Громадські місця Житомира – не для вживання алкогольних напоїв

Громадські місця Житомира
Громадські місця Житомира

Алкоголізм – проблема менталітету чи влади?

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна знаходиться на 5 місці у світі за рівнем вживання алкоголю на душу населення. Отож сьогодні актуальною проблемою кожного міста є проблема розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях, що призводить до зростання кількості кримінальних та адміністративних правопорушень, а також забруднення територій.   Проходячи вулицями Житомира, неодноразово можна помітити розмови за пляшкою пива в руках, або безліч шумних компаній на лавках, що вживають алкоголь та цигарки (про це ми згадували у попередніх матеріалах). З чим це пов’язано? Яке покарання несе за собою вживання алкоголю у громадських місцях, зокрема неповнолітніми особами?

Правові аспекти

Стаття 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) застерігає:

Проте, незважаючи на ці заборони, співробітники Патрульної поліції Житомира не намагаються затримувати нетверезих людей, які не порушують громадський порядок. Вони пояснюють це тим, що вжити алкоголь людина могла і в призначеному для цього місці. Тому, якщо людина досить адекватна, то може вільно пересуватися вулицями.

Проблемними для співробітників правоохоронних органів, є громадяни, які не вважають розпивання пива у громадських місцях адміністративним порушенням, бо заховали пляшку у непрозорому пакеті. Проте, лише на Заході заборонено вживати алкоголь у «відкриту». Така заборона може бути покарана і арештом до 15 діб, якщо громадянин під впливом алкогольного сп’яніння порушує громадський порядок. Арештовують мінімум на одну ніч, аби повернути людину в здоровий глузд.

Дітям до 18

Нерідко на вулицях Житомира можна зустріти і неповнолітніх з пляшкою в руках, на якій написано «не менше 8,5%» (вміст спирту).  Вони зовсім не соромляться вживати алкоголь у скверах, в парку, на бульварі, на зупинках, біля фонтанів, на лавках, біля магазинів, в громадських транспортах тощо.

Статистичні дані Національної Поліції в Житомирській області:

https://ch.npu.gov.ua/mvs/control/zhytomyr/uk/publish/article/216280

Упродовж 2015 року неповнолітніми особисто або за їх участю скоєно 385 (- 12,5%; 2014 рік – 440) кримінальних правопорушень. По Україні динаміка становить – – 5,6%. До суду з обвинувальними актами направлено 367 кримінальних правопорушень.

В чому ж причина?

Однією із причин дитячої злочинності є продаж у торгових закладах алкогольних напоїв та цигарок особам, які не досягли 18 років. Відвідавши 55 житомирських магазинів, з метою купівлі алкоголю, у 34 із них продавці навіть не запитують документ, що підтверджує повноліття особи. Власників таких закладів зовсім не лякають великі штрафи.

За ст. 156 ч. 2 .Порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами» фіксальні (ред. – податкові) органи застосовують покарання власників торгівельних закладів у вигляді штрафу 6800 гривень, або ж позбавлення ліцензії на здійснення торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами.

Покарання

Якщо дитині не виповнилось 16 років, то за розпивання ним спиртних напоїв та появу у нетверезому вигляді в громадських місцях, правоохоронці мають повне право скласти протокол на батьків підлітка за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють обов’язків щодо виховання дітей». Після чого, батьків чекає суд. Суд виносить рішення про покарання – штраф у розмірі 51 гривні, проте іноді обмежуються і попередженнями.  Якщо дитині від 16 до 18 років, то за статтею 178 КУпАП «Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява в громадських місцях у п’яному вигляді» правоохоронці накладають батькам  штраф від одного до п’яти неоподаткованих мінімум доходів громадян.

2016-2017

Проте, за останні два роки кількість злочинних випадків серед підлітків зменшується. Про це повідомляє начальник відділу ювенальної юстиції прокуратури Житомирської області Оксана Кайданович повідомляє:

«Взагалі, в області спостерігається тенденція до зниження кількості кримінальних правопорушень, скоєних неповнолітніми. Зокрема, у 2017 році зареєстровано 105 фактів скоєння таких правопорушень, у той час, коли минулого року -117. Також відсутні факти незаконного затримання, обрання запобіжних заходів, притягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх за злочини невеликої та середньої тяжкості».

Причини розпивання алкоголю у громадських місцях

  1. Можливо це пов’язано з незнанням громадянами законів, що забороняють розпивання алкоголю та куріння цигарок в громадських місцях. (ст. 178).
  2. Недостатнє контролювання патрульної поліції випадків розпивання алкоголю.
  3. Недостатнє застосування співробітниками правоохоронних органів закону про заборону вживання алкогольних напоїв у громадських місцях. У випадку, коли застосовування закону здійснювалося інтенсивніше, то люди просто боялися би вживати алкогольні напої в громадських місцях. Адже нікому не захотілося б випити пива в парку і заплатити за нього в 10 разів більше реальної собівартості.
  1. Дорогий алкоголь у закладах громадського харчування та відпочинку (кафе, бари, ресторани). Ціни на алкоголь в магазинах в 2-3 рази дешевше.

“Бої” за тверезість місцевого значення…

У жовтні 2011 року міська рада ухвалила рішення «Про деякі питання обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Житомира».

Житомирська міська рада вирішила:

Рішення п’ятої сесії шостого скликання. «Про деякі питання обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Житомира»

Метою прийняття цього рішення є дотримання тиші в місті у вечірній та нічний час.

На сесії шостого скликання міської ради було прийнято:

 Проте не кожне підприємство торгівлі сприймали цю заборону всерйоз. Через місяць після заборони інспектори Житомирського відділу поліції провели спеціальні рейди.

https://ch.npu.gov.ua

Ця заборона тривала близько 5-ти місяців. Питання про заборону продажу алкоголю у нічний час піднімалося не раз. Зокрема, у лютому 2014 року міська рада підтримала рішення про заборону продажу алкогольних напоїв на території міста Житомир з 20.00 до 8.00.  Це рішення діяло лише місяць.

20 січня 2016 року через скарги людей була створена спеціальна комісія, яка перевіряла чи дійсно продають в місцевих магазинах алкоголь після 23.00.

  Інформація із сайту http://zhitomir.today

Тож голова міста Сергій Сухомлин вирішив прийняти радикальні міри.

Вплив алкоголю на свідомість

Досить часто алкоголь впливає на свідомість і призводить до необдуманих вчинків. Завдяки забороні продажу алкоголю у нічний час 2011 року, кількість злочинів в Житомирі зменшилась.

За статистикою ГУНП Житомирської області можна побачити, що лише за два роки до прийняття заборони кількість злочинів скоєних у стані алкогольного сп’яніння сягнула до 425. Через пів року, після скасування заборони і протягом 5-ти років кількість кримінальних правопорушень набагато зменшилась, лише 362.

Вирішення проблеми

Проаналізувавши проблему розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях та продаж алкоголю у нічний час, зокрема особам до 18-ти років у місті Житомирі, можна виокремити декілька варіантів її вирішення:

  1. Найголовніше – посилити охорону Патрульної поліції громадських місць та інтенсивне стягнення штрафів за адміністративні порушення.
  2. Як показує статистика, після заборони продажу алкоголю у нічний час кількість злочинів у стані алкогольного сп’яніння за останні 5 років набагато зменшилась. Можливо варто ще розглянути та затвердити проект рішення виконкому «Про деякі питання обмеження реалізації алкогольних напоїв на території міста Житомира».
  3. Проводити рейди працівниками внутрішніх органів.
  4. Створити спеціальну комісію, яка б організовувала рейди та перевіряла торгівельні підприємства на продаж алкоголю особам до 18 років.

Чи є запропоновані шляхи вирішення правильними?

Час покаже … але розпиваючи алкогольні напої  у громадських місцях, пам’ятайте про відповідальність та про те, що зміни на краще починаються з саме з Вас!

Кароліна КАЛІНІНА

Будьте першим, хто прокоментував "Громадські місця Житомира – не для вживання алкогольних напоїв"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*