Сьогодні, 14 серпня, житомиряни відзначають християнське свято Маковея. За традицією в цей день віряни несуть до храму на посвяту баночку меду, мак і воду, а ще букети «Маковійчики» з польових трав і квітів. Свято Маковея — це поєднання народних українських традицій та християнських легенд, а ще символ нового врожаю та щедрості природи.
На пішохідній вулиці Михайлівській сьогодні також свято — місто ожило. Зі всієї області на Медовий ярмарок завітали пасічники та бджолярі, а також інші народні майстри, щоб запропонувати житомирянам різноманіття меду, медових напоїв та смаколиків, виробів з бджолиного воску, медовий хліб, а ще інсталяції для фото, дитячі зони, де можна помалювати та погратись та інші цікавинки.
«Займаюсь медом вже 35 років. Приїхав з Бердичівського району, село Красівка. Це 70 км від Житомира. Сьогодні пропоную різноманітний мед: з липою, польове різнотрав’я, гречаний та лісовий. Також є продукти бджільництва. Ось медовий пилок, він збираєтсься перед вуликом. Ставиться пилковий вентель і в кінці дня пасічник має зібрати його, бо якщо переночує та припаде росою — зіпсується. Також ось перга — бджоли заносять її в соти, додають свої ферменти, які наукою ще не доведені. Далі все бродить й виходить так званий бджолиний хліб, яким бджоли вигодовують своє потомство. Цього року весна була неблагоприємна для бджільництва. За мій період пасічникування це був перший раз, коли весною довелось годувати бджіл медом, бо у період цвітіння садів вони не могли його збирати. В минулому році також приїжджав на ярмарок в Житомир», — поділився чоловік.
Бджоляр також розповів, що цьогоріч весняного меду майже не було, тому ціна на нього вища, ніж торік. Наприклад, півлітри гречаного меду на ярмарку сьогодні коштує 75 грн, тоді як в минулому році його вартість складала 60 грн.
«До дня Маковея наробила багато бджілочок із соломи, як символ меду. Також ось інші вироби: ангелики, шляпки для діток — будуть як маленькі пасічники, нотний ключ, такі букетики, щоб хліб водився і родючим був рік. Це все ручна робота. Щоб зробити один такий виріб, треба приділити майже 4 години, а взагалі займаюсь плетінням 16 років», — розповіла майстриня Галина Кравчук, яка приїхала на ярмарок зі Станишівки.
«Наші пасіки є в Бердичівському, Чуднівському та в Пулинському районах. Меди в нас різні: акація, липа, лісове різнотрав’я, гречка. А щоб зробирити медовий квас, ми беремо мед, розбавляємо джерельною водою, додаємо дріжджі, різні спеції й виходить дуже смачний квас. Ще в нас є маточне молочко, настойка воскової болі, настойка прополісу. Бджолині продукти всі натуральні та підвищують імунітет. У бджільництві вже з 1984 року», — розповів житомирянин Олександр.
«Щоб виготовити медовий хліб без дріжджів, треба взяти житню та пшеничну муку, джерельну воду, мед та пергу. Збродження відбувається саме завдяки останнім двом інгредієнтам. Такий хліб дуже ситний й калорійний. Однієї скибочки вистачить на день.
Будьте першим, хто прокоментував "Медовий квас, близько сотні літрів меду та бджоли: житомиряни святкують Маковея на Михайлівській (ФОТОРЕПОРТАЖ)"