Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1X FAN models
Stay with Ukraine
coin24 crypto exchange
1xfan manager

Від козацтва і до сьогодні: реконструкції, макети зброї і техніки, трофеї – національно-патріотичний центр “Сакральна” в Житомирі (ФОТО)

Від козацтва і до сьогодні: реконструкції, макети зброї і техніки, трофеї – національно-патріотичний центр "Сакральна" в Житомирі

На початку жовтня у Поліському національному університеті в Житомирі презентували національно-патріотичний центр «Сакральна», де днями мали нагоду побувати і журналісти сайту «Житомир таймс».

Робота над облаштуванням цього простору стартувала наприкінці літа. Ідея належить особисто ректору Олегу Скидану, а над втіленням працював спільно у команді з викладачами Наталією Степаненко, Тетяною Федонюк, Миколою Весельським, долучалися й інші колеги, зокрема біодизайнер та керівник лабораторії «Зелений хаб» Олег Земнухов, технічні працівники, партнери і друзі ЗВО, військові підрозділи.

Центр знаходиться в окремій будівлі на території університету.  Орієнтир – скульптура вовка на вході.  Багато років поспіль тут  діяла лабораторія лісу та екології, де експонувалися зразки звірів і птахів  – представники фауни Полісся. Колекцію на тимчасових умовах передали з  Державного природничого музею (Львів).   

На початку 2000-х, коли планували відповідну експозицію, команда художників на чолі з відомим живописцем, графіком та педагогом Віктором Шкуринським займалася оформленням лабораторії.

«Національно-патріотичний центр «Сакральна», створений на основі збережених живописних діорам, які були виготовлені групою майстрів під керівництвом Віктора Шкуринського. Ми вирішили зберегти творчу працю художників, цей природній антураж та органічно помістити туди експонати. Тут є вітальня, з якої і починається екскурсія, а також дві експозиційні кімнати, – розповідає співробітник факультету лісового господарства та екології Поліського національного університету, учасник трьох Українських антарктичних експедицій Микола Весельський. –  У вітальні в нас представлено 9 кольорових стендів. По центру – емблема (талісман) Поліського національного університету  – Поліський вовк, девіз  – «Semper fidelis» («Завжди вірний»), далі – більш інформаційні стенди аркоподібної форми, де розповідається про зміст експозиції центру «Сакральна».

Зокрема, йдеться про звитягу воїнів минулого – від тих легендарних історичних часів періоду князівства Київської Русі, козацької доби, УПА і до сьогодення (ілюстрація  героїзму наших сучасних захисників). Вітальня виконана у символічних та наповнених окремим для нас всіх сенсом червоно-чорних кольорах.

У експозиційних кімнатах представлені такі сюжетні композиції, можна сказати колажі, побудовані на основі поєднання оригінальних предметів, але їх не так багато, тому значну частину довелося відтворювати – робити своєрідні реконструкції, комбінувати із речами, які були подаровані університету. У верхній частині розмістили яскраві кольорові панно на тему козацької доби (ілюстрації взяті з вільного доступу в мережі Інтернет) та безпосередньо фото, які відображають події у період з 2014-го і донині. 

Окрема увага зосереджена на тих підрозділах, які також використовують у своїй символіці зображення вовка. У «Сакральній» розповідаємо про козаків, воїнів УПА та сучасних військових, які берегли і бережуть нашу землю, у всіх розуміннях цього слова, про їх життя і побут, те, що відбувається  на полі бою та поза ним. Вся зброя, яка тут є – це або макети, або виведена з ладу, тобто абсолютно безпечна.

Є сувеніри, які було передано військовими на знак вдячності за волонтерську діяльність, є трофейні речі, що належали російським окупантам, уламок російського літака, що збили на межі Житомирщини у перший рік повномасштабної.

Ось тут у нас манекен у козацькому вбранні (це такий більш сценічний одяг, який використовують на заходах в університеті, можливо, у подальшому буде замінено), в іншій кімнаті – манекен військового-снайпера в кікімарі (маскувальний одяг) та макет снайперської гвинтівки поруч.  Є в центрі локація, так би мовити, присвячена бійцям 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», де навіть можна побачити на гірських схилах ту саму  «білу квітку Карпат».

Ще в другій кімнаті у нас є макети сучасної військової техніки, озброєння, колекції фігурок військових. Поки ще завершуємо опис експонатів, але їх кількість вже йде не на десятки, а сотні. Центр «Сакральна» дійсно дуже наповнений, цікавий та змістовний. У майбутньому плануємо проводити тут не лише університетські заходи національно-патріотичного спрямування, але й екскурсії для школярів з міста та області, відкриті уроки історії тощо».

Юлія ДЕМУСЬ

Житомир: екскурсія підземним містом (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Як житомиряни у тренажерному залі прокачували українську мову (ФОТО)

Будьте першим, хто прокоментував "Від козацтва і до сьогодні: реконструкції, макети зброї і техніки, трофеї – національно-патріотичний центр “Сакральна” в Житомирі (ФОТО)"

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.


*