Сертифікати НАТівського зразка: двоє психологів «Бердичівського обласного госпіталю для ветеранів війни» закінчили 2-річне навчання у Польщі, щоб надавати якісну психологічну допомогу українським воїнам. Вони пройшли двоступеневий тренінг на базовому та підвищеному рівнях в рамках програми Польська допомога. Усе відбувалось на базі 23-го військового оздоровчо-реабілітаційного шпиталю у місті Лондек-Здруй.
«В них є спеціальні зали релаксаційні, куди військові з дружинами, сім’ями, дітками приходять разом. До них приїздять навіть ті дівчата, які не одружені офіційно з військовим. Поки він на службі, вона могла приїхати і пролікуватись, отримати весь соцпакет», – розповідає Ірина Нечесана, практичний психолог Бердичівського обласного госпіталю.
Ірина каже: технік для роботи є багато. Головне індивідуально їх підібрати, бо на контакт одразу не всі ідуть.
«Люди, які з агресією великою, з відчуттям роздратованості, гнівом, з напруженими м’язами і частинами тіла – їм дуже добре допомагає саме м’язова прогресивна релаксація за Джейкобсоном», – додає вона.
Психологи констатують: ветеранам важко визнати, що вони потребують допомоги. Навчання кажуть жінки, – це вклад в особистісне зростання. Республіка Польща і у майбутньому планує навчати психологів, але вже в Україні.
«Ми знаходимо ті тонкі моменти, місця, які у них є надто болючими і важливими. Це є те сокровенне, яке вони нікому не хочуть розкрити, показати і те, з чим вони живуть», – говорить Сніжана Крижба, практичний психолог Бердичівського обласного госпіталю.
Бердичівлянин Сергій Фурсов лікується у шпиталі регулярно. Військовий зі стажем приймав участь у миротворчих операціях. А у серпні 2014-го отримав осколкове поранення під Торецьком. Психологічна складова лікування для нього, каже, невід’ємна.
«Я прихожу сюди як до друзів, чесно. Це не голослівно. Віриш в те, що тобі допоможуть, руку протягнуть», – говорить Сергій Фурсов, лікується у шпиталі.
З початку бойових дій на сході України, говорить головний лікар госпіталю, збільшився потік пацієнтів, які потребували психоневрологічної допомоги. Щоб заклад міг її надавати якісно, Павло Журбенко звернувся до генерального консула республіки Польща у Вінниці. Перемовини закінчились підписанням угоди між шпиталем, НАТівською базою в Польщі та міністерством закордонних справ республіки в особі консула. У 2019-му році 12 психологів з Житомирщини і Вінниччини розпочали навчання.
«Вони у 20-му році доволі інтенсивно закінчили повний цикл цієї програми, що фактично вилилося в отримання ними сертифікатів, які відповідають міжнародному європейському зразку, польському і українському законодавству. Область одна з мілітаризованих. Так що дівчатам буде дуже багато роботи», – каже Павло Журбенко, головний лікар КНП «Бердичівський обласний госпіталь для ветеранів війни».
Якщо з ветеранами не працюватимуть психологи, говорять у госпіталі, пережита психологічна травма наробить біди.
«Дуже багато хлопців після повернення з зони бойових дій порозлучалися, не можуть на даний момент створити відносини, не можуть налагодити взаємовідносин з соціумом. Вони закриваються, не ходять на роботу. Надто загострене відчуття справедливості, погіршується їхнє фізичне самопочуття. Це поганий сон, тривожність», – каже Сніжана Крижба.
Поступово заняття з психологом ідуть на користь.
«Рівень тривожності знижується, рівень депресії зменшується, рівень посттравматичного стресу знижується», – каже Ірина Нечесана.
«З втіленням цієї програми в життя і цих методик роботи суїциди в Житомирській області тих бійців, які пройшли на базі нашій лікування і отримали психологічну і медичну реабілітацію, то суїцидів не було», – додає Павло Журбенко.
У минулому році через карантинні обмеження у шпиталі пролікувалось лише майже 3 тисячі пацієнтів. 1673 із них – АТОвці, з яких 1300 отримали психологічну допомогу.
Будьте першим, хто прокоментував "Психологи для ветеранів не гірші, ніж у НАТО, працюють у Бердичеві (ВІДЕО)"