Німецький фонд працює над збереженням пам’яті закатованих у Голокост. Житомирщина у плані перша (ВІДЕО)

У Бердичеві вшановують пам’ять жертв Голокосту. В роки окупації міста німцями у Другу світову війну тут розстріляли близько 40-ка тисяч людей.

«Всього було розстріляно 38 536 осіб. Це не тільки євреї, але й військовополонені, партійні люди. Але за підрахунками близько 30 тисяч були євреями, які розстріляні тільки за те, що вони євреї», – розповідає Павло Скавронський, директор Музею історії міста Бердичева.

Цьогоріч на місці колишнього єврейського гетто німецький Фонд «Меморіал убитим євреям Європи» в рамках проекту «Захистимо пам’ять» облаштував тут місце пам’яті. Це архітектурні конструкції з нержавіючого металу у вигляді 5-ти груп антивандальних інформаційних стел. На них розміщені довідки про життя євреїв у місті, їхнє винищення в період Другої світової війни. Ці дані Фонд досліджував із місцевими краєзнавцями та у тісній співпраці з Українським центром вивчення історії Голокосту. Долучились до церемонії Надзвичайні і Повноважні посли Німеччини, Ізраїлю та низка партнерів.

«Цим проектом Німеччина визнає свою провину щодо масового знищення тут, у Бердичеві, по всій Україні та по всьому колишньому Радянському Союзі. Хочемо показати, наскільки багатим було життя євреїв Бердичева, яке потім було повністю знищене», – розповідає Уве Ноймеркер, директор Фонду «Меморіал убитим євреям Європи».

91-річний Михайло Аронович тричі втікав від смерті під час розстрілів євреїв. Майже всю його родину убили німці. Хлопчика ж прихистили селяни. Він добре пам’ятає поліцаїв, які хотіли здати його німцям за гроші.

«Гребля, ріка. Добре, що перед війною мене брат навчив добре плавати. Я куфайку лишив у них в руках і шубовснув у воду. Вони стріляли, але під водою мене не було видно. Метрів 20 пропливу, вискочу, хватану повітря, і назад. Вони стріляли, але не вціляли», – розповідає Михайло Вайншельбойм, вижив у часи Голокосту.

Після визволення Бердичева чоловік працював на млині, на пивзаводі, служив в армії, 65 років прожив у шлюбі, має онуків. Зараз полюбляє город, врожаєм ділиться з нужденними.

«Коли наші їхали в Ізраїль, жінка хотіла, щоб ми поїхали туди. Кажу, знаєш, я все життя віддав тут. Я років ще 25 вирощував жито, пшеницю, пік хліб, не продавав, роздавав нужденним», – говорить чоловік.

Фонд «Меморіал убитим євреям Європи» працює в Україні завдяки фінансуванню Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. До 20-го вересня планує відкрити 11 місць пам’яті жертвам нацистського терору на Вінниччині і Житомирщині.

«Дуже велика кількість жертв є тут на просторі колишнього Союзу, особливо в Україні і Білорусії. Ми зараз шукаємо ці місця і позначаємо те, що там було», – каже Анка Фельдгузен, Надзвичайний і Повноважний посол ФРН в Україні.

Одне з таких місць пам’яті є поблизу села Хажин. Тут німці розстріляли 1300 осіб. На цій могилі встановлено інформаційну стелу, облаштовано територію місця розстрілу закатованих.

 «З розповіді наших старожилів: коли загинули невинно вбиті люди, тут ще довго з-під землі було чути стогін. Це місце носить історичний фактор, ми маємо пам’ятати, шанувати і передавати з покоління в покоління, щоб ніколи це не повторилося», – каже Наталя Семенюк, голова Семенівської ОТГ.

Історію єврейських громад та їхнього знищення в часи Голокосту на інформаційних стелах подано декількома мовами, щоб якомога більше людей дізнавались факти про пережите лихо єврейським народом.

Будьте першим, хто прокоментував "Німецький фонд працює над збереженням пам’яті закатованих у Голокост. Житомирщина у плані перша (ВІДЕО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*