Stay with Ukraine
1xfan manager
coin24 crypto exchange
coin24 crypto exchange
Stay with Ukraine
1X FAN models

В обласному центрі народної творчості житомиряни плели дідуха на “Традиційних вечорницях” (ФОТО)

В обласному центрі народної творчості житомиряни плели дідуха на "Традиційних вечорницях"

Житомирський обласний центр народної творчості започатковував проведення «Традиційних вечорниць»  –  це безкоштовні заходи, які проходитимуть щосереди для усіх охочих (за попередньою реєстрацією, анонси зустрічей публікуватимуть на сторінці «Мандруй Житомирщиною» у соцмережі Фейсбук). Зокрема, під час перших таких вечорниць 4 грудня народна майстриня Ганна Івченко ділилася з присутніми секретами створення дідуха, розповідала, як наші пращури готувалися самі та готували свою оселю до циклу зимових свят, як власне виглядають і чим  відрізняються дідух, Житня баба та павук, ін.

Крім цього, поділилися, що вже наступного разу можна буде прийти та  виготовити козу (перелік матеріалів, які потрібно взяти буде вказано в анонсі), а ще через тиждень – познайомитися із Самчиківським розписом.

«Щосереди в один і той же час ми збиратимемось на «Традиційні вечорниці». Це не лекція чи майстер-клас, а така зустріч, де можна вільно спілкуватися, обмінюватися досвідом, думками, задавати питання та отримувати відповіді, пригощатися випічкою і чаєм, тобто  невимушена атмосфера, де кожен почуватиметься  комфортно. Ось така концепція наших вечорниць, запрошуємо усіх долучатися до цієї ідеї, якщо вона вам до душі, – наголосила Ганна Івченко. – Будемо розповідати про українські традиції, про українську обрядовість, як проходили ті чи інші свята на Поліссі, що готували, що робили мистецького. Також, якщо є потреба, а вона є завжди, то будемо щось виготовляти з цього власноруч. Насправді, є багато заходів, де можна ознайомитися з обрядовістю, але зовсім мало таких, де можна щось спробувати зсередини, тож ми будемо намагатися це виправити.  Власне, наших пращурів мистецтву не навчали. Вони це робили як календарні зобов’язання, уміння. Дідуха, ляльку-мотанку чи писанку робили в кожній родині і це змалечку вміли всі. Вивчення теми обрядовості – важливе, а тим більше під час війни, коли нас намагаються знищити як націю, як етнос. Ми  – самодостатні. Наші традиції, культура – це найбільше багатство».

Ганна Івченко поділилася, що за однією із версій, дідух плели у вигляді календаря: робили пучки по 7 колосків, далі з’єднували їх по 4 з входженням в основу. Раніше використовували саморобну нитку з льону. Приклад такої майстриня продемонстрували, але учасниці  вечорниць в’язли уже більш сучасним варіантом. Закручували традиційно правою рукою «по сонцю». Також зверху прив’язали дерев’яну ложку – символ достатку.

«У кожного було своє поле, де селяни працювали. Збираючи врожай, робили перший сніп – зажинки, а останній називався зажинки, з нього  виготовляли Велесову Бороду. Для дідуха використовували кращі снопи, тому його ще називали цар-сніп. На Поліссі дідух плели із зернових, злакових, додавали коробочки льону, сухоцвіти, – говорить Ганна Івченко. – У дідуха відділяли три ноги. Дідух – це дух предків чоловічого роду, а Житня баба (мала голову, руки та плаття) – жіночого. В Україні не було царювання патріархату, домострою, чоловіки і жінки мали рівноправ’я. Українки – волелюбні, могли так само успадковувати землю і майно. Навесні дідух та все, що з проса, жита, пшениці, розбирали і висівали в полі, залишки спалювали, а напередодні свят робили нові».

Юлія ДЕМУСЬ

Зустріч з Миколаєм і подарунки: у Житомирі влаштували свято для дітей полеглих воїнів (ФОТО)

У Житомирі проходить волейбольний турнір памʼяті десантника Дмитра Ільницького (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "В обласному центрі народної творчості житомиряни плели дідуха на “Традиційних вечорницях” (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*