1X FAN models
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1xfan manager

Ханука у Бердичеві – весела народна традиція (ВІДЕО)

Єврейське свято Ханука – це вже традиція для Бердичева. Саме слово в перекладі означає урочисте відкриття. Щороку у грудні на Центральній площі встановлюють велику мінору – конструкцію-світильник, на якій вісім днів поспіль запалюватимуть по одній свічі.

«У нас не так багато євреїв, тому, напевно, ця велика мінора в якійсь мірі компенсує кількісні зміни євреїв у Бердичеві. Але традиції залишаються традиціями», – каже помічник головного рабина у Бердичеві Аківа Нємой.

Чому ж запалюють ханукальні свічі? У єврейській громаді кажуть: це спомин про чудо, яке відбулось в Ієрусалимському храмі в 2-му столітті до нової ери. Тоді запалювали свічки на золотому світильнику святині завдяки спеціальній ритуальній олії. Коли маковії перемогли греків, її мали лише один глечик. Нова олія виготовлялась 8 днів. Але сталось чудо: наявного глека вистачило на ці дні, щоб свічі горіли. І зараз на згадку про це Хануку святкують 8 днів.

«Вісім днів свята – ми проводимо більше часу вдома, в родині, біля свічок, влаштовуємо якісь вечори, запрошуємо гостей, діти грають у традиційні ігри, їдять традиційні страви. Є традиція, що жінки не працюють у період, коли горять свічки», – говорить Аківа Нємой.

Зі слів бердичівських рабинів, жінки зіграли велику роль для єврейського народу. Приміром одна з них здолала грецького воєначальника хитрістю. Коли той наївся солоного сиру і випив від спраги багато вина та заснув, жінка знищила ворога. Побачивши його голову, грецьке військо у паніці розбіглось.

Зараз на це свято жінки не пораються по господарству і можуть більше відпочивати. Це час, коли сім’я збирається за столом поласувати смачненьким.

«Запалюємо свічки, їмо пончики, все пожарене на маслі. Адже це чудо, коли євреї знайшли 1 кувшин масла і їм його хватило на всі 8 днів», – розповідає Валерій Бліндар, бердичівлянин.

«На столі обов’язково повинні бути пончики з будь-якою начинкою, деруни картопляні і фрукти», – додає Регіна Шаміс, бердичівлянка.

Під час свята євреї веселяться і обов’язково моляться, бажають ближніми найбільших милостей і щедрот.

«Щоб в кожному домі було світло в душі і серці, щоб всі шанували один одного, оберігали, щоб скоріше наступив мир у нашій державі», – каже Валерій Бліндар, бердичівлянин.

«Ми читаємо молитви, дякуємо Господу за те, що у нас є таке свято, що це перемога світла над темрявою, що добро перемогло і так має бути», – додає Регіна Шаміс.

 Щовечора на мінорі запалюватимуть одну за одною ханукальні свічі. Погода для свята доволі тепла, втім у різних куточків світу вона різна. Тож прикмет ніяких немає. Незмінною є традиція веселитись на Хануку  і смакувати солодкими пончиками від єврейської громади.

Будьте першим, хто прокоментував "Ханука у Бердичеві – весела народна традиція (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*