Навчання на «дистанційці»: житомирські студенти розповіли про недоліки та переваги

Дистанційне навчання стало реальністю для студентів, викладачів, учнів та вчителів ще з весни 2020 року. Ще кілька десятків років тому ніхто не міг би і подумати, що навчатися можна буде завдяки телефону чи комп’ютеру.Про дистанційне навчання можна розповідати багато – наскільки воно ефективне чи корисне, чи можливо таким чином отримати необхідні знання. Можна знайти й безліч недоліків.

Тож варто зрозуміти всі плюси та мінуси, почути точки зору і викладачів, і студентів. І почнемо з хорошого.

Вільний час

Добираючись до місця навчання на очній формі чи навпаки,  додому, ми витрачаємо чимало часу, який могли б провести з користю. «Дистанційка» дає можливість, зранку приділити більше уваги собі – довше поспати, зробити зарядку, правильно поснідати, зробити бьюті-процедури. Чесно кажучи, це вагомий плюс, адже час – це те, що ми повернути не можемо, а дистанційне навчання дає можливість не витрачати його просто так.

Можливість підлаштувати темп навчання під себе

Навчання з дому дозволяє створити власний ритм і дотримуватися його без зайвих переживань.

Часто через очну форму навчання, у студентів та учнів не вистачає часу для якісного вивчення усіх предметів. А це впливає не лише на рівень знань, але й на оцінки. Завдяки дистанційному навчанню з’являється можливість десь щось підглянути. У викладачів немає можливості пильнувати за виконанням домашніх/самостійних/контрольних робіт, як безпосередньо в класі чи аудиторії, тому студенти та учні «припадають» до невеличких хитрощів.

 Можливість повторювати матеріал

Повторити матеріал в онлайн навчанні буде навіть легко. Адже на лекції чи просто уроці студенти/учні інколи соромляться перепитати якесь слово/речення або ж навіть цілу думку. На дистанційному ж навчанні це дуже легко, якщо матеріал подається у вигляді аудіо та відео записів, презентацій, word-документів. Завдяки такій подачі матеріалів, студент може повернутися до будь-якої секунди лекції.

Менша ймовірність захворіти

Тут, напевно, і пояснювати багато не потрібно, адже дистанційна форма навчання створена для того, щоб знизити ризик захворіти інфекційними хворобами. Звісно ж, якщо у студентів та учнів вистачить розуму не наражати себе на небезпеку у людних місцях.

Але не варто забувати , що відвідувати природу потрібно!

А тепер варто поговорити і про недоліки

Відсутність соціалізації та зменшення комунікації з однолітками

Насправді, дуже сумно, що через пандемію COVID-19 багато людей змушені обмежити спілкування. Весна 2020 року була страшною для багатьох українців, в результаті багато хто «заробив» депресію, пов’язану з переживаннями та відсутністю комунікації. Наприклад, особисто мені, важко навчатись на дистанційній формі навчання, тому що мені не вистачає «живого» спілкування.

Псування зору та роботизація

Особисто у моєму університеті на очній формі я навчалася з 09:00 години до 13:40, а далі відпочивала або ж отримувала задоволення від свого хобі. Через дистанційне навчання я більше часу проводжу за екраном телефону або комп’ютера. Це, зрозуміло, пов’язано з тим, що близько п’яти годин я проводжу за дистанційним навчанням, а далі я ще «сиджу» в телефоні, тому що хочеться поспілкуватися з друзями, потрібно ще робити домашні завдання, а також переглянути новини. Таке тривале «залипання» в екран призводить до погіршення зору, адже приблизно 8-9 годин я проводжу зі смартфоном.

Не вистачає практики

В університеті за півтори години практичної роботи ми встигаємо розглянути весь матеріал і поспілкуватися. Кожна професія потребує практики, а завдяки дистанційному навчанню практика проходить також дистанційно. Більшість людей сприймають цей світ практично, дистанційно ми лише отримуємо завдання та матеріал, який маємо засвоїти самостійно.

Я зробила невеличке опитування між студентами та викладачами різних Житомирських закладів здобуття вищої освіти, і хочу поділитись з вами їхньою думкою (запитання для всіх було одне: «які є плюси та мінуси у дистанційній формі навчання на вашу думку?»).

Андрій Близнюк доцент у ЖДУ ім. Івана Франка: Немає жодного плюсу у дистанційному навчанні, лише мінуси. Мінусами є відсутність прямого контакту з вчителем та відсутність контакту вчителя та учня, це різні речі (вчитель не може контролювати процес навчання, так як і учень). Також вчитель не може подати матеріал так, як міг би на очній формі навчання, не вистачає емоцій, через екран монітору це зникає, залишається лише візуальний образ. Великою проблемою дистанційного навчання є технічне та програмне незабезпечення школярів/студентів і викладачів. Неможливість проведення лабораторних та практичних занять, наприклад, в медичних закладах здобуття вищої освіти, це є ерзацом навчання.

Марія Штивович, студентка 1 курсу Поліського Національного університету: На мою думку є декілька плюсів у дистанційному навчанні: воно відбувається у  повністю комфортних умовах (вдома), вистачає часу для саморозвитку, менший ризик захворіти. Але при цьому не вистачає спілкування з однолітками, менша активність, бо весь час сидиш на одному місці, знання гірші через те, що матеріал очний сприймається краще і більш зрозуміло, вистачає часу на дискусії.

Дарина Нагорна, студентка 4 курсу ЖДУ ім.  Івана Франка: Можу назвати декілька плюсів дистанційного навчання: можливість навчатися в будь-якому місці, саме це дає змогу студентам, які працюють, виходити на пари навіть з робочого місця в режимі онлайн; можливість сформувати навички самоосвіти та самоорганізації. Мінусами є те, що потрібна велика самомотивація, оскільки вивчення об’ємного навчального матеріалу вимагає достатньої сили волі, самоконтролю та відповідальності; зниження розвитку комунікабельності через відсутність “живого” відкритого спілкування студентів без всіляких етерів.

Анастасія Постернак, студентка 1 курсу Державного університету “Житомирська політехніка: З плюсів можу визначити те, що є більше часу на вивчення матеріалу, є можливість займатися в будь-якому місці та в спокійних умовах, більше часу вистачає на сон, не потрібно витрачати час на дорогу. З мінусів є те, що постійно сидимо в телефонах, не вистачає практики, не вистачає комунікації з однолітками, інколи неможливо бути присутнім на лекціях через проблеми з Інтернетом.

Олександра Сич, студентка 1 курсу ЖДУ ім. Івана Франка: З плюсів, на мою думку, це те, що з’являється час для самореалізації та знижується ризик захворіти. Мінусом є те, що велика кількість часу на дистанційному навчанні витрачається на організаційну роботу, а не вивчення матеріалу, також не вистачає «живого» спілкування.

Ярослав Войтюк, студент 1 курсу ЖДУ ім. Івана Франка: Ну, плюсів є чимало, мінусів теж. З плюсів: з’явилось більше вільного часу, також я почав краще розбиратись в комп’ютерній техніці, харчуюсь домашньою і здоровою їжею. Мінусами є те, що я менше часу проводжу у соціумі, відкладаю всі домашні завдання на останній момент.

Євген Копаниця, студент 1 курсу Поліського Національного університету: На мою думку,  в дистанційному навчанні є декілька плюсів, а саме: безпечне навчання без контакту з людьми, які можуть бути хворими, та зручна форма навчання вдома. Але є і багато мінусів, насамперед, це незручність отримувати матеріал від викладачів, адже при навчанні в університеті я міг запам‘ятовувати та записувати більше матерілу, ніж на дистанційному навчанні. Також мінус є те, що у викладачів та студентів періодично може не бути доступу до інтернету.

Юрій Кузінський, студент 3 курсу ЖДУ ім. Івана Франка: Серед плюсів дистанційного навчання я можу назвати такі: можливість займатись ще якоюсь діяльністю без відриву від навчання; можна підлаштувати навчання під свій темп; дистанційне навчання дає змогу менше витрачати часу на пересування до навчального закладу та витрачати більше часу на сон. Також завдяки дистанційному навчанню є можливість краще та правильніше харчуватись.

Але дистанційне також має і низку недоліків. Велика нестача практичних знань. Адже, якщо говорити про практику, то майбутнім вчителям фізичної культури важко пояснити дітям потрібний матеріал у онлайн формі.  Відсутність комунікації, гіподинамія (зниження фізичної активності),  це дуже погано впливає на здоров’я, може навіть призвести до певних захворювань. Саме тому, потрібно хоч декілька вправ на день робити. Також одним з недоліків є відсутність доступу до університетської бібліотеки, адже в Інтернеті не завжди можна знайти потрібний матеріал.

Я вважаю, що очне навчання є кращим, ніж дистанційне. Мені здається, що можна було б подумати над «змішаним навчанням».

Ілона ФЕДЬКО

Будьте першим, хто прокоментував "Навчання на «дистанційці»: житомирські студенти розповіли про недоліки та переваги"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*