1xfan manager
coin24 crypto exchange
1X FAN models
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
Stay with Ukraine

Незаймані людиною ліси – унікальні місця Житомирщини, Волині та Рівненщини

Виявляється, що на Житомирщині й Рівненщині ще залишилися ліси, де ніколи не проводилися рубки або інші втручання людиною. Їх ще називають пралісами Полісся. На таких унікальних, зазвичай болотяних ділянках ростуть сосняки з березами та вільхами. Здається, що дерева потопають в зеленому килимі – так виглядають зарості моху сфагнуму.

«Виживати деревам у таких умовах важко, тому сосни віком 150-170 років мають діаметр стовбура до 20 сантиметрів.  Їх можна обхопити пальцями рук однієї людини. Тоді як сосни такого ж віку, що ростуть у комфортних умовах, доводиться обнімати двом-трьом людям на всю довжину рук. Навіть досвідчені місцеві лісівники не могли відразу вірно визначити вік цих дерев, коли ми разом проводили обстеження ділянок. У робочих розмовах їх називають пралісами, але точне наукове визначення – «природні ліси з ознаками пралісів», – розповів експерт проєкту «Полісся – дика природа без кордонів»  Василь Мочан.

Одна з таких пам’яток природи – «Охничівські природні ліси»,  знаходиться в Маневицькому  районі Волинської області, в околицях с. Карасин. Її площа відносно невелика – трохи менше 30 гектарів. Пам’ятки «Загорілівські природні ліси» (47,7 га) та «Кременецькі природні ліси» (13,6 га) теж розташовані неподалік.

Болота вберегли ці гектари від знищення людиною, а  створення на цих місцях пам’яток природи буде берегти болота, адже вони є охоронцями водойм Полісся. Болота  – це природні губки, які живлять річки басейну Прип’ять.

«Не забуваймо, що річка Прип’ять – одна з основних притоків Дніпра. Зміліє Прип’ять – зміліє Дніпро і нічим буде поливати сільгоспкультури на Півдні, Україна втратить свій експортний потенціал, який на третину складається саме із сільгосппродукції», – наголосила  координатор проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» кандидат біологічних наук Ольга Яремченко.

Створення пралісових пам’яток природи місцевого значення

Область                          кількість ділянок   заг. площа          результат
Волинська область:               3                    90,5 га                    створено
Рівненська область:              5                   154,2 га                    в процесі створення 
Житомирська область           3                   124,7 га               в процесі створення

 Правомірність вимоги про створення пам’яток природи на ділянках, де ростуть праліси, квазіпраліси та природні ліси (за критеріями наближені до пралісів) підтверджена рішенням Верховного Суду України, ухваленого 30 березня 2021 року. Судові процеси тривали чотири роки. Громадськість перемогла й тепер незаймані людиною праліси охоронятимуться від вирубки і будь-яких людських втручань статусом «пам’ятка природи», згідно постанови КМУ №1224, Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат» від 23.05.2017 № 2063-VII, та наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.05.2018 року № 161, зареєстрованим 11.06.2018 за № 707/32159.

«Праліси, квазіпраліси та природні ліси з ознаками пралісів – це унікальні залишки природних корінних лісів, які ще не встигли вирубати. Україна – одна з небагатьох країн, де праліси ще залишилися, і вони розташовані на території Карпат та Полісся. У Карпатах таких лісів більше, до 80 тис. га, але у Поліссі теж є такі цінні ділянки, і ми їх теж маємо зберегти. Виконання Закону про праліси та відповідних підзаконних актів має бути неухильним», – розповіла Ольга Яремченко.

Будьте першим, хто прокоментував "Незаймані людиною ліси – унікальні місця Житомирщини, Волині та Рівненщини"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*