Через карантинний режим продуктові ринки, де колись власники малого бізнесу продавали овочі та фрукти, тепер закриті. Малий бізнес не в змозі дотримуватись всіх вимог, аби “стихійний” ринок був відкритим, тому фермери та власники теплиць, де вирощували ранні фрукти та овочі, тепер в численних збитках.
На полицях супермаркетів покупцям пропонують дороговартісні імпортні свіжі овочі, наприклад капусту, яка вартує вдесятеро більше, в той час, як ранні огірки та помідори фермери збувають просто за безцінь або викидають їх на узбіччя. Адже сезонні овочі не можуть довго зберігатись й швидко псуються.
Люди обурюються, звідки в нас закордонні продукти, адже кордони, наче б то, закриті? Дрібні фермери, що вирощують овочі та фрукти, практично на грані банкрутства, адже власникам нема куди збувати продукти.
Фермери в деяких регіонах країни влаштовують масові протести, викидаючи огірки на дорогу та перекриваючи рух транспорту. Протестувальники переймаються не тільки втратою своїх прибутків та тим, що не має за які кошти жити, а й тим, що закордонні овочі та фрукти також могли б бути заражені COVID-19. Фермери звертаються до Президента України з вимогою якомога швидше врегулювати цю ситуацію, адже місцеву продукцію могли б перевірити в лабораторіях та за набагато дешевше постачати на прилавки супермаркетів.
Нагадуємо, що уряд розглядатиме можливість відкриття ринків в Україні.
Будьте першим, хто прокоментував "Свіжі українські овочі на узбіччі та імпортні в маркетах – як вплинув карантин на фермерів"