже зазначала, це темперування. Без цього ніяк, бо інакше шоколад просто буде танути в руках. Звичайно, є відмінності дубайського шоколаду, який роблю я, і того, що ви, приміром, купите у магазині, але точно так само відрізнятиметься він і у будь-якої іншої майстрині – різні смак, консистенція, зовнішній вигляд, начинка і текстура.
Можу сказати однозначно – дубайський шоколад дійсно смачний. Мої хлопці зацінили і тепер чекають, що з кожної нової партії одну лишаю їм. У свою чергу бажаю усім, хто ще досі не спробував, знайти саме свою шоколадку серед доступного асортименту, або ж з радістю готова подарувати порцію цього райського задоволення».
До речі, плитку дубайського шоколаду від Олександри Ільченко наразі можна виграти у благодійній лотереї від волонтерки Олени Труш, яку вона проводить на своїй сторінці у соцмережі, аби зібрати на допомогу ЗСУ. Вартість одного квитка для учасників – 50 гривень.
Юлія ДЕМУСЬ
Осінньо-гарбузовий Житомир напередодні Halloween (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Будьте першим, хто прокоментував "Фісташкова паста і тісто катаїфі: житомирянка Олександра Ільченко про смак та особливості приготування трендового дубайського шоколаду (ФОТО)"