Фотофакт: Різдво в СРСР святкували 25-26 грудня (ФОТО, ВІДЕО)

Українців потроху привчають до думки: рано чи пізно – але Різдво ми святкуватимемо так, як його святкують майже в цілому світі. Тобто, у грудні. Те, що вчора ще називали «католицьким Різдвом», «польським Різдвом», або, як варіант, «Різдвом християн західного обряду» – завтра може стати повноцінним «українським Різдвом».

Зараз в Україні офіційно святкується і «грудневе» Різдво, і «січневе». Але зрозуміло, що православним (ПЦУ) та греко-католикам (УГКЦ) всидіти на двох стільцях не вдасться. Треба обирати щось одне. На сайті Православної церкви України можна прочитати таке:

«Згідно результатів дослідження Соціологічної групи Рейтинг, лише 25% опитаних українців підтримують ідею перенесення святкування Різдва Христового з 7 січня на 25 грудня. 64% респондентів проти такої ідеї. Ще 7% зазначили, що їм байдуже це питання і 4% – не змогли відповісти…»

На іншому ресурсі викладена експертна думка з цього питання:

«У переході Православної Церкви на григоріанський календар є певна загроза. Річ у тім, що для багатьох православних дата святкування Різдва є дуже важливою і принциповою. Якщо зараз ПЦУ буде робити різкі кроки для святкування Різдва 25 грудня, то цим може скористатися московська пропаганда Російської Православної Церкви. Від РПЦ можуть лунати меседжі, що, мовляв, ПЦУ не є справжньою Православною Церквою, що вона йде на поступки католикам. Тобто, РПЦ лякатиме своїх вірних тим, що ПЦУ відреклась від православ’я…»

Найбільшу нетерпимість до нових віянь очікувано виявляють миряни Російської православної церкви (яка в Україні сором’язливо називає себе «Українською»). Вони твердять, що «січневе» Різдво освячене якимись «православними традиціями», «досвідом предків» тощо. Для цих людей є дві сенсаційні новини:

  1. в СРСР протягом 20-х років ХХ століття Різдво святкували офіційно, це були державні вихідні;
  2. у ці роки Російська православна церква відзначала Різдво не в січні, а саме у грудні.       

Спочатку трохи історії. Більшовики, захопивши більшу частину території колишньої Російської імперії, одразу розпочали нещадну боротьбу з релігією взагалі та християнством зокрема. Тисячі храмів були пограбовані. Десятки тисяч священнослужителів – замордовані або вигнані за межі Радянської Росії. Ініціатором антицерковних репресій був особисто Ульянов-Ленін. Від початку 20-х років розпочалася активна антирелігійна пропаганда: видавалися відповідні журнали, газети та плакати.  

Але ідеологія у більшовиків критичним чином не збігалася з економікою. Після масових мародерських практик так званого «військового комунізму» – коли у людей просто вигрібали все збіжжя, а також мануфактуру, посуд, одяг тощо – Радянську Росію охопив страшний голод. 1921 року у Поволжі фіксували факти людоїдства. «Червоний» голодомор також катував Україну, Кубань, Дон, південні чорноземні губернії європейської частини Росії. Налякані лихом більшовики оголосили НЕП – який насправді був не «новою економічною політикою», а старим і добре знайомим… капіталізмом.

Свобода приватного підприємництва та відносно вільний ринок – зробили своє. Голод зник. Почало відроджуватися виробництво продовольчих продуктів та промислових товарів. Разом з поверненням капіталізму повернулися й старі звички населення. На церковні свята робітники та селяни традиційно напивалися – і вперто не бажали працювати у ці дні ані на державних, ані на приватних підприємствах! Саме тому дні великих церковних свят і стали офіційними вихідними у радянській (!) антирелігійній (!!!) державі.

Це календар на 1927 рік. Нагадаю, 1926 року в СРСР офіційно скасували НЕП. І що, церковні вихідні зникли разом з НЕПом? Та ні, все на місці: і Трійця, і Великдень, і Вознесіння, і навіть Духів день! Зверніть увагу – Різдво святкували 25-26 грудня. За григоріанським календарем, за яким ми живемо і зараз. Ось наступний 1928 рік. Нічого не змінилося.

Ось вже 1929 рік. Рік «великого перелому» – коли селянству почали ламати хребет і примусово заганяти в колгоспи. Але на церковних святах це ніяк не відбилося. Різдво, як і раніше – 25 та 26 грудня.

Ще одна цікава деталь. З ялинкою в ранні роки СРСР боролися саме тому, що вона «різдвяна», а не «новорічна». Іншими словами, її ставили на Різдво, яке завжди передувало Новому Року – і до 1918 р. (за «старим стилем»), і після 1918 р. (за «новим стилем»).

Виходить, сто років тому Російська православна церква (а іншої на території УРСР тоді не було) – «була несправжньою церквою» та «йшла на поступки католикам»? Принаймні, я не можу знайти пояснення, чому у 20-х роках ХХ століття «грудневе» Різдво для РПЦ було канонічним та природним – а сьогодні вже раптом стало «богопротивним» та «єретичним». Хоча ні, пояснення є: брехливе лицемірство кліриків РПЦ. Які намагаються заперечити та перекрутити історію власної церкви.

Прикметно, що до «грудневого» Різдва поволі звикають і прості громадяни, і зірки українського шоу-бізнесу. Саме до 25 грудня 2019 року «The Hardkiss» випустили це чудове відео – яким я хочу завершити матеріал.

Тарас СТРІЛЬЧИК

Будьте першим, хто прокоментував "Фотофакт: Різдво в СРСР святкували 25-26 грудня (ФОТО, ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*