9 квітня о 14:00 в Гончаренко Центрі відбулася лекція-презентація від Сергія Бовкуна – молодшого наукового співробітника Національного музею космонавтики у Житомирі. Захід присвячувався видатній постаті, що заклала фундамент для розвитку космічного простору – Сергію Корольову. Зокрема ключовою темою події став розгляд унікальної вистави «Я – „Зоря“ – один».
Сергій Корольов – український конструктор ракетної техніки та один із засновників практичної космонавтики. Під його керівництвом було сконструйовано першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі та космічні кораблі. Про те, що український вчений народився саме у Житомирі, стало відомо лише після його смерті. У некролозі зазначалося прізвище людини, яка до цього вважалася засекреченою. У офіційних документах СРСР його називали на той час просто «Головний конструктор». Наразі винаходи Сергія Корольова є об’єктом всесвітньої слави. Його науковий спадок став підґрунтям для розвитку космічних досліджень у світі.

Окрім космічної діяльності, винахідник став центральною фігурою творів живопису, кінематографу та літератури. Сергій Бовкун розповів гостям заходу про виставу за п’єсою письменника Олександра Романова «Я – „Зоря“ – один», прообразом головного героя якої став Сергій Корольов. Важливим аспектом є те, що «Зоря-1» є першим його позивним після успішного польоту Юрія Гагаріна.


Олександр Романов був одним із перших провідних журналістів, який мав доступ до космодрому Байконур, де відбувалася підготовка космонавтів. Він неодноразово зустрічався з Корольовим та брав у нього інтерв’ю. П’єса охоплювала період з 1959 по 1961 роки, коли відбувся перший політ Юрія
Гагаріна. Ключові теми твору стосувалися вражень льотчика-космонавта Юрія Гагаріна, дебатів в Академії наук, а також переживань Сергія Корольова, який організовував це дійство. Переклад п’єси на українську мову здійснив відомий поет та перекладач Борис Тен. У 1976 році її вирішили поставити на сцену у Житомирському українському музично-драматичному театрі. Режисером театральної постановки був народний артист Віталій Толок.


Під час проведення лекції дослідник представив публікації про виставу у тогочасній місцевій періодичній пресі. У молодіжній газеті «Комсомольська зірка» були опубліковані фото її головних героїв з коротким підписом. Зокрема в обласній громадсько-політичній газеті «Радянська Житомирщина» була надрукована рецензія про здобутки колективу театру, яку написав український прозаїк Микола Курильчук.

Окрім зазначеного вище, на заході був продемонстрований документально-ігровий фільм «Перші кроки» про життєвий шлях Сергія Корольова. Його режисером є Петро Авраменко – заслужений артист України. Завдяки якому, гостям вдалося краще усвідомити те, якими були амбіції та мрії великого конструктора.
Сергій Корольов є відомою особистістю, яка вплинула на розвиток цивілізації. На лекції-презентації було вшановано пам’ять про українського вченого, який змінив світ. Це надало глядачам можливість детальніше дослідити його життєвий шлях та численні космічні досягнення.
Марина Лозко
Мелодії часу: Інтерактивна екскурсія «Тут музика століттями звучить»
Будьте першим, хто прокоментував "Космос та театр: як мистецтво увічнює пам’ять про Сергія Корольова"