Рослина, яку слід остерігатись: чим небезпечний борщівник для людини?

На території Житомирської області усе частіше почати помічати таку рослину, як борщівник Сосновського, але, далеко не всі люди до сих пір знають, що ховається за цією, на перший погляд, безневинною рослиною. Оскільки велика кількість людей навіть не підозрює про отруйні властивості борщівника, то він становить серйозну небезпеку для населення регіону.

Борщівник частіше за все зустрічається вздовж доріг, на берегах річок, луках, полях, лісосмугах. На сьогоднішній день налічується близько 70 видів цієї рослини, кожен з них володіє отруйними речовинами. Щоб уникнути контакту з борщівником, потрібно своєчасно розпізнати небезпечну рослину і триматись якомога далі. Виглядає борщівник як висока трава, висотою до 3 метрів, з великими та товстими стеблами і суцвіттями із дрібних білих квітів у вигляді парасольок. Листя рослини великі та можуть мати різну форму, вид і розміри.

Чим же шкідливий борщівник для людини?

Головна небезпека для людини від контакту з борщівником Сосновського – це його отруйність і токсичність. Дотик до рослини відбувається безболісно, а наслідки впливу отруйних речовин у вигляді пухирів проявляються через кілька годин або навіть діб. Вся справа в речовинах – фуранокумаринах, якими багаті листя і стебла бур’яну. Коли людина доторкається до отруйної рослини, фуракумарини потрапляють на шкіру і сильно підвищують її чутливість до ультрафіолетового випромінювання, що приводить до сильних опіків. Це явище називають фототоксичністю.

  При попаданні соку на шкіру в сонячний день достатньо дуже короткого перебування на сонці для отримання дуже сильного опіку. Найбільш небезпечний борщівник під час цвітіння, яке триває практично все літо. Борщівник також є дихальним і контактним алергеном, а опік і алергічна реакція на сік борщівника можуть викликати летальний результат.

Як не наражати себе на небезпеку?

1. Не гуляти в місцях, де росте борщівник, не чіпати його руками, не збирати квіти в букети, не їсти.

2. Не скошувати борщівник без спеціального одягу, яке закриває усе тіло та в період його цвітіння.

3. Не загортати в його листя продукти та не використовувати його для приготування їжі.

4. Обов’язково розповісти дітям про небезпеку, яку несе в собі борщівник та не дозволяти їм гратись недалеко від місць, де він росте. 

Перша допомога при опіку борщівником.

1. Негайно промити уражену ділянку шкіри великою кількістю проточної води з милом, при можливості прийняти душ.

2. Максимально заховати уражене місце від прямих сонячних променів на три доби.

3. Якщо опік вже з’явився, повторно очистити уражену ділянку шкіри водою і обробити антисептичним розчином. Після цього обов’язково накладування стерильної пов’язки і прийняття антигістамінного препарату. Терміново викликати швидку допомогу і спостерігатися у лікаря.

4. Навіть якщо здається, що ураження шкіри мінімальне, потрібно обов’язково звернутись до лікаря. Займатись самолікуванням дуже небезпечно.

Аліна Харченко

Будьте першим, хто прокоментував "Рослина, яку слід остерігатись: чим небезпечний борщівник для людини?"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*