З 27 квітня в гаманцях українців з’явилися нові монети з номіналом 1 і 2 гривні. З часом з’являться також монети 5 та 10 гривень. Натомість з обігу поступово виведуть монети 1, 2, 5 та 25 копійок. А від 1 липня цього року в системі розрахунків діє нове правило заокруглення монет.
Необхідність заокруглення монет виникла через те, що Національний банк України зупинив випуск монет з номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок. В обігу залишаться тільки монети з номіналом в 10 і 50 копійок. Відтепер сума вашої покупки може бути заокруглена. Однак так діяти варто тільки за відсутності дрібних монет. Якщо у вас або у продавця є необхідні монети для розрахунку, то їх можна використовувати й надалі.
Сума, що кінчається на 1-4 копійок, в результаті округлення зменшується до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Сума, що закінчується на 5-9 копійок, округлюється у бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Наприклад, 50 гривень 54 копійки заокруглюється до 50 гривень 50 копійок. Якщо сума в чеку – 50 гривень 55 копійок , то вам слід буде заплатити вже 50 гривень 60 копійок.
У випадку розрахунків картою, а не готівкою – це правило не діє. З банківської картки списується та сума, що вказана в чеку без заокруглення.
В готівковому обігу з 27 квітня 2018 року з’явилися нові монети номіналом в 1 та 2 гривні. За розмірами вони недалеко «втекли» від монет 1 та 2 копійки. Однак на аверсі 1 та 2 гривень збережено портрети, що зображені на паперових купюрах такого ж номіналу. На 1 гривні – Володимир Великий. На 2-гривневій монеті – Ярослав Мудрий.
Що буде з купюрами 5 та 10 гривень?
Купюри в 5 та 10 гривень також планують перевести у монети. Їх запустять в обіг в 2019-2020 роках. На аверсі 5 гривневої монети буде зображений Богдан Хмельницький, а на монеті з номіналом 10 гривень – Іван Мазепа, як і на паперових банкнотах.
Куди подіти купюри в 1, 2, 5 та 10 гривень?
Спеціально вилучати у громадян ці купюри ніхто не буде. Національний банк України просто припинив їх друк, в результаті чого грошовий обіг купюрами такого номіналу поповнюватися більше не буде.
Монети 1 та 2 гривні вже ходять паралельно з купюрами. Через рік паралельно з 5 та 10 гривнями в обіг ввійдуть монети такого ж номіналу. Таким чином, з часом купюри в 1, 2, 5 та 10 гривень поступово зникнуть з обігу – ставши надбанням колекціонерів.
Для чого це зробили?
НБУ пояснює, що така система є більш економною та зручною. Гроші паперові до моменту зношення слугують близько 1 року, в той час як монета може існувати в активному обігу 20 років і більше. Така «заміна» грошей допоможе зекономити близько 1 млрд. гривень на їх друк. НБУ кожного року вилучає з обігу близько 800 млн. одиниць зношених купюр. І близько половини від цієї суми становлять саме купюри з номіналом від 1 до 10 гривень.
Економність у випуску монет замість купюр помітна і в процесі їх випуску. Для випуску нових монет переплавляються старі не придатні. Таким чином не потрібно щоразу витрачати кошти на придбання сировини. А при випуску купюр щоразу закупається новий папір, фарба, елементи захисту тощо. Також необхідність таких нововведень пояснюють поширенням безготівкових розрахунків. В Європейському Союзі в обігу вже впроваджені монети в 1 та 2 євро.
Тетяна ОВСІЄНКО
Нагадуємо, лайфхак від TIMES.ZT: Як правильно позичити гроші?
Будьте першим, хто прокоментував "Нові металеві гривні лише трохи більші за старі копійки"