Нове поповнення культурної спадщини Житомира: у місті встановили пам’ятні дошки Олегу Ольжичу та Миколі Сціборському

Без зайвого галасу та пафосу сьогодні, 9 листопада, в Житомирі з’явилось дві пам’ятні дошки – Олегу Ольжичу та Миколі Сціборському. Ініціативу та зусилля до цього доклала депутатка Житомирської облради Олена Галагуза. Саме її стараннями сьогодні Житомир збагатів культурно-історичною спадщиною.

Пам’ятна дошка Миколі Сціборському прикрашає будівлю № 6-а на вулиці, що носить його ім’я, а дошка Олегу Ольжичу встановлена на брамі Житомирського Спасо-Преображенського кафедрального собору.

«Сьогодні без пафосу це було принципово, разом з митцями на території храму ми відкрили дошку Олегу Ольжичу. Це відновлена дошка, бо попередню вкрали, розповіла журналістам Times.ZT Олена Галагуза. Щиро скажу, що це була моя мрія. Так сталося, і ми нічого спеціально не підлаштовували, що сьогодні день української писемності, і це дуже символічно, тому що і Сціборський автор стратегічних, ідеологічних творів для України, про Ольжича взагалі можна безкінечного говорити, тому що він був генієм та поетом, який писав, плекав українську мову. Я вдячна всім, хто допомагав нам у цій справі. Як не дивно, але й був опір, особливо щодо дошки Ольжичу. Опір з боку людей, які називають себе краєзнавцями!».

Атошник, художник, активний громадський діяч Ігор Сень скульптор дошки Сціборському, над дошкою Ольжичу працювали дизайнер Юрій Дубінін та художник Василь Фещенко.

«Я завжди всіх питаю, чого не вистачало Ольжичу, який був у двадцять сім років академіком і міг бути де завгодно, але він ходив по лезу між радянськими та німцями? Такі люди є взірцем того, як треба жити, чим дорожити, що відстоювати і за що боротися, говорить Василь Фещенко. Працювати над такими образами надзвичайно цікаво».

Олена Галагуза переконана, що обидві встановлені дошки одні з найкращих в області, тому що над ними працювали ідейні фахівці:

«Це ж не просто було замовлення. І для Ігоря учасника АТО, Сціборський це взірець. Для Фещенка Ольжич це взагалі окрема історія, він може говорити про нього годинами. Тобто це дуже важливо, що ідейні люди працювали над реалізацією цих проектів. І я не можу передати, наскільки я щаслива, що ми це зробили», – пояснила вона.

Дошка Миколі Сціборському виготовлена з мармуру, а Олегу Ольжичу з бронзи. Аби її не настигла доля попередньої, кріплення до брами собору надзвичайно міцні та особливі. Ширина стіни має приблизно 40 сантиметрів, кріплення з усіх сторін пронизують її наскрізь. Крім того настоятель храму Архієпископ Никодим запевнив, що з їхнього боку будуть вжиті додаткові заходи з охорони. Вага бронзової дошки близько ста кілограм. Вартість дошки Ольжичу становить 288 тисяч гривень, а Сціборському  до 70 тисяч гривень. Гроші на їх виготовлення були виділені з обласного бюджету.

Фото зі сторінки Олени Галагузи у Facebook

Фото зі сторінки Олени Галагузи у Facebook

Фото зі сторінки Олени Галагузи у Facebook

Діана МІНАЄВА

Будьте першим, хто прокоментував "Нове поповнення культурної спадщини Житомира: у місті встановили пам’ятні дошки Олегу Ольжичу та Миколі Сціборському"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*