Яку дієту обрати? Чи обов’язково займатися спортом, щоб отримати струнку фігуру? Чи можна їсти солодощі при схудненні? Обруч = ідеальна талія, чи це міф? Відповіді Ви отримаєте у цьому блозі
Міф 1. 10-денні дієти.
Дуже часто на просторах Інтернету ми бачимо безліч короткотривалих дієт, при дотриманні котрих можна за короткий проміжок часу позбавитися зайвих кілограмів. Звучить заманливо, чи не так? Всього тиждень на гречці, і 7 кг наче розтануть! Просто ідеально! А чи задумувались Ви над тим, який стрес отримає організм, та як швидко все може вернутися, якщо не дотримуватися правильного харчування? Організм – це налагоджена система, яка працює як справний годинник. Все настільки взаємодіє, що можна тільки дивуватися цій схемі. А якщо поставити організм в стресовий режим, і харчуватися тільки одним продуктом? Або повністю виключити жири? Буде так само як з годинником: заберете одну деталь і механізм дасть збій. Для нормального здорового схуднення організму вкрай необхідно отримувати всі елементи. А інакше, ви будете отримувати побічні ефекти, або після закінчення дієти 7 кг вернуться до Вас з 2-3-ма, або і більше додатковими кілограмами. Чому? Бо організм зазнав стресової ситуації, і після нормалізації харчування почне «запасатися» всіма елементами, які, звісно, почнуть відкладатися в лишні кілограми. Також, якщо організм не буде отримувати всі необхідні елементи, то він і не зможе правильно функціонувати, як наслідок це занепад сил, нервові зриви, погане самопочуття і хвороби. Також, погіршується метаболізм, їжа не засвоюється так, як потрібно, і знову ж таки з’являться лишні кілограми.
Міф 2. Я можу їсти все що завгодно, тільки на 2000 ккал в день.
Ми знаємо, що у кожної людини є своя норма ккал в день. Звісно, не варто надто фанатично до цього відноситись, якщо Ви з’їсте на 200-300 або навіть 500 калорій більше денної норми це не страшно. Але зустрічаються люди, які вважають, що цю норму можна набирати любими продуктами. Тобто, чи це буде декілька шматків торту, чи це буде порція вівсянки, гречки з м’ясом або ж сир на день немає різниці. Але це твердження є хибним. Важлива не тільки кількість, а і якість їжі. Майже всім відомо, що здорове харчування – це запорука гарного самопочуття та чудової фігури. А які ж найбільші вороги для фігури? Це фаст-фуд (бургери, картопля фрі, пиріжки тощо), майонези, кетчупи, випічка, кондитерські вироби. Ці вироби мають дуже високу енергетичну цінність, ними можна швидко наїстися, але шкоди від них більше. В них велика кількість «пустих» вуглеводів (калорій багато, корисних речовин або немає, або зовсім мало) та жирів. Саме з вуглеводів ми і отримуємо енергію, але якщо їх занадто багато – їм немає куди діватися, і вони відкладаються в жир. Жири – це необхідний для нормального травлення елемент, але при надлишку жирів вони «блокують» механізм травлення, шлунку важко перетравлювати таку їжу, і вся енергія йде на перетравлювання, а не на засвоєння потрібних елементів з продукту. В підсумку ми отримуємо здуття шлунку, дискомфорт, та знову ж таки лишні кілограми. Отож, зробимо такий підсумок, що денну норму не потрібно «наповнювати» чим-небудь, а краще заздалегідь запланувати свій раціон, а ще краще – проконсультуватися з дієтологом.
Міф 3. Любу цукерку потрібно відпрацьовувати.
Планування та дотримування раціону – це дуже правильно та похвально. Але коли все в міру. Не потрібно бути фанатиком, і страждати через те, що Ви дозволили собі лишнього, і одразу бігати в зал. Багато хто починає через це переживати, картати себе, звинувачувати, це перетворюється в залежність, боязнь з’їсти щось зайве, що перетворюється в зрив, та відображується на нервовій системі. Всі ми люди, і це природньо, що нам хочеться чогось смачненького. Повірте, якщо Ви будете дозволяти собі один шматочок торту чи піци на тиждень (бажано таке їсти до обіду), то нічого страшного с Вашою фігурою не станеться! І не потрібно зразу додавати собі ще одне тренування, з’їли – то і нічого, продовжуйте тренування у тому ж темпі. Якщо Ви не займаєтеся спортом – тоді влаштуйте собі прогулянку, бажано походити по схилах, по сходах, вигуляйте собаку, пограйтеся з нею.
Міф 4. Я хочу схуднути тільки в талії та в ногах, які вправи потрібно робити?
Часто таке зустрічається, що начебто все влаштовує у фігурі, але хочеться щоб талія була тонша, або ноги стрункіші. Але організм влаштований так, що неможливо схуднути локально, частинами. Якщо ти худнеш, то і жир втрачається по всьому організму, просто з деяких частин тіла зникає швидше, а з деяких повільніше. Саме тому, потрібно робити вправи на всі групи м’язів, щоб навантаження і результат був рівномірний. Якщо ви будете тільки качати прес – то бажаного результату не отримаєте, тому краще скласти програму, або проконсультуватися з хорошим тренером, щоб написати програму для Вас, враховуючи саме Ваші особливості.
Міф 5. Я не хочу качати м’язи, бо стану як чоловік, я просто хочу підтягнуту фігуру.
Більшість жінок хочуть мати підтягнуту фігуру, при цьому дотримуватись тільки дієти, без спорту. Але, на жаль, це неможливо. Якщо Ви будете дотримуватись правильного харчування – Ви схуднете, але шар жиру стає тонше, а тонусу воно не придає. Через те, що жиру мало, а м’язів майже немає – через те і фігура здається дряблою, і силует не такий, як хотілось би. А якщо будуть фізичні навантаження – то і м’язи з’являться, з’являться форми і силует стане більш жіночним. Досягнути гарної фізичної форми можна займаючись різними видами спорту. Заняття в тренажерному залі в першу чергу направлені на «скульптурування» гарного тіла, моделюють гарні пропорції. Існує хибна думка, що заняття із «залізом» зроблять із жінки чоловіка, що можна ненароком «перекачатися». Та це зовсім не так. Жіноче тіло має таку специфіку, що воно не схильне до того, щоб мати сильну, об’ємну мускулатуру. Тож, як би Ви не займалися – без фармакологічної підтримки великих м’язів у Вас не буде. Жінки, що беруть участь у змаганнях з бодібілдингу – професійні спортсменки, у яких дуже суворий режим та які приймають спеціальні препарати для приросту м’язів. Так що сміло займайтесь, і не переймайтесь!
Міф 6. Не можна їсти після 6-ти.
Побутує така думка, що їсти після 18.00 – табу. Начебто все, що Ви з’їсте після шостої вечора неодмінно буде відкладатися у вигляді жиру. Але це не так. Чому? Звісно, Ви можете зробити останній прийом їжі саме у цю пору, якщо лягаєте спати о 21.00 – 22.00 годині. В інших випадках – за 2-4 години до сну. Бо якщо ви вечеряєте дуже рано, весь час до ранку (а це половина доби!) організм голодує, і запускає «аварійний» режим, починає запасатися жиром. Тобто, Ви отримуєте протилежний ефект від бажаного. Тим більш, під час сну в організмі відбувається безліч процесів, для виконання яких необхідна енергія, амінокислоти та жирні кислоти. А якщо довгий час не відбувалося прийому їжі, то організм починає шукати ці елементи в собі, «поглинаючи» сам себе і не даючи Вам заснути. Такі голодування неодмінно можуть негативно вплинути на шлунковий тракт, також збільшують ризик зриву. Що ж краще з’їсти на вечерю? Краще всього їсти білкову їжу: нежирне м’ясо (без шкірки), рибу, морепродукти, сир, яйця, сочевицю, нут, броколі.
Міф 7. Протеїн та спортивне харчування – це хімія.
Більшість людей, що не мають відношення до спорту почувши слова «протеїн», «креатин», «спортивне харчування», «спортивні добавки» відразу починають думати що це хімія, фармакологія. Спортивне харчування це не є лікарські препарати, це є збалансоване харчування, наповнене всіма необхідними речовинами та елементами для людей, що займаються спортом, особливо з високим фізичним навантаженням. Для спортсменів таке розширення вкрай необхідне, адже таку кількість корисних речовин, яка потрібна при заняттях спортом вкрай важко взяти зі звичайних продуктів, а іноді і зовсім неможливо. Тобто, це не анаболіки, це не фармакологія, а ізольовані амінокислоти, білки тощо у «чистому» вигляді. Їх можна приймати для різних цілей – для схуднення, для набору маси, для швидшого відновлення між тренування. Спортивне харчування рекомендоване як чоловікам, так і жінкам, воно не стимулює жіночий організм до чоловічої мускулатури, зміни голоси, та збільшення волосяного покрову, адже не містить в собі гормонів. Отож, якщо Ви займаєтесь спортом – можете вживати подібні продукти, але заздалегідь проконсультуйтеся з спеціалістом, щоб підібрати добавки згідно Ваших цілей!
Міф 8. Супи – це обов’язковий компонент денного раціону.
Ще з дитинства батьки нам казали, що кожен день нам вкрай необхідно їсти рідку їжу, а точніше супи. Дуже часто нам казали, що їсти їх потрібно часто, бо будуть проблеми з шлунком. Давайте ж розберемося. Суп – це блюдо, де рідина складає більшу частину. Рідина, в свою чергу, розбавляє шлунковий сік, і погіршує травлення, а великий об’єм рідини створює ілюзію ситості. Супи готуються шляхом тривалої термічної обробки, а як нам відомо, більше половини вітамінів і корисних речовин втрачаються при такому способі готування. А печінка не встигає розщепити всі корисні елементи, що надходять разом із бульйоном. Щодо бульйону, м’ясо, навіть дуже якісне, дає дуже важкий для травлення бульйон. Якщо Вам іноді і хочеться супу, то краще з’їсти суп-пюре.
Міф 9. Їсти 1-2 рази в день, щоб схуднути.
«Я їм всього один раз на день, це ж дуже мало, чому я не можу схуднути?» – чуємо ми від багатьох людей, а іноді так вчиняємо самі. В принципі, виникає схожа ситуація, як і з голодуванням після 6-ї вечора (міф №6). Але в цьому випадку організм голодує більшу частину часу. Ідеальна схема – це харчуватися кожні 4 години. За цей проміжок часу і встигає перетравлюватися їжа, і знову починається відчуття голоду. А якщо Ви їсте рідше, то знову ж таки організм починає шукати в організмі елементи, необхідні для нормальної життєдіяльності, шлунковому соку немає що перетравлювати, і він блукаючи по шлунку починає роз’їдати його стінки, і вмикається режим «виживання». Як результат – ми отримуємо ураження слизової оболонки шлунку, лишні кілограми і проблеми зі здоров’ям. Так що краще розпланувати свій раціон на 4-5 прийомів.
Міф 10. Обруч та корсет – ідеальний шлях для ідеальної талії?
Останнім часом з’явилось багато інформації про чудо-корсети та обручі. Згідно рекламі, при їх застосуванні у Вас буде осина талія! Але, як ми вже пам’ятаємо, неможливо худнути локально, частинами (міф №4). Люба фізична активність не проходить безслідно, але не буде такого, що при застосуванні цих засобів Ви втратите -10 см саме в талії, і більше ніде. Також, хотіли би Вас застерегти, що заняття с обручем протипоказані людям із захворюваннями нирок, шлункового тракту, при гінекологічних захворюваннях, вагітності і при наявності проблем зі хребтом. Пам’ятайте, що обруч, особливо з додатковими обважнювачами наносять механічні пошкодження тілу. Саме тому, по-перше, необхідно вдягати щільний одяг, щоб уникнути гематом, а по-друге, проконсультуватися з лікарем. З корсетом трохи інакша ситуація. Бувають випадки, коли людині лікар виписує спеціальний корсет, для занять, або для повсякденної носки. Але якщо Ви, без призначення лікарем, будете постійно займатися в корсеті, то Вам варто звернути увагу на можливі ускладнення. Корсет – він затягує талію, роблячи її візуально стрункішою. Та чи це корисно, і що в цей момент відбувається з організмом? Відбувається стиснення органів черевного тракту, можливе їх зміщення, що не є природним і корисним процесом. Звісно, здавлюється і грудна клітина, діафрагма, погіршується кисневе постачання що дуже важливе при заняттях спортом, адже неправильне дихання впливає на серцево-судинну систему, викликає кисневе голодування мозку, звідси з’являються і головні болі та запаморочення. Отож, перед тим, як користуватися обручем або корсетом подумайте, чи потрібно воно саме Вам, і дозволяє Вам Ваш стан здоров’я використання таких речей.
Катерина МАЧУЛЬСЬКА
Раніше ми писали: «Солодке зло»: в чому шкода цукру та як себе обмежити в солодощах або Які їсти солодощі, щоб не шкодити організму та фігурі
Будьте першим, хто прокоментував "Руйнівник міфів: 10 міфів про схуднення"