Чи не у кожному саду можна зустріти вишню. Висота дерева досягає кількох метрів і може рости по кілька десятків років.
В Англії є 13-метрова вишня, вік якої – 150 років. На одному дереві в урожайний рік може бути до 7 тисяч вишень.
На стовбурі вишні часто з’являється в “смола”, яку раніше в користовувли для приготування клею. При достатній кількості тепла і вологи плоди вишні виростають великими і соковитими, дозрівають у першій половині літа.
Квіти вишні розпускаються значно раніше, ніж листя. З них бджоли збирають пилок і нектар.
Вишня, слива, черемха, абрикос і персик є спорідненими деревами, тобто – належать до одного роду “Prunus”. При цьому, вишня і черешня – це не одне й теж, хоча й дуже подібні: відрізняються текстурою і кольором плоду, смаковими якостями. Черешні завжди ростуть на дереві, вишні – на дереві або кущі. Черешні смакують у свіжому вигляді, їх не консервують, а варення готувати з них не прийнято.
Вишні і сливи – родинні дерева. Японська сакура – один із підвидів вишні. Степова вишня (кущ висотою до 2) вважається одним із диких видів-предків сучасної вишні звичайної. Також плодоносить, плоди їстівні, мають кисло-солодкий смак.
Окрім звичайної, в Україні біля домогосподарств вирощують китайські вишні: кущі до 2 метрів, які ароматно квітують рожевим кольором та мають дрібне м’яке опушене листя. Плоди і кісточки відрізняються формою від звичайної, вдвічі менші. Крім цього, у китайської вишні, плоди рясніші, розташовуються близько до гілля, мають коротку плодоніжку.
Вишні морозстійкі та мають великий ареал поширення. Всього у світі нараховують не менше 60 видів, але не всі їстівні. До речі, вживати кісточки вишні теж не радять, бо можна отруїтися.
Батьківщиною вишні називають територію Персії (сучасний Іран).
Відповідно до даних FAO (продовольчої та сільськогосподарської організації ООН) за 2020 рік, перше місце за обсягом виробництва вишні займала Туреччина (725 тисяч т), а Україна була дев’ятою (63,5 тис. тонн).
З вишень готують компоти, варення, використовують для десертів у свіжому чи мороженому вигляді, готують начинку для цукерків, є спиртні напої (наливки) на основі вишні чи з її додаванням у якості інгридієнту або декору. Сік із вишні дуже концентрований, кислуватий, перед вживанням пропонують розбавляти водою.
Юлія Демусь
Квасоля, диня, картопля, базилік, морква, капуста, цибуля, кавун, горох, щавель: як цвітуть (ФОТО)
Будьте першим, хто прокоментував "Фруктовий сезон на Житомирщині: чим відрізняються звичайна та китайська вишня (ФОТО)"